Dráhy od prosince zdraží o 22 procent víkendové jízdenky

  15:01aktualizováno  15:01
České dráhy od 12. prosince výrazně zvýší cenu jízdenek SONE+. Lístek, na který mohou buď v sobotu, nebo v neděli cestovat ve všech vlacích dva dospělí a s nimi až tři děti, podraží ze 450 na 550 korun.
Víkendové jízdenky SONE+ zdraží o stokorunu. Ilustrační foto

Víkendové jízdenky SONE+ zdraží o stokorunu. Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

"K této změně skutečně dojde, plošné zdražování jízdného se však nechystá," uvedl mluvčí drah Radek Joklík. SONE+ by nově měla platit nejen o víkendech, ale také ve státní svátky.

Změny se dotknou také levnější varianty jízdenky SONE+, která stojí 150 korun a můžete na ni jet pouze v osobních a spěšných vlacích. Od 12. prosince, kdy začíná platit nový jízdní řád, tato jízdenka v současné podobě skončí a nahradí ji lístky, které umožní cestování v rámci jednoho kraje. Jejich cena, kterou dráhy zatím nesdělily, se bude lišit podle velikosti kraje.

Na 22procentní zdražení SONE+ doplatí zejména cestující na delších trasách, kteří ji využívali například při dojíždění za prací či studiem do hlavního města.

Zakoupení SONE+ namísto skupinové jízdenky pro dva cestující se vyplatilo už při cestě z Olomouce. Na trase mezi Ostravou a Prahou už vyšla SONE+ pro dva lidi o dvě stovky levněji. Na SONE+ je možné cestovat i pendolinem, podmínkou je však nákup místenky. Ta stojí 100 Kč pro zákazníky s In-kartou, dvojnásobek pro ostatní cestující.

Dráhy se snaží nalákat na zákaznické jízdné

Zdražení SONE+ je o to pikantnější, že ještě v září vyšla tato jízdenka při nákupu v řetězci Kaufland na stokorunu. Původně prodával hypermarket tzv. Elfíkovu krabičku, která kromě dvou SONE+ obsahovala také magnetky či plyšového slona, za 890 Kč. Kvůli malému zájmu zlevnil na 500 korun, ve finále pak balíček přišel na dvě stovky. Čtyřiadvacetihodinovou cestu po republice za pár korun si vyzkoušel redaktor MF DNES (čtěte Koženkovým královstvím za padesátikorunu)

Dráhy v posledních letech citelně omezují nabídky, které umožňují výrazně levnější cestování než při využití zákaznického jízdného.

Mezi lety 2007 a 2008 postupně zdražila kilometrická banka (doklad s kreditem 2 000 kilometrů, z nějž si cestující ukrajuje podle projeté trasy) z 1 400 na 2 000 Kč. Loni pak stouply ceny jízdenek eLiška, které umožňují levnější cestování mezi vybranými městy. Dříve stály 160 korun bez ohledu na délku cesty, nyní už jejich cena zohledňuje vzdálenost. Na delších trasách tak výrazně vzrostla.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Brexit bez dohody může zdražit letenky, varují aerolinky

Ilustrační snímek

Tvrdý brexit může značně omezit rozvoj letecké dopravy přes Lamanšský průliv. Na stole je sice dohoda, která má umožnit...

Přelet dronu obral britské letiště o čtvrtinu loňského růstu

Ilustrační snímek

Provoz na britském letišti Gatwick ve Velké Británii v prosinci narušil přelet dronu. Nepředpokládaná událost...

Pivo a nákupy místo bezpečnostních bran. Ruzyně zmodernizovala terminál 2

Na Terminálu 2 pražského letiště otevřeli novou komerční zónu

Pražské letiště otevřelo pro cestující nové obchody v prostorách terminálu 2 určeném pro lety do zemí schengenského...

Najdete na iDNES.cz