ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Delta Airlines

Aerolinky Delta propustily 79letou letušku, ta je zažalovala za diskriminaci

  • 61
Americké aerolinky Delta Air Lines čelí žalobě 79leté Idy Gomez Llanosové, která ve společnosti pracovala 57 let jako letuška. Letos dostala výpověď a tvrdí, že se stala obětí spiknutí svých kolegů s vedením firmy. Spolupracovníci ji údajně záviděli výhody plynoucí z její seniorní pozice.

Ida Gomez Llanosová po více než padesáti letech v Delta Air Lines vydělávala 250 tisíc dolarů ročně (5,7 milionu Kč), což je několikanásobek mzdy „obyčejné“ letušky. Měla také flexibilnější pracovní dobu, jelikož si mohla přesčasové pracovní směny vybírat přednostně.

Aerolinky s ní rozvázaly pracovní poměr kvůli údajné krádeži kartonu mléka a dalšího drobného zboží, jež se prodává na palubě letadla. Llanosová to odmítá a tvrdí, že se ji kolegové společně z vedením firmy snaží vystrnadit.

„Obvinili mě, že v práci spím, kradu nebo že nepracuji pořádně. Dopisy, které jsem dostala od pasažérů, však tvrdí opak,“ řekla Llanosová britskému deníku Daily Mail. Podle svých slov čelila také nařčení z toho, že v pracovní době pije alkohol a svou profesi fyzicky nezvládá.

79letá letuška si stěžuje, že byla propuštěna kvůli věku (zdroj: Youtube.com):

Llanosová veškerá obvinění odmítá jako vykonstruovaná. „Chtějí se zbavit starších letušek, kvůli nastavení mezd jim totiž musí každoročně platit víc a víc peněz. Jenom za můj plat by mohli najmout čtyři nové letušky,“ tvrdí.

Delta: výpověď byla přiměřeným řešením

Na leteckou společnost proto podala žalobu, v níž ji viní například z diskriminace, obtěžování nebo „záměrného způsobování emoční úzkosti“.

Představitelé Delta Air Lines tvrdí, že výpovědi 79leté letušce předcházelo důkladné šetření. „Podobná rozhodnutí se nepřijímají lehce, nebo bez kompletního přezkumu, na nějž dohlíží řada lidí. Delta také bere v úvahu mnoho faktorů, včetně celkové výkonnosti zaměstnance a délky jeho služby,“ uvedla společnost v prohlášení.

Mluvčí firmy řekl stanici Fox News, že „Delta pevně věří, že výpověď byla přiměřeným řešením v mezích zákona“.

Daně

Přiznání za zdaňovací období 2019 je nezbytné podat do 1. dubna 2020. Ke snadnému vyplnění využijte interaktivní formulář daňového přiznání.