S e-vinětami si stát dal šibeniční termín. Na pomoc přispěchal Kapsch

  5:00aktualizováno  5:00
Systém elektronického mýta by se měl spustit od roku 2021. Stihnout to ale nebude vůbec jednoduché. Stát má dva roky na zavedení dálničních elektrokuponů, ale musí stihnout několik výběrových řízení. Svůj systém na detekci vozidel nabízí Kapsch.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  František Vlček, MAFRA

S nápadem na nahrazení papírových dálničních kuponů elektronickou známkou přišlo ministerstvo dopravy před šesti lety. Tehdy úřad předpokládal, že virtuální kupon kontrolovaný prostřednictvím chytrých kamer nahradí svého nalepovacího předchůdce v roce 2016.

Ve stejný rok měla totiž ukončit svoje působení v kamionovém mýtném i společnost Kapsch. Nakonec se nestihlo ani jedno. Rakouské společnosti ministerstvo kvůli průtahům při přípravě soutěže na nového dodavatele smlouvu prodloužilo o tři roky, spuštění elektronických známek pro osobáky se opakovaně posunovalo.

Nyní se stát připravuje, že systém spustí za dva roky. Ministerstvo dopravy ale nejprve musí prosadit změnu zákona, poté zkoordinovat několik výběrových řízení a ještě dát dodavateli technologie pro kontrolu projíždějících aut dostatek času ke zprovoznění systému. Kvůli úspoře času tak chce dodání systému rozdělit do několika soutěží.

„Bude se jednat o jednotlivé zakázky, nebude soutěžen jediný hlavní dodavatel,“ uvedl mluvčí ministerstva Jakub Stadler s tím, že nový systém pro kontrolu plateb u osobních aut musí být provozuschopný od prosince příštího roku.

Hlavní soutěží bude výběrové řízení na dodavatele kamer a dalšího zařízení nutného pro kontrolu placení. Vybudování prodejní sítě elektronických kuponů včetně vytvoření a správy e-shopu pak ministerstvo přenechá Státnímu fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Ani fond ovšem nemá dostatek kapacit, aby svěřené úkoly prováděl sám.

Dálniční známky

Chystá se proto vypsat na tyto služby výběrové řízení. S tím ale musí počkat, než se novým zákonem o dálničních poplatcích začne zabývat Poslanecká sněmovna.

„Zákon nyní schválila vláda a předá jej do Sněmovny. My samozřejmě nemůžeme čekat a připravujeme zadání. Do poloviny letošního roku by měla být soutěž vyhlášena,“ uvedl ředitel SFDI Zbyněk Hořelica. Na druhou stranu ale nejde vyhlásit výběrové řízení předtím, než bude jasné, jak bude zákon vypadat. Je tak potřeba počkat do doby, než budou zřejmé alespoň základní parametry.

Pomocná ruka Kapsche

Napjatého harmonogramu si je vědom i současný správce kamionového mýta, který úřadu přispěchal na pomoc se staronovou nabídkou. Firma už ministru Danu Ťokovi opakovaně nabízela odkup části svých tuzemských kapacit. Stejný systém, jaký dnes kontroluje platby u kamionů, totiž může po drobných úpravách hlídat i zaplacení časového poplatku u osobních vozů. Hlavní část systému Kapsche přitom už stát přímo vlastní. Jde o mýtné brány vybavené mikrovlnnými vysílači a kamerami pro rozpoznávání registračních značek.

„Rozeznávají velikost vozidla, které projíždí pod mýtnou branou. Když to není kamion nebo něco podobně velikého, tak to nyní neregistrují a nefotí,“ uvedl Šimoník. „Stačí přenastavit úhel kamer a software upravit pro detekci osobních vozidel a může fungovat i pro jejich kontrolu,“ dodal mluvčí.

Podle ministerstva dopravy bude ale systém pro osobní vozy daleko subtilnější a nebude potřebovat zdaleka tolik vybavení jako stávající mikrovlnný.

„Kontrola se bude uskutečňovat několika pevnými i mobilními kamerami, jako je tomu v zahraničí, nepůjde tedy o nějaký rozsáhlý kamerový systém na každém vjezdu nebo výjezdu z dálnice,“ uvedl Stadler. Z celkových 275 mýtnic bude sdružení CzechToll a SkyToll, které systém od konce letošního roku přebírá, využívat jako doplněk k satelitní kontrole kamionů 40 bran na dálnicích a dalších 10 na silnicích první třídy. Takzvaný videotolling pro osobní auta pak bude potřebovat zhruba podobný počet bran.

Nejčtenější

Zemětřesení v Lidlu a Kauflandu. Dlouholetý šéf zamíchal vedením řetězců

Ilustrační snímek

Německými řetězci Lidl a Kaufland, patřícími do jedné skupiny Schwarz Gruppe, otřásají změny v jejich nejvyšším vedení....

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti...

„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Až dva tisíce tun vytříděných PET lahví ročně se podle odhadů recykluje složitěji, než by mohlo. Situaci komplikují...

Další z rubriky

Stamiliony bez soutěže. Problémový úsek D1 dokončí jedna z pěti vybraných firem

Odstraňování svodidel v problémovém úseku dálnice mezi Humpolcem a Větrným...

Firmu, která vyřeší havarijní stav na dálnici D1 u Humpolce, vyberou silničáři ve zkráceném řízení. Podle Ředitelství...

Skanska opraví D1 u Humpolce. Bez soutěže a za 640 milionů korun

Dělníci začali na problematickém úseku D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem...

Zakázku na odstranění havarijního stavu na problematickém úseku dálnice D1 u Humpolce přidělilo Ředitelství silnic a...

Benzin za týden výrazně zdražil, stojí přes 32 korun

Ilustrační snímek

Pohonné hmoty na tuzemských čerpacích stanicích opět zdražily. Pumpaři v uplynulém týdnu zvýšili zejména ceny benzinu o...

Najdete na iDNES.cz