Problémová dálnice bez tendru. ŘSD zvažuje přímý výběr stavitele D1 u Humpolce

  1:00aktualizováno  1:00
Část nedokončených prací na problematickém úseku dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem chtějí silničáři zadat stavební firmě bez soutěže. Česko-italsko-kazašské sdružení stavebních firem, které rozestavěnou dálnici opustilo na konci minulého roku, totiž nedokončilo napojení odvodňovacích drenáží na potrubí. Pod povrchem dálnice se tak může hromadit voda.

Humpolec, 5. 1. 2019, D1. 92. km, směr Praha, demontáž | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Pokud se prokáže, že vodu neodvádí ani potrubí ve středním dělicím pásu vozovky, hrozí podle generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jana Kroupy poškození silnice, což může vést až k ­ohrožení bezpečnosti provozu.

„Analyzujeme možnost zadat část zakázky formou jednacího řízení bez uveřejnění,“ řekl MF DNES Kroupa. Státní organizace nyní řeší, zda by tímto postupem neporušila zákon o zadávání veřejných zakázek.

Už nyní je podle Kroupy zřejmé, že vyhozená stavební firma nenapojila drenáže na potrubí ve středním dělicím pásu. Silničáři navíc zkoumají, zda odvodňovací potrubí není ucpané nebo deformované.

Pokud by ŘSD hledalo stavební firmu pro nápravu problémů v klasické soutěži, předpokládá její vyhlášení na březen letošního roku. Naopak nouzová varianta bez tendru by podle Kroupy umožnila jednání zahájit o měsíc dříve a v dubnu se začátkem stavební sezony na stavbu pustit náhradníka za vyloučené sdružení.

Konsorcium italské Toto Costruzioni Generali, kazašské SP Sine Midas Stroy a české Geosan Group vykázal ze stavby ministr dopravy Dan Ťok před loňskými Vánocemi poté, co provoz na dálnici kvůli silnému sněžení na řadu hodin opakovaně zkolaboval. Odklízení sněhu totiž zkomplikovala skutečnost, že stavební firmy nestihly v termínu dokončit práce na modernizaci dálnice a ta se ve zúžení ucpávala.

V půlce února stotřicítkou

Během dnešního dne chtějí silničáři začít se zasypáváním děr, které pod dálnicí při výstavbě vznikly. S takzvanou injektáží kaveren by podle aktuálního harmonogramu měli být hotoví po 20. lednu a ­současně s tím plánují provizorní opravy vozovky, aby po nich bylo možné jezdit neomezeně ve dvou pruzích v obou směrech. Pokud to umožní počasí, tak by řidiči mohli u Humpolce jezdit 130kilometrovou rychlostí po polovině února.

Většina prací, které by mohly působit komplikace v dopravě, slibuje ŘSD provádět během víkendu, případně v ­nočních hodinách, kdy je provoz na dálnici nejslabší.

Do dvou let se opraví znova

Ještě před zahájením výběru náhradní firmy dokončuje Ředitelství silnic a dálnic součet všech prací, které původní stavitel na dálnici zvládl udělat. K devátému lednu mu ŘSD zaplatilo faktury ve výši 509,8 ­milionu korun z 1,75 miliardy, které za modernizaci téměř 14­kilometrů D1 požadoval.

Tato částka se přitom může ještě mírně zvýšit. „Chceme po nich, aby doložili zkoušky a pasporty, zda jsou vyfakturované práce provedeny v­bezvadné kvalitě. Velkou část zkoušek doložili, část však zatím doložená není,“ uvedl šéf ŘSD.

Od konečné částky, kterou firmě stát prostřednictvím ŘSD zaplatí, je navíc potřeba odečíst penále za zpoždění výstavby. To ŘSD vyčíslilo na zhruba 60 milionů korun, přičemž sdružení podle mluvčího ŘSD Jana Rýdla už část peněz uhradilo.

O zpoždění prací na úseku mezi devadesátým a stočtvrtým kilometrem vědělo ŘSD už letos v létě, když firma nestíhala plnit termíny a poprvé jí hrozilo, že o zakázku přijde. Společnost však resort dopravy uchlácholila novým harmonogramem. Zdržení se pak protáhla až do zimních měsíců.

Ideální počasí na stavební práce není ani nyní. Nelze ale očekávat, že by na Vysočině během zimních měsíců bylo výrazně příznivější, uvedl Kroupa. Všechny opravy, které je co nejdříve potřeba udělat pro uvedení dálnice do neomezeného provozu, navíc budou sloužit jen krátkodobě. Během roku až dvou totiž nová stavební firma kompletně obmění cementobetonový povrch vozovky za zcela nový.

Kromě výměny stavební firmy reagoval ministr dopravy Dan Ťok dočasným omezením jízdy kamionů v ­levém pruhu mezi Humpolcem a­ Jihlavou a pohrozil, že zákaz kamionů v rychlejším pruhu zavede plošně. Podle ministerstva totiž řidiči kamionů situaci zhoršili mimo jiné tím, že po rozjetí kolony zůstávali stát s tím, že si musí vybrat povinnou přestávku v řízení, kterou nemohou trávit jinde.

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Církev děsí zdanění restitucí. Práci kvůli němu může ztratit každý pátý

Neratovský kostel s prosklenou střechou má nové báně.

Výpočty jsou jednoduché, matematika neúprosná. Když projde zdanění církevních restitucí tak, jak ho navrhuje vládní...

Další z rubriky

Rýn vysychá. Evropská dopravní tepna se možná stane nesplavnou

Náklad na řece Rýn v Kolíně nad Rýnem, Německo (28. listopadu 2018)

Rýn, jedna z nejdelších evropských řek a důležitá přepravní tepna pro mnoho různých druhů zboží, již možná brzy nebude...

Přelet dronu obral britské letiště o čtvrtinu loňského růstu

Ilustrační snímek

Provoz na britském letišti Gatwick ve Velké Británii v prosinci narušil přelet dronu. Nepředpokládaná událost...

Jaguar propustí tisíce lidí. Také kvůli slabým prodejům v Číně

Ilustrační snímek

Největší britská automobilka Jaguar Land Rover zruší zhruba 4500 pracovních míst, převážně v Británii, kde má kolem 40...

Najdete na iDNES.cz