Do Skotska přes Polsko. ČSA zkouší i ruší nové linky

  8:00aktualizováno  8:00
České aerolinie (ČSA) se v létě po mnoha letech vrátí do Skotska a nabídnou lety do Edinburghu. Cestující z Prahy ale nečeká přímý let: firma zkouší uspět i na polském trhu, a tak linka Skotska povede přes Lodž. Současně ale aerolinky ruší nebo odkládají dříve oznámené nové linky.

Airbus A319 společnosti České aerolinie | foto: České aerolinie

Jde o další z pokusů ČSA, jak na vysoce konkurenčním evropském trhu najít linky, kde by dosud ztrátový dopravce mohl vydělávat. Kvůli tomu začne nabízet i přímé lety mezi Polskem a Skotskem. Snaží se obsadit zejména spojení, kde dosud nikdo nelétá. 

Nové spojení budou ČSA od 14. července nabízet dvakrát týdně, v úterý a sobotu. Ráno vyletí Airbus A319 do polské Lodže, kde po mezipřistání bude pokračovat do Edinburghu. Ze Skotska poletí letadlo na otočku do polského Řešova, pak se vrací navečer do Lodže a Prahy.

Zatímco mezi Prahou a Edinburghem dnes létá přímo easyJet, mezi oběma polskými letišti a Skotskem není dosud přímé spojení. Zpáteční letenky z Prahy vyjdou do Edinburghu na 3 295 Kč, do Lodže na necelé tři tisíce. S mezipřistáním zabere let do Skotska tři a půl hodiny, přímý trvá dvě hodiny a dvacet minut. Z Prahy do Lodže zatím žádné přímé spojení není. 

ČSA počítají, že s linkou budou pokračovat i v zimě, především kvůli silné komunitě Poláků ve Skotsku. I proto bude létat na trase airbus v konfiguraci pouze s ekonomickou třídou. Velká komunita pracujících Poláků ve Velké Británii stojí i za rozmachem nízkonákladových dopravců v Polsku. Z Lodže ani Řešova ale dosud žádné lety do Skotska nenabízí. 

Spojování některých linek není u ČSA novinkou. Kvůli nedostatečné poptávce i možnému využití potenciálu dalších cestujících firma například takto spojila v jednu linku lety z Prahy do Košic a Kyjeva. Namísto přímého letu do Kyjeva dnes cestující létají přes Košice, firma tak zkouší nalákat i cestující pro úsek Košice - Kyjev. 

Do Gdaňsku až příští rok

Tuzemský dopravce už dříve oznámil plány na větší vstup do Polska, měl začít létat do Gdaňsku a Poznaně. Linku ale nespustí letos, ale až příští rok. „Polsko je jedním z největších a nejrychleji se rozvíjejících trhů Evropské unie s rostoucí poptávkou po civilní letecké přepravě. Nabízí zajímavé obchodní příležitosti, o které se chceme a budeme do budoucna ucházet. Naše nové aktivity na polském trhu zapadají do dlouhodobé strategie rozvoje dopravní sítě Českých aerolinií mimo domovskou základnu v Praze,“ uvedl Ján Tóth, ředitel Českých aerolinií pro obchod, aliance a marketing.

ČSA přišly za poslední půl rok s plány na téměř dvacítku nových linek, ne všechny ale nakonec v letových řádech zůstaly. Úplně například z letošního letového řádu zmizely spoje do irského Corku nebo francouzského Bordeaux. Až na září se přesouvá start linek z německého Stuttgartu.

„Některé linky přesouváme na příští rok. Mají potenciál, ale potřebují více času na podporu jak obchodní, tak marketingovou,” vysvětlil mluvčí ČSA Dan Šabík. Některé sezónní linky firma spustila s několikatýdenním zpožděním. „Nazval bych to rozhozením sítí, ale rozhodně to nebyl náhodný výběr. Zatím se ukazuje, že velká část linek začíná fungovat,“ říká šéf ČSA Jozef Sinčák. „Část z nich asi skončí, ale musíme hledat příležitosti,“ dodal. 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

Největšímu letadlu na světě odzvonilo, Airbus ohlásil konec výroby

Airbus A380 je letadlo se dvěma palubami. Podobné uspořádání má i legendární...

Evropská společnost Airbus ve čtvrtek ohlásila konec výroby letounu A380 superjumbo. Největší stroj pro osobní přepravu...

Brusel chce do deseti let o 30 procent čistší autobusy a náklaďáky

Kamiony zahltili dopravu do přístavu Dover na jihu Anglie při testu...

Výrobci autobusů a nákladních automobilů budou muset do roku 2030 snížit o 30 procent emise oxidu uhličitého ve...

Na D1 u Humpolce se odstraňují svodidla, tvoří se kolony

Na problémovém úseku D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem začala firma Eurovia...

Se zdržením zhruba půl hodiny by měli počítat lidé jedoucí na dálnici D1 směrem na Brno. U Humpolce se tvoří asi...

Najdete na iDNES.cz