ČSA mění věrnostní program. Lety na západ podraží, na východ zlevní

  10:48aktualizováno  10:48
České aerolinie po roce znovu mění podmínky svého programu OK Plus, který umožňuje desítkám tisíc Čechů za věrnost vybírat si například bonusové letenky zdarma. Dopravce zdraží především poplatek za vydání takových letenek a zvýší u řady destinací objem mil, jenž je k vystavení bonusové letenky potřeba.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Změny pocítí hlavně ti, kteří za odměnu chtějí letět někam s aliančním partnerem ČSA ze SkyTeamu. Do některých destinací směrem na východ naopak letenky zlevní. Změny vstoupí v platnost 31. března.

Například dosud stačilo pro zpáteční letenku po většině evropských zemí nasbírat 20 tisíc mil. Od konce března bude možné například do Francie letět dokonce jen za 15 tisíc mil, ale pouze prostřednictvím letu ČSA. Pokud cestující bude chtít letět například do Paříže s Air France, zaplatí 22 tisíc mil. Pro cestující, kteří si nechtějí připlatit, to znamená menší výběr spojů i menší šanci, že v letadle bude na letenku zdarma místo.

Zdražení mílí se týká i Havajských ostrovů, kam čeští členové OK Plus začali houfně létat poté, co loni ČSA výrazně zpřísnily trvanlivost mílí a lidé začali míle utrácet. Dosud na letenku stačilo 50 tisíc mil, teď už bude nutných 120 tisíc mil. Nová tabulka však počítá u některých destinací i se zlevněním: například na letenku do Moskvy s ČSA už nebude potřeba 30 tisíc mil, ale jen 25 tisíc.

Podle mluvčího ČSA Dana Šabíka souvisí změny v OK Plus s restrukturalizací firmy. "Nová podoba věrnostních programů má přinášet užitek jak často létajícím klientům, tak samotnému provozovateli," řekl Šabík.

Za vystavení letenky zaplatíte

Nový sazebník ukazuje, že ČSA se budou snažit více umisťovat své věrné zákazníky na své vlastní lety, ne už tak často na lety aliančních partnerů, u kterých musí za letenky platit. "Jedním z dalších důvodů je motivace klientů, aby své nasbírané míle využívali, využívali je průběžně a jejich první volbou, jako klientů Českých aerolinií, byly právě lety Českých aerolinií. Ze stejného důvodu došlo k úpravě mil potřebných na bonusové letenky na lety partnerů. Je naprosto logické a legitimní, že chceme podporovat především vlastní lety," řekl Šabík.

Zdraží navíc i poplatky za vystavení letenek. Až dosud u většiny bonusových letenek ČSA za vystavení nic neúčtovaly. Od konce března se zpoplatní vystavení letenek i případné storno. Vystavení letenky na lety ČSA bude stát 300 korun, na jiné lety trojnásobek. Změna letenky vyjde nově na 1 550 korun, pokud si ji nepořizuje majitel platinových karet.

"Poplatky za vystavení bonusové letenky na lety partnerů byly účtovány i před změnou pravidel, v současnosti dochází k jejich sjednocení," řekl Šabík. Podle něj je poplatek naprosto standardní u naprosté většiny síťových leteckých společností. "Navíc tím očekáváme snížení administrativní zátěže související s opakovanými a řetězícími se žádostmi o změny u vystavených bonusových letenek," dodal Šabík.

Autor:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

ČSA předloni vydělaly 268 milionů, lety na lačno se vyplatily

ČSA a Letiště Praha nasadily na speciální let k 80. výročí Airbus A319,...

České aerolinie v posledním roce před definitivním začleněním do skupiny Travel Service (nyní SmartWings) vydělaly...

Zákaz jízdy v levém pruhu děsí majitele karavanů, zasáhl by je totiž také

Ilustrační snímek

Připravovaný zákaz předjíždění a jízdy v levém pruhu na dálnicích, původně určený pro kamiony, může zkomplikovat...

Boeing chce létat pod rychlostí zvuku, vyvíjí na to skládací křídla

Boeing Transonic

Letecká společnost Boeing vyvíjí ve spolupráci s vesmírnou agenturou NASA nový druh křídel. Ta by měla letadlům umožnit...

Najdete na iDNES.cz