Železniční koridory budou hotové v roce 2020. Budějovice napojí obří tunel

  13:52aktualizováno  13:52
Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) chce mít tranzitní koridory a důležité železniční uzly dostavěné do roku 2020. Tehdy totiž skončí následující programovací období Evropské unie. Bude na to potřeba několik desítek miliard korun. Pro nákladní dopravu by se měly kromě koridorů zmodernizovat další klíčové tahy.

V Kařezu se dostavuje koridor a nádraží. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Na semináři Železnice pro budoucnost na brněnském veletrhu Eurotrans to řekl náměstek pro modernizaci dráhy SŽDC Mojmír Nejezchleb.

Kompletně je dokončený druhý koridor z Břeclavi do Ostravy, s výjimkou krátkého úseku první koridor z Břeclavi do Děčína přes Prahu. Intenzivně se pracuje na čtvrtém koridoru z Prahy do Českých Budějovic a na třetím koridoru začaly práce na úseku Rokycany - Plzeň, zbývá také ještě stavba mezi Bystřicí nad Olší a Českým Těšínem.

"Snažíme se maximálně využít peníze z končícího programovacího období, stavět se za ně může až do roku 2015, a chystáme projekty pro další období do roku 2020," zmínil Nejezchleb plzeňský a pražský uzel. "V Praze musíme přes Hostivař napojit čtvrtý koridor," upřesnil Nejezchleb. Kompletní modernizace čeká uzly v Kralupech nad Vltavou, Pardubicích, České Třebové a v Ostravě.

Do roku 2020 mají být modernizovány úseky z Prahy do Berouna ve stávající stopě podél Berounky. "Trať je dožilá a je potřeba zde zajistit dostatečnou kapacitu pro hustou příměstskou dopravu," řekl Nejezchleb.

Nejdelší tunel bude mít pět kilometrů

Částečně v nové stopě povede trať v úseku Ústí nad Orlicí - Choceň a zcela nově povede trať mezi Nemanicemi a Ševětíněm na Českobudějovicku. "Chystají se zde dva tunely, jeden z nich bude nejdelší v síti SŽDC, bude mít přes pět kilometrů," sdělil Nejezchleb (více o koridoru na jih Čech čtěte zde).

Chotýčanský tunel

Stavba tunelu bude nejnákladnějším železničním projektem za poslední tři desetiletí. Nejdelší železniční tunel v Česku se začne stavět v roce 2016. Podle prvních odhadů přijde na 12 miliard korun. Stane se součástí IV. železničního koridoru vedoucího ze severu Čech přes Prahu a České Budějovice až k hranici s Rakouskem.

Jednou z klíčových staveb je také modernizace železničního uzlu Brno, do roku 2020 musí být stavba minimálně zahájena. "S předstihem se zaměříme na dosud nemodernizované úseky Horní Heršpice - Modřice a Židenice - Maloměřice," doplnil Nejezchleb.

Pro nákladní dopravu se počítá s modernizací tratí Kolín - Děčín po pravém břehu Labe, Hranice na Moravě - Horní Lideč, Ústí nad Labem - Chomutov a Ostrava - Český Těšín přes Havířov. Na těchto tratích má fungovat celoevropské zabezpečovací zařízení.

Zde se bude stavět nejdelší železniční tunel v Česku.

Zde se bude stavět nejdelší železniční tunel v Česku.

Autoři: ,

Nejčtenější

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Cibule z konce světa. České řetězce ji vozí 18 000 km z Nového Zélandu

Cibule z konce světa. Řetězce nakupují zeleninu až na Novém Zélandu.

Cibule z Řecka, Egypta, ale i z Nového Zélandu, nejvzdálenější země na planetě od České republiky. Tuzemské řetězce...

Další z rubriky

Boeing 737 MAX má opravený software. Ještě se musí vyzkoušet v ostrém letu

Boeing 737 MAX v barvách Travel Service

Americká společnost Boeing ohlásila dokončení vývoje vylepšeného softwaru pro letouny 737 MAX, jejichž provoz byl...

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

K elektrorevoluci zavelel i Mercedes. Do 20 let skončí se spalovacím motorem

Mercedes-Benz

Německý výrobce luxusních automobilů Mercedes-Benz v pondělí oznámil, že se během dvou desetiletí zbaví spalovacích...

Najdete na iDNES.cz