VIDEO: Za hodinu tam a zpátky. První rychlovlaky spojí Hongkong s Čínou

  20:27aktualizováno  20:27
Z čínského Kantonu v neděli vyjede vysokorychlostní vlak a po 140 kilometrů dlouhé trati zamíří do Hongkongu. Nové železniční spojení má kromě dopravních spojů posílit také ekonomické vazby mezi pevninskou Čínou a Hongkongem.

Otevření nové vysokorychlostní železnice má usnadnit cestování mezi Hongkongem a čínskou pevninou. Trať vede přes Šen-čen. „Její otevření znamená vstup Hongkongu do vysokorychlostní železniční éry,“ řekl Zhang Xiaoming, ředitel Úřadu pro záležitosti Hongkongu a Macaa.

KVÍZ: Znáte šukafon nebo ranžír? Rozkryjte železniční slang šotoušů

Doba jízdy mezi hongkongskou stanicí a Kantonem bude 47 minut, cesta do Šen-čenu potrvá necelou čtvrthodinu a do Pekingu se lidé dostanou přibližně za devět hodin. „Rodina žijící v Kantonu si může vzít vysokorychlostní vlak do Hongkongu a za hodinu být zase zpátky. A lidé, kteří nikdy nebyli na pevnině, na ni mohou konečně vycestovat,“ dodal Zhang.

Vysokorychlostní železnice posilují ekonomické vazby mezi pevninskou Čínou a Hongkongem. „Pro mnoho čínských měst je to velký průlom, protože je to poprvé, kdy mají přímou vazbu s Hongkongem, nejdůležitějším centrem v jižní Číně,“ uvedl stratég Yu Zhanfu.

Konkurent letecké dopravy

Nejdelší světová vysokorychlostní železniční síť poskytne spojení Hongkongu se 44 pevninskými destinacemi. Celkem už 25 tisíc kilometrů železničních tratí však představuje silného konkurenta čínským leteckým společnostem, které kvůli přetíženému vzdušnému prostoru a omezené přistávací dráze zaznamenávají pravidelná zpoždění letů.

„Cestující vlakem vystoupí rovnou v centru Hongkongu, kdežto ti, kteří letí letadlem, přistanou na letišti a do centra se musejí dopravit dalším spojem. Tato skutečnost vybízí spoustu lidí k tomu, aby si vybrali právě vlak,“ uvedl Yu Zhanfu.

„Poté, co loni v prosinci začal provoz vysokorychlostních vlaků mezi Čcheng-tuem a Si-anem, musely některé letecké společnosti snížit počet letů na tři z několika desítek,“ píše server Traveller.

Cena vlakové jízdenky je navíc mnohdy až o polovinu levnější, cestující vlakem také nemusejí podstupovat zdlouhavé letištní kontroly. Letecké společnosti se tak soustředí spíše na dlouhé lety, kde mají oproti vlakům jasnou výhodu v čase.

Autor:

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Mince s nulovou hodnotou. Blýskavá past na penzisty má stovky obětí

Sběratelská plaketa s hlavou princezny Diany v nabídce Českého mincovního...

Je to šlendrián, který v Česku běží už léta. Do schránky přijde leták se zdánlivě výhodnou nabídkou lesklých...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Další z rubriky

Železničáře čeká převlékání. Správa železnic představila nové uniformy

SŽDC dnes představila nové drážní uniformy.

Výpravčí a další zaměstnance Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) čeká do dvou let převlékání do nových stejnokrojů....

Česko má přijít o svoje vzdušné hranice. Letadlům je v nich těsno

Únorový superúplněk si vedle lidí s dalekohledy možná nejvíce užili cestující v...

Česko v současnosti vypomáhá některým zemím odklonem letové dopravy přes český vzdušný prostor. Ten už však také naráží...

K elektrorevoluci zavelel i Mercedes. Do 20 let skončí se spalovacím motorem

Mercedes-Benz

Německý výrobce luxusních automobilů Mercedes-Benz v pondělí oznámil, že se během dvou desetiletí zbaví spalovacích...

Najdete na iDNES.cz