Sto tisíc lidí bude dál cestovat skoro zadarmo. Stát prodloužil režijky

  3:00aktualizováno  3:00
Končící ministr dopravy Antonín Prachař zajistil více než sto tisícům lidí velmi výhodné cestování vlaky na další tři roky. Doplácet na něj budou České dráhy. S odboráři se dohodl na tom, že režijní průkazy pro neomezené cestování budou stát maximálně tisíc korun ročně. Stejnou jízdenku přitom ČD nabízejí pro veřejnost za 20 tisíc Kč.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Nejde přitom zdaleka jen o zaměstnaneckou výhodu pro zaměstnance Českých drah: ti a jejich rodinní příslušníci tvoří menšinu z celkového počtu 137 tisíc vydaných režijek. Většina majitelů režijek je totiž z jiných organizací, než jsou České dráhy, například Správy železniční dopravní cesty. Té Dráhy platí za používání kolejí.

Ačkoliv může jít na první pohled o malicherný problém, ve hře jsou velké částky: kdyby všichni stávající majitelé režijek zaplatili dvacet tisíc korun za neomezené cestování, České dráhy by si přišly na 2,7 miliardy korun. Dá se ale předpokládat, že reálný výnos by byl podstatně nižší a část „režijkářů“ by si už podobný lístek nepořizovala, protože by se jim nevyplatil. Poskytování režijek Drahám nařizuje zákon. Nestanoví však, kolik mají stát.

Dráhy a odboráři si přitom stěžují, že jsou například v konkurenčním boji znevýhodněni tím, že se musí starat i o nádraží. Placení jízdného za lidi, kteří nejsou zaměstnanci Drah, nevidí odboráři jako problém. „Diskriminace to není,“ říká šéf Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša.

V roce 2011 se ministerstvo a odboráři dohodli na více než dvojnásobném zdražení. Letošní dohoda nechává ceny na stejné výši – 500 Kč pro důchodce, 1 000 Kč pro ostatní. Ceny jízdného přitom od té doby stouply. „Je to výsledek konstruktivního jednání, při němž jsme dospěli k rozumné dohodě všech zúčastněných stran,“ komentoval v odborovém časopise Obzor dohodu místopředseda odborářů Vladimír Vokoun.

Jízdné zdarma má i část úředníků Ministerstva dopravy

Dráhy o žádnou kompenzaci za režijky od státu nežádaly. Podle mluvčího Českých drah Petra Štáhlavského je ze 137 tisíc aktivních režijek zhruba 26 tisíc pro zaměstnance Českých drah a jejich rodinné příslušníky. Šedesát pět tisíc z nich je pro důchodce, vdovy a sirotky, 45 tisíc jsou zaměstnanci jiných firem a organizací.

Dráhy například poskytují jízdné téměř zdarma nejen pro zaměstnance SŽDC, ale i například Drážnímu úřadu nebo části úředníků Ministerstva dopravy. V případě Drážního úřadu tak může jít i o střet zájmů, protože Dráhy dávají výhodu organizaci, která je má kontrolovat.

U soukromých dopravců režijky neplatí. I to je jeden z důvodů, proč zejména odboráři bojují proti soukromníkům – plán otvírání železničního trhu totiž nepočítá s tím, že by měli dopravci povinnost režijky v případě vysoutěžených tratí uznávat. V roce 2011 se při zdražování režijek mluvilo i o tom, zda je nezdanit. Podle exministra financí Miroslava Kalouska jde totiž v podstatě o příjem pro zaměstnance, dle odpůrců zdanění jde o benefit pro zaměstnance.

Autor:

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Další z rubriky

Škodovka v době elektromobilní. Do tří let plánuje deset modelů

Škoda eCitigo

Podobně jako jiné automobilky věnovala mladoboleslavská Škodovka většinu prostoru na frankfurtském automobilovém...

Ekonom Kysilka vstoupil do dozorčí rady Českých drah. Nahradil Pospíšila

Ekonom Pavel Kysilka

Ekonom Pavel Kysilka se stal novým členem dozorčí rady Českých drah. V radě nahradil jejího předsedu Karla Pospíšila,...

Let boeingu do Prahy s jedním motorem byl podle úřadu pochybením posádky

Let Smartwings s jedním funkčním motorem přes půl Evropy (ilustrační koláž)

Let přes půl Evropy na jeden motor hodnotí Úřad pro civilní letectví (ÚCL) jako pochybení posádky. Nicméně nemá zatím...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz