Českým drahám se ztenčil zisk, osobní doprava se propadla do ztráty

  10:51aktualizováno  10:51
České dráhy za prvních šest měsíců letošního roku vydělaly 262 milionů korun, ve srovnání s loňským pololetím však zisk státem vlastněného dopravce klesl zhruba na polovinu (o 275 milionů). Do ztráty se po loňském kladném výsledku vrátila i dlouhodobě prodělečná osobní doprava. Zisk negativně ovlivnil i krátkodobý pokles kurzu koruny.

Railjety na pražském odstavném nádraží. | foto: České dráhy

Osobní doprava skončila se ztrátou 388 milionů korun, za což podle vedení společnosti mohly právě kurzové ztráty. Pro skupinu, kam patří kromě českých drah například nákladní dopravce ČD Cargo, nebo Výzkumný ústav železniční nepředstavuje ztráta v segmentu osobní dopravy nic výjimečného. Mimořádný byl naopak výsledek za celý loňský rok, kdy přeprava pasažérů skončila s mírným šestimilionovým ziskem.

KVÍZ: Znáte šukafon nebo ranžír? Rozkryjte železniční slang šotoušů

Výsledky z osobní dopravy tak dopravci vylepšily výkony v nákladní dopravě, která v prvním pololetí skončila se ziskem 350 milionů korun. Nicméně proti loňskému prvnímu pololetí klesl zisk o 34 milionů korun. Zvýšilo se ovšem naopak množství přepraveného zboží meziročně o 1,3 milionu tun na 33,5 milionu tun. Větší objem přprav zaznamenalo Cargo u hnědého a černého uhlí, odtěženého dříví z kůrovcové kalamity, výrobků automobilového průmyslu a stavebnin, uvedl v úvodním slově předseda představenstva drah Pavel Krtek.

„Na tuzemském dopravním trhu se nám podařilo meziročně navýšit tržní podíl o 3 procent. Z aktuálně dostupných statistik vyplývá, že takovýto objemový progres nezaznamenal žádný z našich konkurentů. Zároveň pokračuje pozitivní trend rostoucího objemu vlastních přeprav ČD Cargo v Polsku a naše vlaky jsou stále častěji vidět také v Rakousku, Německu a v dalších zemích,“ uvedl předseda představenstva ČD Cargo Ivan Bednárik.

Podobně rostl i počet přepravených cestujících v osobní dopravě. Během letošního pololetí cestovalo vlaky Českých drah o zhruba dva a půl milionu cestujících více než v prvních šesti měsících loňského roku, celkem 89,5 milionu cestujících.

S tím souvisí i růst tržeb z osobní přepravy o 289 milionů korun na 11,2 miliardy korun. Samotné tržby z prodeje jízdenek vzrostly o 2,4 procenta na zhruba čtyři miliardy korun. Dalších přibližně 7,2 miliardy představovaly úhrady od objednatelů za provoz ztrátových linek.

Zvýšila se rovněž průměrná obsazenost vlaků o zhruba jeden procentní bod na 28,5 procenta a o 1,3 kilometru se prodloužila průměrná ujetá vzdálenost na bezmála 44 kilometru.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Ťok se zbaví Zemanova kanálu, přenechá jej ministerstvu zemědělství

Kanál Dunaj - Odra - Labe, severní větev, Poodří, DOL,

Ministerstvo dopravy končí s výstavbou vodních děl na tuzemských vodních cestách. Místo něj budou jezy či plavební...

Brusel chce do deseti let o 30 procent čistší autobusy a náklaďáky

Kamiony zahltili dopravu do přístavu Dover na jihu Anglie při testu...

Výrobci autobusů a nákladních automobilů budou muset do roku 2030 snížit o 30 procent emise oxidu uhličitého ve...

Aerolinky upravují rezervační systémy. Přidávají nové možnosti při volbě pohlaví

Ilustrační snímek

Cestující, kteří se necítí ani jako muži ani jako ženy, si u amerických leteckých společností budou moci vybrat z více...

Najdete na iDNES.cz