České dráhy kopírují konkurenci, akční jízdné bude platit jen na jeden spoj

  14:29aktualizováno  15:04
Akční jízdenky Českých drah už nepůjde využít pro jakýkoliv spoj, ale budou podobně jako u soukromníků vázané na konkrétní vlak. Smůlu tak budou mít ti cestující, kterým vlak ujede před nosem. Doposud jim totiž tzv. Včasná jízdenka zakoupená v pokladně nebo přes internet platila na jakýkoliv další spoj jedoucí ten samý den.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

České dráhy v pátek oznámily úpravu ceníku, kvůli které bude možné využít akční jízdenku pouze pro daný spoj. Hlouběji do kapsy si tak budou muset sáhnout jednak ti, kterým vlak ujede před nosem, ale také ti, kteří možnosti Včasné jízdenky využívali plánovaně – koupili si třeba jízdenku na ranní spoj, která byla ve slevě, ale pak jeli až odpoledním vlakem.

Zrušení takzvaných Včasných jízdenek oznámily České dráhy krátce poté, co ministerstvo dopravy kritizovalo způsob výpočtu cen jízdného pro studenty a seniory, kterým od září náleží 75procentní sleva. Státem vlastněný dopravce vypočítával z obvyklé ceny vázané na počet ujetých kilometrů, která je ale v řadě případů vyšší, než za kolik skutečně jezdí cestující využívající akční slevy.

Akční nabídky, které při nákupu s předstihem na řadě tras srovnaly cenu vlaku s autobusovou konkurencí, měly podle drah nahradit rozšíření nových akčních slev označovaných jako SuperAkční jízdenka. Přechod ale provázely komplikace a tak se během pátečního dopoledne cestující na e-shopu setkávali s mnohem vyššími cenami počítanými pouze podle kilometrového tarifu.

To bylo podle mluvčího drah Petra Šťáhlavského způsobeno technickým problémem při úpravě aplikace. Na většině využívaných tras by cena Včasné jízdenky a SuperAkční jízdenky měly zůstat totožné. Nejmarkantnější změnou pak zůstává právě omezení platnosti jízdenky na jediný spoj.

Ne všude ale nová SuperAkční jízdenka nahradí tu dosavadní Včasnou. Hlouběji do kapsy budou muset sáhnout cestující například na trase Praha  - Rumburk. „Zatímco dosud jsem za tuto cestu zaplatil maximálně 139 korun, po zrušení slevy teď zaplatím nejméně 260. Zřejmě budu muset po letech začít znovu jezdit autobusem, který cenu kolem 130 korun stále drží,“ napsal redakci pan Vítězslav.

Volnost ve výběru vlaku České dráhy omezily pro jízdenky nakupované s předstihem už loni v září. Tehdy přestaly Včasné jízdenky platit na všechny denní spoje na zakoupené trase a cestující musel závazně vyznačit vlak, kterým pojede. Jízdenka pak platila pouze na následující spoje pro případ, že cestujícímu vybraný vlak ujel.

Jízdenku jde vrátit patnáct minut před odjezdem

Koupení jízdenky jde u Českých drah bezplatně stornovat čtvrt hodiny před odjezdem vlaku. To ale ve většině případů dává smysl u jízdních dokladů zakoupených online prostřednictvím e-shopu Českých drah nebo aplikace Můj vlak.

Při zakoupení jízdenky v předstihu na pokladně je sice rovněž možné jízdenku stornovat nejpozději patnáct minut před odjezdem, lze to ale udělat pouze osobně na pokladně, kde byl lístek vystaven.

Patnáctiminutovou lhůtu má pro stornování jízdenek i konkurenční RegioJet. Jízdenku Leo Expressu je možné stornovat až do doby odjezdu vlaku. Je to ale bezplatné pouze tehdy, když se cestující rozhodne cenu jízdenky převést na účet ve formě takzvaných Leo korun pro budoucí nákup jízdenek tohoto dopravce. Pokud chce cestující vrátit peníze, bude mu stržena částka třicet korun, uvedl mluvčí společnosti Emil Sedlařík. U skupinové jízdenky je storno možno provést maximálně 24 hodin před pravidelným odjezdem.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Další z rubriky

Boeing 737 MAX má opravený software. Ještě se musí vyzkoušet v ostrém letu

Boeing 737 MAX v barvách Travel Service

Americká společnost Boeing ohlásila dokončení vývoje vylepšeného softwaru pro letouny 737 MAX, jejichž provoz byl...

Železničáře čeká převlékání. Správa železnic představila nové uniformy

SŽDC dnes představila nové drážní uniformy.

Výpravčí a další zaměstnance Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) čeká do dvou let převlékání do nových stejnokrojů....

VIDEO: Oslava na letišti. Korean Air létají z Prahy do Soulu již 15 let

Korean air přiletěl do Prahy

Je tomu již patnáct let, co na Letišti Václava Havla Praha s velkou slávou poprvé přistálo letadlo společnosti Korean...

Najdete na iDNES.cz