Čerpání pohonných hmot

Čerpání pohonných hmot | foto: Profimedia.cz

Shell nás ničí, prodává levně, stěžují si pumpaři v regionech

  • 1864
Třetí největší síť benzinek v zemi Shell nasadila na desítkách regionálních pump agresivně nízké ceny. Litr naturalu tam prodává za 34,90 Kč - téměř dvě koruny pod průměrem ČR. Síť tak strhla lavinu zlevňování. Nižší ceny muselo nasadit zhruba sto pump. Jejich zástupci si stěžují u antimonopolního úřadu, že je to ničí.

"Podali jsme podnět k antimonopolnímu úřadu. Shell v dubnu víceméně začal fyzicky ničit některé drobné pumpaře v okolí míst, kde snížil ceny," řekl iDNES.cz Ivan Indráček, předseda představenstva Společenství čerpacích stanic.

"Jsme si vědomi toho, že akce Shellu není primárně vyvolána snahou poškodit okolní soutěžitele, ale nějak se porovnat se sítí Tank Ono. Ta dlouhodobě vede cenovou politiku, která je absolutně mimo realitu. Protože stát nebyl schopen  dlouhodobě nijak zakročit proti takovým prodejcům, přistoupil Shell k této aktivitě," tvrdí Indráček. "Nicméně její dopad míří nikoli proti původci, ale proti drobným lokálním prodejcům, a to nemůžeme nechat bez povšimnutí," dodal.

Shell se podle mluvčího Petra Šindlera nemůže k záležitosti vyjádřit, protože antimonopolní úřad firmu ještě nekontaktoval, uvedly Hospodářské noviny, které na případ upozornily. Šindler nechtěl komentovat ani cenovou politiku.

Tank Ono vede dlouhodobě agresivní cenovou politiku. Ceny benzinu a nafty na totemech této malé sítě vedou odborníky k podezření, že její dodavatelé šidí stát na daních.

Zpočátku Shell zlevnil zhruba na dvaceti pumpách v regionech na ceny, kterým menší lokální čerpací stanice mohou konkurovat jen stěží, při dosažení minimálních marží. Nyní například na těchto lokálních pumpách firma zlevnila benzin Natural 95 na cenu 34,90 Kč/l a naftu prodává o korunu levněji. To je však dvě koruny pod republikovým průměrem.

Majitelka lokálních pump: Je to poprava za bílého dne

Shell tím vyvolal lavinu, v níž další pumpy v okolí levných pump Shell musely začít také zlevňovat. To se podle Indráčka děje zhruba u stovky pump v ČR, například v okolí Teplic, Tábora, Jindřichova Hradce, Plzně, Mělníka, Ústí nad Labem, Jičína nebo Chebu. Takto byly přinuceny zlevnit například některé stanice Lukoil, Agip, Benzina nebo OMV. Jejich regionální stanice prodávají za ceny jen mírně vyšší, nebo dokonce nižší než nákupní.

"Dopadá to na nás hrozně, je to tragédie a poprava za bílého dne. Všechny ostatní pumpy nemají, kde peníze vydělat. Shell, Agip a OMV si mohou dovolit dotovat ztrátu z pump na dálnicích, ale my nemáme jak," stěžuje si Drahomíra Wagnerová, majitelka několika benzinek na Táborsku.

Podnikatelka tvrdí, že Shell prodává se ztrátou. Sama prodává litr naturalu za 35,90 Kč, ale zlevnit prý nemůže. "Prodávala bych se ztrátou," říká. "Samozřejmě teď jezdí méně lidí, pumpa Shell je 500 metrů od nás," popsala iDNES.cz.

Podobné zkušenosti má František Pakandl, majitel rodinné pumpy na Mělnicku. "Je to boj Tank Ona se Shell. Já ani nenakoupím, za kolik oni prodávají. Teď poslouchám, jací jsme vydřiduši. Klienti nakoupí za stovku a jezdí natankovat do Mělníka. Jsme z toho docela špatní," svěřil se Pakandl. Před začátkem cenové války měl prý marži 1,80 koruny na litr benzinu, nyní je to 90 haléřů.

"Lukoil se k cenové politice nevyjadřuje," uvedla Jana Strádalová z Pleon Impact, agentury, která zmíněnou síť čerpacích stanic mediálně zastupuje.

Shell, která je třetí největší sítí čerpacích stanic v ČR, v tuzemsku vlastní a spravuje přes 170 stanic.