ČD Cargo zvažuje, že opustí až pětinu nádraží. Kvůli úsporám

  21:45aktualizováno  21:45
Státní nákladní dopravce ČD Cargo vážně zvažuje, že o pětinu seškrtá počet míst, kde mohou jeho zákazníci nakládat zboží. Vedení firmy to přirovnává k rušení venkovských pošt: zakázek na řadě míst je tak málo, že se je nevyplatí obsluhovat.

Dvousystémová lokomotiva ČD Cargo 363.5 (přestavba z 163) | foto: ČD Cargo

Jde o takzvané tarifní body, kde ČD Cargo nabízí nakládání zboží. Celkem jich je tisíc, dvě stě jich má skončit. Firma tím chce vyřešit částečně problém se ztrátovými jednotlivými vozovými zásilkami. Na nich i přes řadu úsporných opatření prodělává kolem 300 milionů korun. „Platí náš cíl, že se chceme dostat s vozovými zásilkami na nulu v roce 2017,“ vysvětlil předseda představenstva Ivan Bednárik.

ČD Cargo provozuje dva druhy nákladních vlaků: ucelené, kdy jede například souprava s uhlím z dolu do elektrárny a pak vozové, kdy nákladní vlak rozváží vagony s různým nákladem po různých tratích. Jenže druhý byznys, do kterého se nikomu kvůli vysokým nákladům a konkurenci kamionů nechce, je pro firmu ztrátový.

Body, které chce firma zrušit, nejsou objemem zboží příliš zásadní: z třiceti milionů tun v daném segmentu, které firma loni převezla, jde o 200 tisíc tun. Jde většinou o dřevo a tříděné uhlí. „Bude mnohem efektivnější nenakládat každých pět kilometrů, to vše jen prodražuje a zdržuje,“ řekl Bednárik. Podle něj nebudou jednotlivé vozové zásilky ziskové, dokud nebudou podmínky použití kolejí zrovnoprávněny se silnicemi.

Plán na výraznou redukci obslužných bodů by přinesl i redukci počtu pracovních míst v řádu stovek, mělo by jít zhruba o pět set lidí. Počítá s tím plán Bílá místa, jak je rušení tarifních bodů nazváno. Firma očekává, že ke schválení do představenstva půjde v říjnu. „Vedeme o tom nyní diskusi se státem, značný komentář spustili i starostové a hejtmani z dotčených regionů,“ dodal Bednárik.

Zisk klesá, soukromníci posilují

ČD Cargo za první pololetí klesl zisk o více než polovinu na 216 milionů korun, tržby klesly o šest procent. Firma to vysvětluje konkurencí kamionů a nižšími maržemi kvůli konkurenčnímu boji na železnici.

Statistiky současně ukazují růst celkového počtu přepraveného nákladu na železnici za první čtvrtletí letošního roku. Firmě ubírají zakázky především soukromí dopravci. Bednárik si navíc nemyslí, že objem zboží na železnici roste. „Rostl jedině sektor kombinované dopravy a automotive, ale plošně nákladu z kolejí ubývá,“ řekl Bednárik.

ČD Cargo v minulosti výrazně zkreslovalo čísla například tím, že odkládalo opravy nebo rozprodávalo majetek. Současné vedení to ale odmítá. „Jediný prodej bylo 32 vozů prakticky na šrot do Itálie v řádu desítek tisíc eur, jinak jsme nic neprodávali. Opravy a údržbu jsme naopak navýšili,“ řekl Bednárik.

Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

Místo autem e-koloběžkou. Uber rozšiřuje své služby v Praze

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

Od pondělí nabízí společnost Uber v Praze novou možnost přepravy - odvoz elektrickou koloběžkou. Integrace koloběžek...

Dálnice D3 je ve skluzu. Silničáře zbrzdil obchvat u Budějovic

Nový úsek dálnice D3 mezi Bošilcem a Ševětínem měří přes osm kilometrů....

Dostavba dálnice D3 nabírá zpoždění. Italové, kteří na ní pracují, zpackali dokumentaci a včas se nejspíš nestihne ani...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz