Starostové na Slovácku zvyšují tlak kvůli R55, promluví si s ministry

  10:58aktualizováno  10:58
Kdy konečně přestanou lidem ve Spytihněvi, Kunovicích nebo Ostrožské Nové Vsi jezdit pod okny desítky tisíc osobních a nákladních aut denně? Obce na Slovácku zesilují tlak na co nejrychlejší dostavbu silnice R55, která má spojit Olomouc s Břeclaví.
Starostové chtějí vytlačit hustou dopravu z obcí na rychlostní silnici, která zatím zůstává pouze v plánech (ilustrační snímek).

Starostové chtějí vytlačit hustou dopravu z obcí na rychlostní silnici, která zatím zůstává pouze v plánech (ilustrační snímek). | foto: Jan Vaca, iDNES.cz

Do boje za dokončení projektu R55 v Pomoraví, tedy části budoucí spojnice mezi Olomoucí a Břeclaví, se pustili představitelé slováckého souměstí Uherské Hradiště - Staré Město - Kunovice.

Spolu s Ředitelstvím silnic a dálnic a se Sdružením pro rozvoj dopravní infrastruktury na Moravě znovu potvrdili deklaraci z roku 2009. Na té se starostové měst shodnou i s vedením dalších obcí, kterých se chystaná R55 dotkne.

Co je jejich cílem? Dohodnout se s ochránci přírody i majiteli pozemků, vyřešit technické problémy některých úseků, například toho ve Spytihněvi, a konečně ulevit městům a obcím především od nákladní dopravy.

"Chceme obnovit všechny administrativní přípravy na dostavbu silnice R55," uvedl starosta Uherského Hradiště Květoslav Tichavský. Silnice podle něj zlepší v regionu dopravní obslužnost a pomůže tím rozvoji podnikání.

Šéf silničářů: Starostové mohou projekt postrčit

Podle Karla Chudárka, šéfa zlínské pobočky ŘSD, však přípravy na stavbu rychlostní komunikace stále pokračují. "Jen nejsou možná tolik vidět. A tato iniciativa starostů je může trochu postrčit," domnívá se Chudárek.

K tomu, aby se věci pohnuly dopředu, by měla přispět i schůzka starostů s ministry dopravy a životního prostředí, kterou plánuje starosta Tichavský. Skutečnost, že o rychlostní silnici velmi stojí města i obce v jejím okolí, by mohla sehrát roli i v tom, jak bude stavbu hodnotit ministerstvo životního prostředí.

"Je sice pravda, že část komunikace má procházet územím s několika chráněnými živočichy. Současně ale to, že R55 zatím neexistuje, znamená pro obyvatele Uherského Hradiště, Starého Města i Kunovic větší zátěž v podobě frekventované silnice I/55," řekl Tichavský.

Hustá doprava obyvatele řady slováckých obcí obtěžuje. Až ji odlehčí R55, bude v obcích bezpečněji a také méně hluku a smogu.

Ekologové využívají k boji obojživelníky

Dořešit se však musí soudní spor, který vyvolali už dřív ekologové z organizace Děti Země kvůli ohroženým druhům živočichů, kteří žijí v lokalitě mezi Babicemi a Starým Městem. Jedná se především o obojživelníky. Soud dal v lednu za pravdu právě ochráncům přírody a výjimku, kterou silnice dříve dostala, zrušil.

Investor totiž podle soudu předložil nekvalitní biologické hodnocení a chyběla také migrační studie. Tu nyní ŘSD chystá. Proti rozsudku se totiž odvolalo. Úvahy, že by mohla R55 vést jinudy, než se plánovalo, jsou podle Chudárka nesmysl.

"Změna by celý projekt velmi prodražila, ale především by ho zpozdila třeba o dvacet let," dodal šéf zlínského ŘSD.

Nedořešený je také způsob, kterým má vést nová silnice obcí Spytihněv a jakým se má křížit s vlakovými kolejemi. Zatímco obec by dala přednost silnici zapuštěné do země, investor by upřednostnil spíše most.

"Zastupitelé Spytihněvi se dohodli už před lety na tom, že přijatelnější je pro nás tunel nebo podúrovňový zářez. Na tom stále trváme," sdělil starosta Spytihněvi Vít Tomaštík.

Podle Chudárka však most, přesněji estakáda, sice může vypadat na pohled rušivě, ale stavba, která jde do hloubky zase může ohrozit kvalitu spodní vody.

Spor s ekology řeší silničáři také o trasu jižní části silnice. Ochráncům přírody totiž vadí, že cesta v okolí Veselí nad Moravou povede přes cennou ptačí oblast Bzenecká Doubrava - Strážnické Pomoraví.

R55 má z Otrokovic (červená značka) pokračovat na jih k Břeclavi.

R55 má z Otrokovic (červená značka) pokračovat na jih k Břeclavi.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Na D1 u Humpolce půjde po víkendu projet stovkou, zmizí svodidla

Na problémovém úseku D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem začala firma Eurovia...

Z problematického úseku dálnice D1 na Vysočině zmizí po víkendu provizorní svodidla. S rozšířením jízdních pruhů se...

Budoucnost Airbusu A380 je ohrožena. Emirates chtějí spíše menší letadla

Na pražském letišti dosedl po sobotním poledni Airbus A380 ve speciálním...

Aerolinky Spojených arabských emirátů zvažují, že zruší některé, nebo dokonce všechny objednávky dvoupatrových...

PŘEHLEDNĚ: Oblíbené, ale nerentabilní letadlo. Na to Airbus A380 doplatil

Airbus A380 vyžaduje speciální úpravy letiště. Třeba na Ruzyni se musely...

Ve čtvrtek oznámila společnost Airbus konec výroby letadla s označením A380. Tento obr, který brázdí světové nebe od...

Najdete na iDNES.cz