Boeing vyrábí letadla v hale větší než je Disneyland. Už padesát let

  20:15aktualizováno  20:15
Co se děje pod střechou nejobjemnější budovy světa? Montují se tu letadla typu Boeing. Z velké části ručně, jako před padesáti lety, a za pomocí montážních linek. Desetitisíce zaměstnanců tam momentálně pracují na nejnovějším modelu letounu 777X. Ten by se měl na trhu objevit nejpozději v roce 2020.

Výrobní hala Boeingu v americkém Everettu | foto: Boeing

Severně od Seattlu v továrně, která by svou rozlohou překryla čtyřiatřicetihektarový Disneyland, se již padesát let formuje portfólio letadel typu Boeing. Díly, které jsou k výrobě letounů používány, sem dodavatelé dovážejí z celého světa.

„V jedné části haly čekají mohutné trupy na montáž křídel, ve druhé stojí čtyři 787 připravené na instalaci podvozku,“ píše CNN, které se do haly vydalo na exkluzivní prohlídku.

Rozlehlý areál kolem továrny plní funkci pečlivě organizovaného městečka. Jeho součástí je i protipožární stanice, lékařské centrum i více než tucet restaurací. Nechybí ani posilovna.

„Halou se díky 36 tisícům pracovníků nese nepřetržitý bzučící zvuk,“ popisuje CNN. Tito zaměstnanci zrovna dokončili interiér Boeingu 747. Z velké části ručně, stejně jako před 50 lety.

„Jedná se o šest milionů částí spojených v jednu,“ říká Mike Murray ze společnosti Boeing o letadlu, které se proslavilo jako prostorný osobní letoun. Dnes se využívá jako nákladní dopravce. „Aerolinky dnes preferují menší a levnější letadla s nižší spotřebou paliva,“ informuje CNN.

Letouny zítřka, snad bez zpoždění

„Vždycky se snažíme postavit zítřejší letoun. Stále přicházíme s novými způsoby. Týmy se scházejí každý týden a diskutují spolu o tom, co by mohly udělat jinak,“ tvrdí Murray.

Fotogalerie

Momentálně se chystají na montáž modelu 777X, kterému je věnována rozsáhlá část továrny. První letadla jsou shromážděna na montážní lince, která se pohybuje rychlostí jednoho a půl palce za minutu (necelé čtyři centimetry).

„Pohybující se linka pomáhá zvyšovat efektivitu. Identifikuje se tak více odpadu ve výrobním systému,“ konstatuje Murray. Společnost Boeing doufá, že bude schopna rychle reagovat na jakýkoli potencionální problém ve výrobním procesu a vyhne se tak významnému zpoždění při uvádění modelu 777X na trh.

Jeho první dodávka se očekává v roce 2020 a už nyní má společnost více než 300 objednávek. Se zpožděním výroby už Boeing zkušenost má. První komerční let letounu 787, který se v hale rovněž vyrábí, se v roce 2011 uskutečnil s ročním zpožděním.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Tvrdý zákaz. Dva české boeingy nesměly do Evropy, piloti otočili směr

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Úřední zákaz letů do Evropy zastihl ve vzduchu na cestě do Prahy dva boeingy společnosti Smartwings se stovkami lidí na...

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Další z rubriky

Uzemněné boeingy vzlétnou nejdřív v květnu. Aerolinky zvažují odškodnění

Letoun Boeing 737 MAX 8

Americká Federální letecká správa ve čtvrtek oznámila, že se letouny Boeing 737 MAX do vzduchu znovu dostanou nejdříve...

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Boeing 737 Max 8

Letouny Boeing 737 MAX nesmějí létat také v USA, rozhodl americký prezident Donald Trump. Opatření bude platit, dokud...

Emisní limity nás ničí, úpí automobilky pod tlakem elektromobility

Škoda Vision iV

Stát zaspal v podpoře elektroaut, stěžují si tuzemští výrobci. Hrozí, že bez dotací a sítě nabíječek si čistá, ale...

Najdete na iDNES.cz