Boeing 777x | foto: Boeing

Další problém nového boeingu 777X. Při zkouškách mu upadly dveře

  • 161
Boeing aktuálně řeší další problém, tentokrát naštěstí jen v testovací hale a ne v ostrém provozu. Při zkouškách jeho nového stroje 777X, který má začít létat v příštím roce, upadly dveře.

Americká společnost, která je momentálně v centru pozornosti kvůli problémům s uzemněnými stroji 737 Max, přerušila zátěžové zkoušky nového širokotrupého letounu 777X. Dveře podle zpráv médií během testu odletěly.

„Během finálních zátěžových testů stroje 777X na zemi se náš tým setkal s problémem, který vyžadoval pozastavení zkoušek,“ uvedl v sobotu mluvčí Boeingu Paul Bergman. Celkové zkoušky však běží dál.

List The Seattle Times poznamenal, že dveře v nákladním prostoru explodovaly ven během tlakových zkoušek. Ty musí stroj absolvovat kvůli získání certifikace od Federálního leteckého úřadu (FAA). 

Při závěrečném testování musí stroje vydržet mnohem výraznější zátěž než během běžných provozních podmínek. Boeing incident řeší, podle firmy však nikdy nebude toto testovací letadlo nasazeno v běžném provozu.

Portál zdopravy.cz odkázal na server Komonews, kde se bývalý zaměstnanec Boeingu Tod Curtis zmínil, že při zátěžových testech k podobným situacím rozhodně běžně nedochází.

Fotogalerie

Nejde navíc o první problém, který americký Boeing měl s modelem 777X. Kvůli problémům s motory společnosti General Electric Co se odložilo jeho uvedení na trh do roku 2020.

Boeing 777X je širokotrupé dvoumotorové letadlo určené k dlouhému doletu. Dostupné bude v kratší nebo delší variantě. Oproti modelům 777-200 a 777-300 má mít nová „ohebnější“ kompozitní křídla, širší kabinu i kapacitu sedadel. Větší verze pojme až 414 cestujících. Původně se letadlo mělo objevit na nebi už letos.

Největší objednávku těchto strojů udělala společnost Emirates, která si jich objednala přes sto.