Boeing bude uzemněný i na Nový rok. Aerolinky odpískaly návrat v září

  16:43aktualizováno  16:43
Letouny Boeing 737 Max pravděpodobně zůstanou uzemněné do roku 2020. Informuje o tom americký deník The Wall Street Journal. Původní plány společnosti dostat model letadla, jehož dva pády v letošním a loňském roce mají na svědomí 346 lidských životů, do vzduchu hovořily o návratu letos v září. Tomu však podle deníku brání stále nevyřešené bezpečnostní otázky.

Boeingy letecké společnosti Southwest Airlines jsou zaparkované na letišti ve Victorville v Kalifornii. (12. dubna 2019) | foto: Reuters

Zatímco se společnost Boeing snaží od amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) získat nový certifikát pro provozování svého nejprodávanějšího modelu, důvěra v jeho brzký návrat klesá. 

Fotogalerie

Podle nejnovějšího scénáře se očekává, že se přibližně 500 letounů Boeingu 737 Max vrátí do služby v lednu 2020, píše The Wall Street Journal. Společnost Boeing stále doufá v návrat ještě letos. Bude však potřebovat schválení FAA pro celou sadu oprav, nejen těch, které přímo souvisejí s automatickým stabilizačním systémem MCAS, který je podle předběžného vyšetřování jednou z příčin obou neštěstí.

Udělením certifikátu problém nekončí. „Kromě toho letecké společnosti uvedly, že jim může trvat až 45 dní, než dokončí nezbytné údržby a další povinné kontroly,“ píše deník.

Někteří úředníci z FAA, na které se americký list odvolává, se domnívají, že je úřad schopen udělit Boeingu certifikát už v říjnu. Časově náročnější však bude spolupráce s mezinárodními regulačními orgány. 

Aerolinkám nezbývá nic jiného než čekat a modelovat své letové plány tak, aby co nejvíce zakryly díru po uzemněných letounech. 

Proč havarovaly Boeingy 737 Max? Firma spěchala a porušila vlastní zásady

Minulý týden oznámila americká letecká společnost American Airlines, že letouny ponechá mimo provoz nejméně do 2. listopadu. O pár dní dříve vydaly stejné prohlášení i aerolinky United Airlines. České Smartwings počítají s návratem až v březnu příštího roku. Postupně se přidávají i další aerolinky.

Letouny Boeing 737 Max jsou uzemněny od 13. března 2019. S brzkou možností jejich návratu neustále otřásají zprávy hlásící další možná pochybení společnosti. Začátkem července Evropský úřad pro bezpečnost v letectví upozornil na další problém - funkci autopilota. Koncem měsíce pak FAA informoval o dalším problému - výškovém stabilizátoru, který však nesouvisí se systémem MCAS.

Autoři: ,

Nejčtenější

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Smrt při sexu jako pracovní úraz. Firma musí rodině vyplatit odškodné

Ilustrační snímek

Podivnou situaci museli do včerejška řešit právníci francouzské společnosti TSO. Její zaměstnanec totiž zemřel na...

Pojďte k nám bydlet, dostanete 650 tisíc na ruku, láká vymírající kraj

Městěčko Castelnuovo al Volturno v italském regionu Molise.

Druhá nejmenší italská oblast Molise se potýká s úbytkem obyvatel, kteří se stěhují za prací do větších měst a rodný...

Další z rubriky

Let boeingu do Prahy s jedním motorem byl podle úřadu pochybením posádky

Let Smartwings s jedním funkčním motorem přes půl Evropy (ilustrační koláž)

Let přes půl Evropy na jeden motor hodnotí Úřad pro civilní letectví (ÚCL) jako pochybení posádky. Nicméně nemá zatím...

Ministr představil e-shop pro dálniční kupony

Představení elektronického dálničního kuponu na rozestavěném Pražském okruhu,...

Resort dopravy ve čtvrtek představil internetový obchod pro prodej elektronických dálničních kuponů. Ty začnou platit...

Noc na letišti za dva tisíce. Letiště Praha otevřelo nový hotel

Hotel AeroRooms, který se od září nachází mezi prvním a druhým terminálem...

Pražské letiště otevřelo nový hotel AeroRooms, který se nachází přímo v prostorách letiště mezi oběma terminály. Má 14...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz