„Bavorské pendolino“ míří do Česka. Arriva s ním bude jezdit do Kralup

  12:45aktualizováno  12:45
Naklápěcí vlak s číselným označením 610 přezdívaný bavorské pendolino, který má posílit vozidlový park společnosti Arriva, dorazí do Česka ve čtvrtek. Po nezbytných zkouškách jej chce dopravce nasadit na trať mezi Prahou a Kralupami nad Vltavou.

Naklápěcí vlak s číselným označením 610 přezdívaný bavorské pendolino. Pro německé dráhy ho vyrobily firmy MAN a DUEWAG, nyní jezdí například na trase Hof - Řezno. | foto: Bahnfisch CC-BYCreative Commons

Na této lince už firma od konce září provozuje pravidelné spojení staršími jednotkami 628 původně také od německých drah. Tuzemští cestující by se s novinkou na české železnici mohli svézt během několika týdnů.

Schvalovací proces by tentokráte měl být jednodušší, než u předchozího typu, pro který se dopravci zhruba rok nedařilo získat povolení. "Zatím máme signály, že tu pro to nejsou žádné věcné bariéry," uvedl ředitel železniční divize tuzemské Arrivy Jaroslav Richter s tím, že soupravy jsou provozovány v Německu, musí se jen prověřit, jak dokážou komunikovat s tuzemským zabezpečovacím zařízením.

Naklápěcí jednotky 610, které pro německé dráhy vyrobily firmy MAN a DUEWAG, nyní jezdí například na trase Hof - Řezno. V Česku by tyto dieselové stroje z devadesátých let podle Arrivy mohly mít šanci na úspěch v budoucích tendrech na rychlíkové spojení, které nedávno slíbilo vypsat ministerstvo dopravy. Šanci mají mít zejména na trasách mezi Libercem a Pardubicemi, Libercem a Ústím nad Labem a Plzní a Mostem, které z velké části nevedou po elektrifikovaných tratích.

K dispozici má firma až dvacet souprav

Kromě rychlíkových tratí předpokládá společnost jejich využití i v příměstské dopravě. V této souvislosti mluví o trase Praha - Benešov. Ta měla být druhým spojením z Prahy, které měl dopravce v úmyslu během letošního roku začít provozovat. Podmínkou pro nasazení těchto vlaků na dalších trasách v ČR je ale podle Richtera domluva se Středočeským krajem a Prahou na dotacích na provoz. V současnosti dopravce jezdí bez dotací i na spojení Praha - Kralupy.

Během zkušebního provozu bude v Česku zatím jediná souprava 610. Dceřiná firma německých drah DB Regio má ale k dispozici dvacítku těchto souprav, se kterými do budoucna už nepočítá. Teoreticky by se tak všech dvacet jednotek mohlo najít uplatnění na české železnici, dodal Richter.

Souprava dorazí do ČR přes Cheb, během zkušebního provozu bude garážovaná s největší pravděpodobností v Plzni, kde by se rovněž měla odbývat nezbytná měření. Přesný program zkoušek dopravce dojedná se Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) a Výzkumným ústavem železničním (VUZ) během dneška a středy.

Nové bavorské vlaky budou z Česka

Na bavorské koleje naopak zamíří do tří let nové vlakové soupravy z Česka. Dodá je tam plzeňská Škoda Transportation. Půjde o šest šestivozových dvoupatrových soupravu s maximální rychlostí 189 km/h.

Designová studie vlakových souprav Škody Transportation pro německé dráhy...

Designová studie vlakových souprav Škody Transportation pro německé dráhy Deutsche Bahn.

Designová studie vlakových souprav Škody Transportation pro německé dráhy...

Designová studie vlakových souprav Škody Transportation pro německé dráhy Deutsche Bahn.


Soupravy typu push-pull (mohou být taženy nebo tlačeny) budou složeny z řídicího vozu na jedné straně, pěti vložených vozů a z lokomotivy řady 109E (Emil Zátopek) v novém designu určeném speciálně pro DB Regio. Kapacita vozů je 705 míst k sezení (více čtěte zde).

Autoři: ,

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Další z rubriky

K elektrorevoluci zavelel i Mercedes. Do 20 let skončí se spalovacím motorem

Mercedes-Benz

Německý výrobce luxusních automobilů Mercedes-Benz v pondělí oznámil, že se během dvou desetiletí zbaví spalovacích...

Každý sedmý vlak loni přijel pozdě. Nejpřesnější jsou osobáky

Ilustrační snímek

Rozkopané koridory a dlouhá čekání na zpožděný vlak. Jen málo lidí v Česku nemá k fungování železnice výhrady, přitom...

Česko má přijít o svoje vzdušné hranice. Letadlům je v nich těsno

Únorový superúplněk si vedle lidí s dalekohledy možná nejvíce užili cestující v...

Česko v současnosti vypomáhá některým zemím odklonem letové dopravy přes český vzdušný prostor. Ten už však také naráží...

Najdete na iDNES.cz