Evropu a Austrálii spojí přímá linka, rekordní let potrvá 18 hodin

  10:23aktualizováno  10:23
Technologický pokrok a nižší ceny paliva přinášejí velký skok v civilním letectví. Evropu a Austrálii během několika let spojí přímé lety. Nástup nových typů letadel s větším doletem přinese i souboj aerolinek o nejdelší linku na světě.

Singapore Airlines mají objednaných přes 60 letadel Airbusů A350, nasadí je i na nejdelší linku světa Singapore - New York. | foto: Airbus

Až v únoru příštího roku spustí aerolinky Emirates svoji linku z Dubaje do Panamy, půjde o nejdelší komerční let na světě. Cestující čeká let s Boeingem 777-200 LR dlouhý 17 hodin a 35 minut (více na stránkách aerolinek). Už dnes mají ale Emirates jistotu, že do roku 2018 o své prvenství přijdou.

O více než hodinu letu je chtějí překonat dva jiní dopravci. Singapore Airlines s linkou ze Singapuru do New Yorku a Qantas s novým spojením Perth - Londýn.

Singapore Airlines už dříve ovládaly žebříček nejdelších linek světa spojením s New Yorkem s letadlem pouze v konfiguraci pro byznys cestující. Linku nakonec pro ztrátovost zrušily v roce 2013. Tento týden ale oznámily, že se na trasu vrátí.

Přetahovaná o nejdelší linku světa

Zatímco dříve létaly Singapore Airlines s letadlem s Airbusem A340-500, teď na linku chystají nový letoun Airbus A350-900. Dopravce se s Airbusem dohodl, že v rámci objednávky 63 těchto letadel částečně přemění ještě na verzi A350-900 ULR s doletem až 8 700 námořních mil (více než 16 000 kilometrů). První letadla firma převezme v roce 2018, nasadí je na spojení do New Yorku a také na kratší linku do Los Angeles.

Fotogalerie

Dopravci hraje do karet především nižší cena leteckého paliva a technologický pokrok: nový Airbus A350 má nižší spotřebu, protože je vyroben z lehčích materiálů.

Ve stejném roce může začít přetahovaná o nejdelší linku světa. Tu aktuálně nabízí australský dopravce Qantas: 16 hodin a 55 minut letí Airbus A380 ze Sydney do amerického Dallasu. Od roku 2018 by ale rád ještě o hodinu delší let z Perthu do Londýna. Nasadit na něj chce nový Boeing Dreamliner 787-9. Let má trvat přes 18 hodin.

Serveru ATW Online to potvrdil šéf Qantas Alan Joyce. „Je to letadlo, které by takovou trasu zvládlo. Poprvé by tak bylo přímé spojení Evropy a Austrálie,“ dodal Joyce. Firma ale dosud neoznámila přesně, kdy linka odstartuje.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Německá letiště zrušila přes tisíc letů. Stávka se dotkla i spojů s Prahou

Stávka bezpečnostních pracovníků na letištích v Německu (15. 1. 2019)

Kvůli stávkám bezpečnostního personálu dnes osm německých letišť zrušilo dohromady přes tisíc letů. Protest, který se...

Výstavba „severní D1“ může pokračovat. Úsek z Opatovic postaví Strabag

Slavnostní poklepání základního kamene dálnice D35.

Výstavba problematického úseku dálnice D35 z Opatovic do Ostrova může pokračovat. Proti výběrovému řízení na stavbu...

Jaguar propustí tisíce lidí. Také kvůli slabým prodejům v Číně

Ilustrační snímek

Největší britská automobilka Jaguar Land Rover zruší zhruba 4500 pracovních míst, převážně v Británii, kde má kolem 40...

Najdete na iDNES.cz