Pátek 27. listopadu 2020, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. listopadu 2020 Xenie

Nespokojený cestující chce paralyzovat Uber. Řidiče nahlásil na úřadech

  5:00
Advokát nespokojeného českého zákazníka podal na úřady sérii podnětů proti tuzemským řidičům služby UberPop. Dokumentaci z šestnácti jízd doplněnou o exekutorský zápis rozeslal na živnostenský a finanční úřad, správu sociálního zabezpečení, pražský magistrát, obchodní inspekci a pojišťovny.

Aplikace UberPop v momentě, kdy řidiči přichází objednávka. | foto:  Jan Zatorsky, MAFRA

Šestatřicetiletý Pražan Radek M. pracující v marketingu se letos v lednu svezl s řidičem alternativní taxislužby UberPop. A nebyl spokojen. Vadilo mu, že zaplatil více, než si dopředu propočítal. Uber totiž kromě kilometrů účtuje i minuty a Radek M. zároveň „chytil“ takzvanou dynamickou cenu (o ceníku Uberu si můžete přečíst více zde).

Problematika Uberu podle (jiného) právníka

Jak je to se legalitou nebo nelegalitou Uberu podle současné úpravy vysvětluje Jakub Císař z právní kanceláře Novalia:

Pokud moje podnikání spočívá v tom, že vozím lidi po České republice osobním autem, musím mít oprávnění k provozování taxislužby.

Do roku 2013 bylo možné provozovat tzv. příležitostnou osobní silniční dopravu. To je teď vnitrostátně povolené jen s dodávkami (auta s více než 9 místy), všechno menší je taxislužba.

Důležité je, že tato pravidla platí pro toho, kdo poskytuje dopravu. Pokud někdo jen propojí dopravce a klienta, není jeho aktivita z pohledu podnikaní v dopravě regulovaná.

Zprostředkovatel nemusí kontrolovat, zda dopravce plní zákonné povinnosti. Nelze tedy tvrdit, že Uber u nás poskytuje nezákonnou službu.

Tedy situaci, kdy se kvůli velké poptávce násobí cena jízdy koeficientem – v tomto případě šlo o jedenapůlnásobek. Svou nespokojenost dal najevo neobvykle. Stal se pravidelným zákazníkem a službu UberPop si objednal ještě šestnáctkrát.

Tentokrát se s ním pokaždé svezl zaměstnanec exekutorského úřadu, který z jízdy udělal zápis. Ten může sloužit jako důkaz. U každého řidiče exekutorův vyslanec zdokumentoval, že nemá označené auto ani taxametr.

Zároveň se do zápisu dostalo i to, o čem si pan M. s řidiči povídal. Ti na sebe často prozradili, jak dlouho jezdí a že nemají kromě živnostenského listu (ten vyžaduje přímo Uber) žádný další doklad, který musí mít klasičtí taxikáři.

S celou akcí Radkovi M. pomáhala advokátní kancelář Urban & Hejduk, která na základě zápisů z jízd vypracovala podněty, které rozeslala na několik úřadů. Advokát Marek Hejduk, který pana M. zastupuje, se problematikou taxislužeb již zabýval, publikoval na toto téma (článek iDNES.cz opírající se i o jeho právní názor si můžete přečíst zde) a radil mimo jiné dispečinku Taxi Praha.

Zároveň však říká, že nyní nikoho z taxikářského byznysu nezastupuje a nic s nimi nemá společného ani jeho klient Radek M. Jeho totožnost redakce zná, z obavy z reakce Uberu si nepřál uvést celé jméno.

„Taková šedá zóna“

Rozeslané podněty vycházejí z toho, že řidiči Uberu – i když to samotná firma odmítá – provozují taxislužbu. Přitom však nedodržují všechny potřebné předpisy.

Na finanční úřad tak minulý týden přišly podněty, ve kterých advokát Marek Hejduk z pověření klienta žádá o prověření, zda řidiči po dobu, po kterou dle svých slov jezdí, řádně odvedli daň z příjmu a DPH.

Pokud došlo k porušení předpisu, navrhuje, aby finanční úřad doměřil dlužnou daň a penále, a navíc vyměřil pokutu v maximální výši. To proto, že sami řidiči na sebe řekli, že jde „o takovou šedou zónu“ nebo „ten gerilový způsob“.

Obdobné podněty zaslal Hejduk na živnostenský úřad a správu sociálního zabezpečení. Na základě registračních značek potom advokát Hejduk obeslal i pojišťovny s tím, zda vědí, že jejich klienti využívají auta k podnikání. To totiž zpravidla obnáší vyšší pojistné.

Kromě toho zaslala advokátní kancelář ještě dva hromadné podněty – jeden na pražský magistrát, druhý potom na Českou obchodní inspekci (ČOI). Podnět zaslaný ČOI se liší v tom, že míří přímo na společnost Uber, která se podle něj dopouští nekalých obchodních praktik v rozporu se zákonem na ochranu spotřebitele.

„Vadí mi, že firma nerespektuje zákony“

Většina z popsaných zjištění není ničím překvapivým. Ví se o nich a také každá magistrátní kontrola řidičů Uberu končí správním řízením (více o posledních kontrolách zde). Vzhledem k tomu, že Uber jako takový zákon vysloveně neporušuje, odpovědnost nesou právě řidiči. O co tedy Radkovi M. jde?

„Klient nebrojí proti samotné aplikaci a modernímu trendu sdílené ekonomiky,“ říká partner advokátní kanceláře Hejduk. „Vadí mu ale, jakým způsobem se chová firma po vstupu na český trh. To, že nerespektuje zákony a důsledky svého počínání přenáší na své řidiče,“ dodává advokát.

„Je mi líto, že případné pokuty a tresty dopadnou primárně na řidiče a ne na firmu jako takovou. Ale doufám, že se tím urychlí diskuse a celá věc přispěje k informovanosti řidičů, kteří o tom, kolik toho porušují, od Uberu mnohdy nic nevědí,“ vysvětluje s odkazem na své konverzace s řidiči Radek M.

Advokát Hejduk ho potom doplňuje: „S ohledem na nepřehlednou situaci na trhu z hlediska právního uvítám, pokud tato iniciativa zvýší tlak na modernizaci právní úpravy taxislužby, která by měla urychleně zareagovat na nástup moderních technologií a principu sdílené ekonomiky a současně tím nastavit jasné a férové podmínky pro zákazníky a konečně i subjekty, které na tomto trhu podnikají.“

Uber: Za řidiči stojíme, daně si ale musí ohlídat sami

Uber se pochopitelně nařčením brání. Prvotnímu impulzu pana M. – překvapení z drahé jízdy – marketingová ředitelka Uberu Barbora Polachová oponuje tím, že aplikace o předpokládané ceně informuje.

„Pokud byl s něčím nespokojen, stačilo, aby se obrátil na naši zákaznickou podporu. Tvrzení zákazníků zásadně věříme i bez nutnosti dokládat je exekutorskými zápisy,“ dodává.

Co se týče podnětů podaných na řidiče, rozděluje je Polachová na dvě skupiny. Ta první se týká samotné legálnosti jejich podnikání, tedy podnětů, které směřovaly na živnostenský úřad. „Uber bude své partnerské řidiče vždy podporovat, a to i v případě, kdy státní orgány budou uplatňovat rigidní či formalistický výklad zákona,“ říká.

Uber se však distancuje od potenciálních daňových přečinů svých řidičů. „Daňové povinnosti, odvody nebo dodržování pravidel silničního provozu jsou odpovědností daného řidiče. Uber jakožto technologická platforma nemá do těchto záležitostí právo zasahovat,“ argumentuje Polachová s tím, že Uber v této oblasti v rámci svých povinností poskytne veškerou součinnost a informace dohledovým orgánům.

„Německý scénář“ prosazuje magistrát, Uberu se zastává EK

Akce Radka M. se načasováním trefila do debaty o tom, jakým směrem by se měla vyvíjet regulace firem působících v takzvané sdílené ekonomice. Evropská komise se minulý týden ve svém doporučení Uberu a spol. zastala.

Podle ní by neměl být zakazován, ale podobně fungujícím firmám by se měla vytvořit legislativa „na tělo“. Včetně definice toho, kdy ještě jde o přivýdělek formou sdílení a co už je spíše byznys nerespektující pravidla (více jsme psali zde).

V Praze se potom nedávno zapojila do debaty přímo primátorka Adriana Krnáčová. Ta vyzvala Uber k tomu, aby přešel ze své klíčové služby UberPop na podmínky analogické k německému UberTaxi. Tedy k situaci, kdy je Uber regulován stejně jako normální taxíky, což firma považuje de facto za zákaz.

Šéf Uberu pro střední Evropu Rob Khazzam v odpovědi primátorce vyjádřil údiv a argumentoval spokojeností jejich zákazníků na základě zpětné vazby. Nebo tím, že dle série Praha vs. prachy to vypadá, že problémy jsou spíše s tradičními taxikáři.

V následné odpovědi zaslané tento týden ale Krnáčová trvá na svém. „Který zákon nebo vyhláška vám v současnosti brání, abyste stejných výhod pro zákazníky, které inzerujete, nemohli dosáhnout legálním způsobem?“ táže se například primátorka Khazzama v jedné z otázek, na které požaduje odpověď.

Návrh novely jde spíš proti Uberu

Další těžkostí pro Uber potom může být připravovaná novela zákona o silniční dopravě. Návrh, u nějž bylo minulý týden ukončeno připomínkové řízení, totiž chce rozšířit odpovědnost (a s ní i případné tresty) z řidičů i na zprostředkovatele, kteří jim dohazují zakázky.

Tedy jak na klasické taxikářské dispečinky, tak i právě na Uber,Liftago nebo Taxify. Naopak o nějaké legalizaci Uberu v něm není ani slovo (více jsme psali zde).

Jak funguje služba UberPop

Řidič i zákazník musí mít ve svém smartphonu stáhnutou odlišnou verzi aplikace. Zákazník po zapnutí aplikace vidí, kolik minut od něj je potenciální odvoz. Může si ho objednat a do on-line mapy rovnou označit, kde na něj počká (nejjednoduší je potvrdit svou stávající polohu podle GPS).

Zároveň zákazník může už teď (nebo až po nástupu do auta) zadat, kam chce jet. Řidiči, který je v tu chvíli nejblíže, a má zapnutou aplikaci, se rozbliká displej telefonu. Má 15 sekund na to, aby zakázku přijal. Vidí, kde chce zákazník vyzvednout a za kolik minut se tam dostane. Nevidí ale, kam chce zákazník jet. To aby nemohl odmítnou „nezajímavé kšefty“.

Pokud řidič objednávku klepnutím na displej přijme, nabídne mu aplikace, zda chce pomocí navigace k zákazníkovi dovést. Vzhledem k tomu, že na navigaci je poloha zákazníka poměrně přesně zaznamenaná, je to nejlepší řešení.

Když řidič dojede na místo, dostane zákazník upomínku. Buď už čeká venku, nebo teprve vyrazí z bytu/restaurace/klubu. Oba dva - zákazník i řidič - mají možnost pomocí aplikace (telefonní čísla jsou tudíž anonymizována) zavolat tomu druhému a polohu a čas setkání upřesnit.

Když se potkají, měl by se řidič zeptat zákazníka na křestní jméno a zkontrolovat ho s údajem, který vidí v aplikaci. Poté, co zákazník nastoupí do auta, řidič přejetím po displeji zahájí jízdu (a účtování). Většinou se nechá od navigace vést dle předem zadaného cíle. Pokud to zákazník předtím neudělal, řidič se ho zeptá a zadá ho do navigace sám.

Pokud si přeje zákazník jet jinudy, než ukazuje navigace, závisí to na domluvě s řidičem. Pokud má trasa více zastávek (zákazníci někoho nabírají nebo naopak někteří vystupují) lze cíl přes aplikaci průběžně měnit.

Po dojezdu do cílové destinace řidič opět tažením po displeji ukončí jízdu a v ten moment se podle najetých kilometrů a času zakázka vyúčtuje. Zákazníkovi se peníze strhnou z karty, jejíž údaje musí mít zadané v uberovém účtu. Řidič za pár okamžiků ve statistikách vidí, kolik si jízdou vydělal. Žádné peníze v hotovosti se nepředávají.

Autor:
  • Nejčtenější

PŘEHLEDNĚ: Co mění daňový balíček. Spočítejte si úsporu

Sněmovna schválila balík daňových změn, který přináší nejzásadnější změnu ve zdanění výdělku od roku 2008, kdy se...

Stovky firem se pokusily zneužít program Antivirus, říká Maláčová

V rámci programu Antivirus se několik stovek firem pokusilo o jeho zneužití. V pořadu Otázky Václava Moravce České...

Letos bez šance, zlobí se zákazníci. Ikea nestíhá nápor online objednávek

Švédská nábytkářská firma Ikea je v probíhající druhé vlně pandemie nemoci covid-19 na hraně svých kapacit. Počet...

Spor o Dukovany. Piráti chtějí Zemanovu muži Nejedlému vzít diplomatický pas

Poslanec Pirátů Jan Lipavský vyzval ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD, aby odebral diplomatický pas Martinovi...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Společný podnik českých a německých zbrojařů ponese jméno Tatra

Společný podnik české společnosti Czechoslovak Group (CSG) s německým zbrojařským gigantem Rheinmetall bude sídlit v...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

České dráhy instalují do vlaků dávkovače dezinfekcí

České dráhy začaly do svých vlaků instalovat dávkovače s dezinfekcí. Namontují je do desítek svých vozidel, které denně...

Boží láska a naše křídla. První křesťanské aerolinky míří na nebe

Nová letecká společnost Judah 1 se přibližuje k prvnímu letu. Letecká společnost, která by měla být první křesťanskou...

Šéfa Českých drah nejspíš čeká odvolání. Havlíček chce schopnější vedení

Vedení Českých drah (ČD) čekají podle serverů Zdopravy.cz a Lidovky.cz další personální změny. Současného předsedu...

Soukromých dálnic přibude, další na řadě je alternativa k brněnské D1

Premium První tuzemský dálniční PPP projekt ještě není hotov, přesto ministerstvo dopravy už chystá další mnohamiliardovou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...