Dopravci posilují spoje. Češi míří i na adventní trhy ve Vídni či Drážďanech

  14:59aktualizováno  14:59
Přeplněné vlaky a autobusy k předvánočnímu času patří stejně jako světýlka a adventní věnce. Tuzemští dopravci proto posilují své spoje, některé z nich jsou totiž zcela vyprodané. Kromě spojů s hlavním městem v rámci Česka bude stejně jako loni nejvíce vytížená trať mezi Prahou a Vídní či Drážďany.

Jako každý rok i letos Češi zamíří na adventní trhy také do zahraničí. Kromě Vídně očekávají čeští dopravci velký zájem také o německé Drážďany. „První sobotní vlakový spoj z Prahy a Brna do Vídně je už nyní zcela vyprodán. Podobně je tomu i v opačném směru ve večerních hodinách,“ informuje tisková zpráva společnosti RegioJet.

Fotogalerie

Některé vybrané spoje společnost v předvánočním období posiluje, a to jak ve vlakové tak autobusové dopravě. Týká se to například spojů mezi Prahou a Ostravskem či Košicemi, dále dopravy do Berlína, Drážďan a Budapešti.

České dráhy (ČD) očekávají zvyšující se zájem zejména o vnitrostátní spoje s Prahou. Ze zahraničních spojů, které společnost provozuje ve spolupráci se zahraničními partnery, jsou oblíbenými destinacemi Drážďany, Vídeň, Řezno a Bratislava. „Vyprodány jsou autovlaky (vlaky, které spolu s cestujícími přepravují i jejich vozidlo, pozn. red.), lůžkové a lehátkové vozy z Prahy do Košic,“ přibližuje Petr Šťáhlavský, tiskový mluvčí ČD.

Trať mezi Košicemi a Prahou posilují České dráhy o noční expresy Bohemia, mezi Ústím nad Labem a Drážďany vypravuje společnost speciální vlak - Vánoční kometu. „Vyprodány jsou i spoje SC Pendolino Košičan z Prahy do Košic. Větší počet volných míst je jen u nočních vlaků,“ říká Šťáhlavský a doporučuje včasnou rezervaci.

Adventní trhy

Praha: 
1. 12 – 6. 1. 2019

Brno:
23. 11 – 23. 12. 2018 

Olomouc:
23. 11 – 24. 12. 2018

Český Krumlov:
30. 12 – 6. 1. 2019

Karlovy Vary:
1. 12 – 6. 1. 2019

Drážďany:
28. 11 – 24. 12. 2018

Bratislava:
23. 11 – 24. 12. 2018

Budapešť:
9. 11 – 1. 1. 2019

Krakov:
30. 11 – 26. 12. 2018

Mnichov:
26. 11 – 24. 12. 2018

Norimberk: 
30. 11 – 24. 12. 2018

Berlín:
26. 11 – 31. 12. 2018

Štrasburk: 
23. 11 – 30. 12. 2018

Paříž:
1. 12 – 6. 1. 2019

Nezahálet s nákupem jízdenek doporučuje i mluvčí společnosti Leo Express Emil Sedlařík, a to nejen kvůli omezenému počtu míst, ale také kvůli ceně. „Čím dříve si jízdenku cestující koupí, tím bude levnější,“ podotýká. Posílení spojů společnost neplánuje, rozšiřuje ale řady palubního personálu a nabízí možnost nákupu vánočních dárků přímo ve vlaku. 

„Jedná se o Ponožky od babičky. Celý výtěžek z jejich prodeje jde na pomoc samotným pletařkám,“ dodává Sedlařík.

Před Vánoci i po nich je u Leo Expressu nejvytíženější trať Praha - Olomouc - Ostrava. Velmi žádané jsou také spoje do Drážďan a letos mohou cestující vyrazit také na trhy do polského Krakova. 

Kvůli adventním trhům a návštěvám příbuzných zaznamenala příval cestujících také společnost Arriva. A to hlavně na trase mezi Prahou a slovenskou Nitrou. „Již loni jsme na této trase ztrojili jednotku, to znamená, že jsme spojili tři vlaky a dosáhli tak kapacity 400 míst,“ komentuje mluvčí společnosti Roman Herden. Letos se Arriva chystá jednat až podle zájmu o rezervaci jízdenek.

Do Teplic každou hodinu

Se zvyšujícím se počtem cestujících počítají i autobusoví dopravci. Společnost FlixBus podle tiskové zprávy ČTK počítala s větším počtem zákazníků už při sestavování jízdního řádu. Další posílení dopravy tedy zatím neplánuje. 

Společnost Arriva bude přidávat autobusové spoje podle potřeby. Očekává ale, že největší nával cestujících bude v týdnu před Štědrým dnem, konkrétně od čtvrtka do neděle 23. prosince. „Expresní autobusy mezi Teplicemi a Prahou budou o adventních víkendech jezdit téměř každou hodinu, přidáváme dva spoje každý den ve směru jak do Prahy, tak z Prahy,“ přibližuje pro iDNES.cz mluvčí společnosti Roman Herden.

Některé víkendové spoje bývají během adventu vyprodány i několik dní dopředu. Podle mluvčí společnosti  FlixBus Martiny Čmielové roste i popularita cest do dalších destinací s tradičními adventními trhy, kam FlixBus poskytuje přímé linky z Česka. Jde například o Bratislavu, Budapešť, Mnichov nebo Krakov. 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Strašné podmínky i mzda, popsal exzaměstnanec Agrofertu. Lžou, tvrdí Babiš

Drůbežárna

Ve firmách z holdingu Agrofert pracují zahraniční dělníci často za velmi špatných podmínek, řada z nich navíc do Česka...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Největšímu letadlu na světě odzvonilo, Airbus ohlásil konec výroby

Airbus A380 je letadlo se dvěma palubami. Podobné uspořádání má i legendární...

Evropská společnost Airbus ve čtvrtek ohlásila konec výroby letounu A380 superjumbo. Největší stroj pro osobní přepravu...

Nejlepší kalendář roku 2019 ovládli dětští železničáři, snímky pobaví

Národní železniční dopravce České dráhy ve čtvrtek v Brně převzal cenu...

České dráhy nedávno ohlásily rekordní počet cestujících a nyní mají další důvod ke chlubení. Jejich kalendář nazvaný...

Legendární „kredenc“ slaví jubileum, železnice brázdí už 70 let

Motorový vůz M 262.0, přezdívaný kraksna, kredenc či ponorka.

Motorové vozy řady M 262.0, respektive řady 830, letos slaví jubileum. Po českých železnicích jezdí již 70 let. Stát si...

Najdete na iDNES.cz