Nedostatek vodného roztoku močoviny AUS 32 (Aqueous Urea Solution) prodávaného pod názvem AdBlue donutil slovenskou vládu k jeho urychlenému nákupu. Česko se navzdory stížnostem dopravců a spoustě vykoupených čerpacích stanic rozhodlo s nákupem aditiva zatím počkat, Havlíček chce pouze rezervu pro záchranky. “Doporučím vládě, aby Správa státních hmotných rezerv spustila proces na pořízení základního množství AdBlue do státních rezerv, ale pouze pro budoucí potřeby integrovaného záchranného systému, větší množství není nezbytné pořizovat,“ uvedl.
„Dohodli jsme se, že budeme monitorovat situaci v Česku i v zahraničí. Věříme, že se situace bude zklidňovat a i cena se sníží,“ sdělil MF DNES generální tajemník sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia Vojtěch Hromíř.
Čísla
|
Kamionoví dopravci se nicméně podle svých dřívějších slov obávali, že nedostatek látky používané ke snižování emisí oxidů dusíků u moderních dieselových vozidel může bez zásahu státu nebo Evropské komise vést k zastavení kamionové dopravy. A to by podle nich vedlo k výpadkům zásobování.
Mizející kanystry AdBlue z čerpacích stanic v menší míře znepokojují také běžné motoristy. Zatímco kamion spotřebuje až 2,5 litru tekutiny na sto kilometrů, u osobních vozů se dojezd na jednu nádrž počítá v tisících kilometrů.
„Na některých čerpacích stanicích nedokážeme vzhledem ke zvýšené poptávce zákazníky uspokojit. Abychom dokázali vyjít vstříc co největšímu počtu zákazníků, nastavili jsme omezení na 50 litrů AdBlue na osobu a den, v případě baleného AdBlue jsou to dva kusy na osobu a den,“ říká mluvčí řetězce čerpacích stanic MOL Martin Pavlíček.
Ministerstvo dopravy ale vychází z dat, podle nichž v současnosti na tuzemský trh směřuje více nedostatkového aditiva, než je obvyklé. Prakticky jde o150 procent běžných dodávek. Příčinu nedostatku AdBlue a jeho rostoucích cen si tak podle informací MF DNES resorty dopravy a průmyslu vysvětlují jako důsledek panického nakupování.
Doprava jako luxusní služba. Ceny mohou do konce roku vzrůst až o čtvrtinu |
„V posledním týdnu velkoobchodní cena AdBlue stoupla zhruba na trojnásobek, a to v důsledku zdražení základní suroviny pro její výrobu, jíž je zemní plyn. Navíc se objevují zprávy o omezování, nebo dokonce zastavování její výroby,“ uvedlo v tiskové zprávě Sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia. Podle uživatelů cena litru AdBlue v tomto období vystřelila z jednotek korun k aktuálním zhruba třem desítkám korun za jeden litr.
Skokový nárůst cen AdBlue potvrzují statistiky portálu Heureka.cz. „Oproti minulému týdnu vzrostl zájem o kategorii s aditivy o 170 procent,“ tvrdí šéf analytiků Heureka.cz Michal Buzek. Největší zájem je o desetilitrové kanystry, jejichž ceny se pohybují od 250 do tisíce korun. Růst čísel je patrný také meziročně, v říjnu jde o zvýšení poptávky o desítky procent.
Destilovaná voda ho nenahradí
Obavy ze zastavení kamionové dopravy, které v nedávné minulosti zažila v důsledku absence řidičů Velká Británie, už donutila jednat sousední Slovensko. Země se rozhodla nakoupit dostatečnou zásobu do státních hmotných rezerv. „Správa štátnych hmotných rezerv SR se intenzivně zabývá zabezpečením AdBlue pro potřeby státu v objemu 500 tisíc litrů na základě požadavku ministerstva hospodářství,“ řekla MF DNES mluvčí slovenské správy hmotných rezerv Natália Petríková.
Jedním z důvodů, proč Česko zatím k podobnému nákupu nepřistoupilo, je podle zdrojů obeznámených s jednáním skutečnost, že se dvě ministerstva vedená Karlem Havlíčkem zatím nebyla schopna dohodnout, kterým prostřednictvím hmotných rezerv látku nakoupí.
Podraží jízdné v MHD? Ceny energií zvednou dopravcům náklady o stovky milionů |
Obavy o dostatek AdBlue vyvolalo citelné zdražení základní suroviny pro jeho výrobu, kterou je zemní plyn. Nezbytný doplněk pro majitele dieselových vozů totiž vzniká jako vedlejší produkt při výrobě dusíkatých hnojiv, přičemž samostatná výroba aditiva zatím byla ekonomicky neefektivní. Největším výrobcem aditiva AdBlue je v regionu slovenská firma Duslo, která patří do skupiny Agrofert.
Kromě shánění nedostatkového aditiva se tuzemští řidiči s problémem vypořádávají například sdílením doporučení, jak se bez AdBlue obejít. Častý je například návod nahradit je destilovanou vodou, což ale odborníci nedoporučují. Podle předsedy profesní komory STK Jiřího Rejmona to funguje jen krátkodobě a posléze hrozí poškození filtru pevných částic.
„Auto pojede, ale jen do doby než se filtr začne čistit. K zanesení a regeneraci filtru u běžného auta v městském provozu dojde mezi 200 a 400 ujetými kilometry. V provozu na dálnici pak třeba po 800 kilometrech,“ uvedl Rejmon. Bez močovinového roztoku se filtr pevných částic takzvaně nevypálí a tento problém bude signalizovat kontrolka závady motoru.