Přídavky na děti, určené pro nezaopatřené děti ve věku do 26 let, dostává nejvíce rodin. Do kritérií pro jeho přidělení se totiž »vejdou« i domácnosti s velmi slušnými příjmy, které se rovnají trojnásobku životního minima. Tak třeba rodina se dvěma dětmi ve věku 12 a 17 let a čistým měsíčním příjmem dvaatřicet tisíc korun může počítat každý měsíc s příjmy ve výši šesti set dvou korun.
Výše přídavku závisí na věku dítěte a příjmu rodiny v předchozím kalendářním roce. Minimálně je to dvě stě devatenáct korun měsíčně u dětí do šesti let, maximálně sedm set dvacet korun pro nejstarší děti. Žádost o přídavek na děti se podává vždy ke konci září na kontaktních místech u obecních či místních úřadů. Je platná po celou dobu, po kterou rodina splňuje kritéria pro jeho přiznání.
»Každoročně do konce září pak dokládá na předepsaném formuláři už jen výši příjmů za příslušný kalendářní rok, případně u dětí starších patnácti let potvrzení o studiu,« říká Jana Ďuričková, vedoucí oddělení státní sociální podpory na Okresním úřadě Praha-východ.
Nový žadatel musí vyplnit žádost a vzít s sebou občanský průkaz, potvrzení o výši příjmu a doklady o společně posuzovaných osobách rodné listy dětí, případně doklad o rozvodu a výši výživného. Vyrozumění o přiznání přídavku a jeho výši pak dostane poštou na svou adresu.
Kdo dojíždí, může dostat příspěvek na dopravu
Nejvyšší čas je i pro podání žádosti na příspěvek na dopravu. Potřebné doklady - potvrzení o studiu a výši příjmů - je potřeba dodat na kontaktní místo také do konce září.
Žáci základních škol mají na příspěvek nárok, pokud dojíždějí do školy mimo místo trvalého bydliště, ať jsou příjmy rodiny jakékoliv, u středoškoláků a vysokoškoláků nesmějí přesáhnout dvojnásobek životního minima. Konkrétní výše příspěvku se liší podle toho, jak často a jak daleko student dojíždí.
»Dcera dojíždí denně vlakem do školy asi čtrnáct kilometrů, na dopravné dostáváme 199 korun - přesně tolik také za měsíc projede,« říká Drahomíra Petrtýlová z Čelákovic u Prahy. Jízdné se vyplácí jen během školního roku a jeho výše ne musí být neměnná. »Pokud se během školního roku změní třeba vzdálenost do školy, změní se pochopitelně i výše jízdného,« vysvětluje Jana Ďuričková.
Sociální příplatek je na potřeby dětí
Obdobně jako přídavek pro děti je konstruován také sociální příplatek. Náleží však menšímu okruhu domácností s příjmy do 1,6násobku životního minima. Na rozdíl od přídavku na děti se žádost o něj podává každoročně k 1. dubnu a příjem rodiny je opakovaně testován každé čtvrtletí.
Výše sociálního příspěvku je výrazně diferencovaná podle příjmu rodiny. Rodina se šestnáctiletým studentem a příjmy na hranici životního minima může počítat každý měsíc s osmi sty čtyřiceti čtyřmi korunami. Stejná rodina s příjmy, které dosahují na 1,4násobku životního minima, už dostává jen dvě stě osmdesát dvě koruny měsíčně. Zvlášť tíživou sociální situaci mohou rodiny řešit také žádostí o příspěvek na školní družinu či školní pomůcky. Tu posuzují odbory péče o dítě.
Otálet se nevyplácí
Kdo si vzpomene, že měl možná loni nárok na nějakou z dávek státní sociální podpory, nemusí zoufat. O všechny z dávek státní sociální podpory je možné požádat zpětně - ale nikoliv po neomezeně dlouhou dobu. »O přídavky na děti a příspěvek na dopravu je možné žádat tři roky zpátky, o ostatní dávky ale jen jeden rok,« říká Ilona Stodolová, právnička referátu sociálních věcí z Okresního úřadu pro Prahu-východ.
Co jsou příjmy rozhodné pro nárok na sociální dávky
* příjmy ze závislé činnosti, podnikání, majetku, dávky nemocenského a důchodového pojištění, podpora v nezaměstnanosti a obdobné příjmy z ciziny
Co byste měli vědět, než půjdete na úřad
* úřední hodiny jsou v pondělí a ve středu
* je dobré mít originály nebo ověřené kopie důležitých dokladů
* do čistého příjmu domácnosti se počítá také výživné na děti, ne ve výši stanovené soudem, ale skutečně pobírané
* žádost na dopravu a přídavky na děti se podává jen jednou, každý rok do konce září je potřeba ale doložit příjmy rodiny, o sociální příplatek a příspěvek na bydlení se žádá každý rok k 1. dubnu, příjmy se dokládají čtvrtletně
* nejvýhodnější a nejrychlejší způsob vyplácení dávek je prostřednictvím bankovního účtu
* děti ve věku nad 18 let žádají o sociální dávky samy
* snadno se dá zjistit výše sociální dávky na internetové stránce Ministerstva práce a sociálních věcí nebo jeho zelené lince
* všechny žádosti je možné podat také poštou