Žvýkačka Pedro je zpět. Rival Pedrino se mění na Kengino

  9:13aktualizováno  9:13
Boj dvou firem o socialistickou žvýkačku Pedro patrně končí. Společnost Candy Plus vrátila původní značku do supermarketů. Jen kluk v sombreru na obalu vypadá trochu jinak. Konkurenční Pedrino, které mělo tradiční obrázek, přejmenovává žvýkačky na Kengino.

Pedrino vs. Pedro | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

To je dosavadní výsledek několikaletých patentových sporů o ochrannou známku Pedro.

"Žvýkačku Pedro jsme v lednu uvedli do menších obchodů hlavně na Moravě. Po několika měsících ji začaly prodávat i některé řetězce (např. Ahold prodává měsíčně zhruba 10 000 kusů, pozn. red.). Měsíčně jich prodáme zhruba tunu. Kupují si je hlavně děti a prodeje jsou stabilní," řekla Kateřina Antošíková z marketingového oddělení společnosti The Candy Plus Sweet Factory s tím, že žvýkačka se vyrábí v Maroku.

Žvýkačka Pedro
Žvýkačky Pedro

Vlevo je původní podoba Pedra prodávaného za 1 Kčs, vpravo je nová podoba žvýkačky. V obchodech stojí 1,90 Kč.

Pře o značku začaly v roce 2006, kdy si společnost IN Trading zaregistrovala název Pedrino i s původní grafickou podobou obalu, kterou Candy Plus zaregistrovanou neměla. Aktuální obrázek s lehce pozměněnou imagí Pedra má Candy Plus chráněný od letošního listopadu.

"Ve sporu o značku Pedro ještě nejsou některé body vyřešeny, ale současný design žvýkaček už neplánujeme měnit," sdělila Antošíková.

Pedrino oficiálně neexistuje, v obchodech ještě žije

Candy Plus chtěla Pedro vrátit na trh už před čtyřmi lety, s návratem značky však otálela tak dlouho, až ji předběhla právě firma IN Trading, která začala prodávat žvýkačky pod názvem Pedrino v roce 2008 (více čtěte zde).

Pedrino

Žvýkačky nabízela v podobě dražé a obrázek kluka v sombreru nejprve nebyl hlavním motivem obalu. Podle tehdy většinového vlastníka IN Trading Dušana Nováka si firma takto testovala zájem o značku.

Candy Plus se však tento vývoj nelíbil a začala se o značku přít. IN Trading se patrně nechtěl ve sporu přímo angažovat, a tak v červnu 2009 pronajímá licenci na značku Pedrino Štefanu Fekemu, majiteli společnosti Violet Kangaroo, která distribuuje cukrovinky od roku 1991.

Ten začal pod tímto názvem prodávat žvýkačky obdélníkového tvaru, které se velmi podobaly původní socialistické žvýkačce. Výrobek následně prodával i ve tvaru "cigaret" v krabičce (prodejce lpí na tom, aby se tvaru žvýkaček říkalo magické tyčinky či pastelky, pozn. red.)

Žvýkačka Pedrino
Žvýkačky Pedrino

Letos na konci května však Úřad průmyslového vlastnictví z databáze vymazává název Pedrino spolu s jeho grafickou podobou, a Pedro tak má oficiálně uvolněný prostor, ačkoliv na trhu se stále vyprodávají zásoby žvýkaček Pedrino. 

Pedro by se mělo víc zviditelnit, říká reklamní expert

Candy Plus by mohla své vítězství využít a značku zviditelnit. Moc se do toho ale nehrne. Na svém webu věnuje Pedru až páté nenápadné místo pod lékořicovými bonbony a lízátky. Měnit na tom nic nechce. "My jsme se zaměřili na propagaci značky Juicee Gummee (želatinové bonbony) a vzhledem k tomu, že se Pedro prodává dobře samo od sebe, kampaň rozjíždět nebudeme. Neplánujeme to ani v příštím roce," uvedla Antošíková.

Podle odborníků na reklamu je to škoda. "Není logické, že tomu nedávají podporu. Pedro je velká značka a každý, kdo žil v minulém režimu, si ji pamatuje. Nostalgie po věcech z mládí zde stále je. Návrat k retru tak funguje a Pedro by zabodovalo. Navíc trh ovládá Wrigley a nemá konkurenta a oni by mohli být hezkým tuzemským konkurentem a lidé by jim fandili," posteskl si kreativní ředitel komunikační agentury Euro RSCG Eda Kauba.

Že značka Pedro funguje, dokládají i obchody, které prodávají obě značky najednou. "Pedro se prodává zhruba třikrát víc než Pedrino," říká vedoucí vinohradské prodejny Jaroslav Žížala.

Za tím, že Candy Plus nechce značku více propagovat, mohou být ještě ne zcela ukončené spory o značku. O registraci vymazaného názvu Pedrino v srpnu požádal nový hráč, společnost Timmer of Tiessnicze. Co tím sleduje, není jasné. Na otázky iDNES.cz neodpověděla.

Kengino nahrazuje Pedrino

Prodejce Pedrin Štefan Feke se vymazáním značky zaskočit nenechal. Krabičku se žvýkačkami hbitě upravil do nové podoby. Kluka nahradil klokanem a namísto sombrera mu na hlavu posadil obyčejný klobouk. Design celé krabičky včetně písma však ponechal stejný, pouze název Pedrino změnil na Kengino.

Žvýkačky Pedrino změnily obal, jmenují se Kengino.

Zaregistrovanou ji sice nemá, ale snah o její zcizení se prý nebojí. "Několik let mám už zaregistrovanou ochrannou známku klokana Kengi. Kengino je zdrobnělina, která logicky vychází z názvu Kengi," je přesvědčen Štefan Feke.

Redakční anketa: Je to Pedro se vším všudy

Nové Pedro se tomu z dob existence ČSSR velmi přibližuje. Potvrdil to test mezi 18 členy redakce, kteří žvýkačku pamatují. Podle 14 hodnotitelů je žvýkačka téměř totožná.

Obal: Velmi podobný. (+) Nově je v balení přibalen obrázek. (-) Žvýkačka je obalena v pudru, aby se při zpracování nelepila. Prášek se ale sype a špiní oblečení.
Tvar: Stejný.
Vůně: Lehce aromatičtější.
Chuť: Mírně sladší, v puse tvrdne a ztrácí chuť velmi rychle, tedy stejně jako socialistické Pedro.
Bubliny: Dokud je měkká, jdou dělat dobře i velké bubliny.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Špína i mrtví ptáci. Inspekce loni zavřela 178 restaurací a obchodů

Restaurace Quán Tú Truong v pražské tržnici Sapa. Jeden z několika místních...

Pokud něco jíte, dejte si pauzu. Pohled do loni uzavřených restaurací a podniků, které pracují s potravinami, je...

Další zářez v terénu. Veterináři našli v Praze páchnoucí neznámé maso

Ilustrační snímek

Sto třicet kilogramů masa s nejasným původem našla Státní veterinární správa při kontrolách v Praze 10. Páchnoucí...

V Česku startuje Apple Pay, čeká se nová vlna zájmu o mobilní placení

Ilustrační snímek služby Apple pay.

Čeští zákazníci mohou od úterý využít novou platební metodu pomocí telefonů iPhone či dalších zařízení od společnosti...

Najdete na iDNES.cz