Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 2. října 2023 Olívie, Oliver

Žvýkačka Pedro je zpět. Rival Pedrino se mění na Kengino

  9:13
Boj dvou firem o socialistickou žvýkačku Pedro patrně končí. Společnost Candy Plus vrátila původní značku do supermarketů. Jen kluk v sombreru na obalu vypadá trochu jinak. Konkurenční Pedrino, které mělo tradiční obrázek, přejmenovává žvýkačky na Kengino.

Pedrino vs. Pedro | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

To je dosavadní výsledek několikaletých patentových sporů o ochrannou známku Pedro.

"Žvýkačku Pedro jsme v lednu uvedli do menších obchodů hlavně na Moravě. Po několika měsících ji začaly prodávat i některé řetězce (např. Ahold prodává měsíčně zhruba 10 000 kusů, pozn. red.). Měsíčně jich prodáme zhruba tunu. Kupují si je hlavně děti a prodeje jsou stabilní," řekla Kateřina Antošíková z marketingového oddělení společnosti The Candy Plus Sweet Factory s tím, že žvýkačka se vyrábí v Maroku.

Žvýkačka Pedro
Výrobek s obrázkem kluka v sombreru na obalu zažil vrchol v 80. letech. Stál...

Vlevo je původní podoba Pedra prodávaného za 1 Kčs, vpravo je nová podoba žvýkačky. V obchodech stojí 1,90 Kč.

Pře o značku začaly v roce 2006, kdy si společnost IN Trading zaregistrovala název Pedrino i s původní grafickou podobou obalu, kterou Candy Plus zaregistrovanou neměla. Aktuální obrázek s lehce pozměněnou imagí Pedra má Candy Plus chráněný od letošního listopadu.

"Ve sporu o značku Pedro ještě nejsou některé body vyřešeny, ale současný design žvýkaček už neplánujeme měnit," sdělila Antošíková.

Pedrino oficiálně neexistuje, v obchodech ještě žije

Candy Plus chtěla Pedro vrátit na trh už před čtyřmi lety, s návratem značky však otálela tak dlouho, až ji předběhla právě firma IN Trading, která začala prodávat žvýkačky pod názvem Pedrino v roce 2008 (více čtěte zde).

Pedrino

Žvýkačky nabízela v podobě dražé a obrázek kluka v sombreru nejprve nebyl hlavním motivem obalu. Podle tehdy většinového vlastníka IN Trading Dušana Nováka si firma takto testovala zájem o značku.

Candy Plus se však tento vývoj nelíbil a začala se o značku přít. IN Trading se patrně nechtěl ve sporu přímo angažovat, a tak v červnu 2009 pronajímá licenci na značku Pedrino Štefanu Fekemu, majiteli společnosti Violet Kangaroo, která distribuuje cukrovinky od roku 1991.

Ten začal pod tímto názvem prodávat žvýkačky obdélníkového tvaru, které se velmi podobaly původní socialistické žvýkačce. Výrobek následně prodával i ve tvaru "cigaret" v krabičce (prodejce lpí na tom, aby se tvaru žvýkaček říkalo magické tyčinky či pastelky, pozn. red.)

Žvýkačka Pedrino
Žvýkačky Pedrino

Letos na konci května však Úřad průmyslového vlastnictví z databáze vymazává název Pedrino spolu s jeho grafickou podobou, a Pedro tak má oficiálně uvolněný prostor, ačkoliv na trhu se stále vyprodávají zásoby žvýkaček Pedrino. 

Pedro by se mělo víc zviditelnit, říká reklamní expert

Candy Plus by mohla své vítězství využít a značku zviditelnit. Moc se do toho ale nehrne. Na svém webu věnuje Pedru až páté nenápadné místo pod lékořicovými bonbony a lízátky. Měnit na tom nic nechce. "My jsme se zaměřili na propagaci značky Juicee Gummee (želatinové bonbony) a vzhledem k tomu, že se Pedro prodává dobře samo od sebe, kampaň rozjíždět nebudeme. Neplánujeme to ani v příštím roce," uvedla Antošíková.

Podle odborníků na reklamu je to škoda. "Není logické, že tomu nedávají podporu. Pedro je velká značka a každý, kdo žil v minulém režimu, si ji pamatuje. Nostalgie po věcech z mládí zde stále je. Návrat k retru tak funguje a Pedro by zabodovalo. Navíc trh ovládá Wrigley a nemá konkurenta a oni by mohli být hezkým tuzemským konkurentem a lidé by jim fandili," posteskl si kreativní ředitel komunikační agentury Euro RSCG Eda Kauba.

Že značka Pedro funguje, dokládají i obchody, které prodávají obě značky najednou. "Pedro se prodává zhruba třikrát víc než Pedrino," říká vedoucí vinohradské prodejny Jaroslav Žížala.

Za tím, že Candy Plus nechce značku více propagovat, mohou být ještě ne zcela ukončené spory o značku. O registraci vymazaného názvu Pedrino v srpnu požádal nový hráč, společnost Timmer of Tiessnicze. Co tím sleduje, není jasné. Na otázky iDNES.cz neodpověděla.

Kengino nahrazuje Pedrino

Prodejce Pedrin Štefan Feke se vymazáním značky zaskočit nenechal. Krabičku se žvýkačkami hbitě upravil do nové podoby. Kluka nahradil klokanem a namísto sombrera mu na hlavu posadil obyčejný klobouk. Design celé krabičky včetně písma však ponechal stejný, pouze název Pedrino změnil na Kengino.

Žvýkačky Pedrino změnily obal, jmenují se Kengino.

Zaregistrovanou ji sice nemá, ale snah o její zcizení se prý nebojí. "Několik let mám už zaregistrovanou ochrannou známku klokana Kengi. Kengino je zdrobnělina, která logicky vychází z názvu Kengi," je přesvědčen Štefan Feke.

Redakční anketa: Je to Pedro se vším všudy

Nové Pedro se tomu z dob existence ČSSR velmi přibližuje. Potvrdil to test mezi 18 členy redakce, kteří žvýkačku pamatují. Podle 14 hodnotitelů je žvýkačka téměř totožná.

Obal: Velmi podobný. (+) Nově je v balení přibalen obrázek. (-) Žvýkačka je obalena v pudru, aby se při zpracování nelepila. Prášek se ale sype a špiní oblečení.
Tvar: Stejný.
Vůně: Lehce aromatičtější.
Chuť: Mírně sladší, v puse tvrdne a ztrácí chuť velmi rychle, tedy stejně jako socialistické Pedro.
Bubliny: Dokud je měkká, jdou dělat dobře i velké bubliny.

Ekonom: Češi musí tlačit na zvyšování mezd, jinak budeme za Západem zaostávat

  • Nejčtenější

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kde si i miliardář připadá chudý. Ze Saint-Tropez je oáza superluxusu

Francouzské letovisko Saint-Tropez je možná jedinou rybářskou vesnicí na světě, kde je snazší koupit si kabelku za 25...

Vrací se příspěvek na obnovitelné zdroje, odmaže většinu zlevnění elektřiny

Na účty za elektřinu se českým domácnostem od ledna příštího roku vrátí poplatek za obnovitelné zdroje jako před...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ani 1,4 miliardy obyvatel by nezaplnilo prázdné byty v Číně, šokoval statistik

Ani 1,4 miliardy obyvatel by nestačilo na zaplnění všech prázdných bytů, které se nacházejí po celé Číně, prohlásil...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Počet výjezdů Horské služby roste. Důvodem jsou elektrokola a adrenalinové sporty

Za posledních pět let počet výjezdů Horské služby v létě narostl přibližně o 24 procent. Může za to větší zájem o...

Spotřeba kávy opět převyšuje produkci. Češi nejraději holdují té instantní

Podle Mezinárodní organizace pro kávu (ICO) v aktuálním, právě končícím roce světová spotřeba opět převýší její...

Elektřina pro odběratele možná zdraží až o deset procent, připustil Síkela

Elektřina příští rok pro odběratele možná zdraží, nejvýš do deseti procent. V pořadu Otázky Václava Moravce to řekl...

Domy bez garáží. Obce si budou moci samy určit počty parkovacích míst

Premium Města a obce si budou moci stanovit, kolik parkovacích míst bude povinně muset být v nově postavených bytových domech....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...

Kde si i miliardář připadá chudý. Ze Saint-Tropez je oáza superluxusu

Francouzské letovisko Saint-Tropez je možná jedinou rybářskou vesnicí na světě, kde je snazší koupit si kabelku za 25...