Zubr boduje na Blízkém východě nebo v Kolumbii

  8:36aktualizováno  8:36
Přerovské pivo Zubr možná nechutná štamgastům v sousední Olomouci, zato si na něm pochutnají lidé až ve střední Asii nebo na Blízkém východě. Pivovar totiž vyváží svůj zlatavý mok až do zemí, jako jsou Turkmenistán nebo Izrael. Zubr pijí ale lidé také v Kolumbii či ve Finsku a Švédsku.
Pivo - (c) profimedia.cz/corbis

Pivo - (c) profimedia.cz/corbis - Pivo - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Kolumbie je pro nás nový trh. Jestli to bude jen jednorázová akce, ukáže až budoucnost," tvrdí ředitel pivovaru Zubr Pavel Svoboda. Do exotických zemí vyváží pivovar jen nepatrný podíl své produkce, většinou jde o objem do deseti procent a podnik sám nemusí pro svou propagaci mnoho udělat. Objednávky totiž přicházejí samy.

Většina exportu pivovaru míří do zemí Evropské unie, kde se přerovští pivovarníci snaží prosadit mnohem systematičtěji. "Například pro Slovinsko, kam prodáváme deset procent z množství určeného pro export, máme speciálního pracovníka," prozradil ředitel Svoboda.

Pivovar Zubr loni vyvezl 35 tisíc hektolitrů piva, z toho nejvíce na Slovensko, kam putovalo 45 procent z celého exportu. "Objem mířící do této země se téměř zdvojnásobil," podotkl Svoboda. Zubr však velké množství piva vyváží také do Maďarska a Polska.

Pivovar vloni vystavil 282 tisíc hektolitrů piva a utržil za ně 469 milionů korun, což je o 38 procent více než v předchozím roce. Svůj vliv na to má ale fakt, že Zubr zajišťuje export také pro pivovary Holba a Litovel, které patří do stejné pivovarnické skupiny.

Zatímco spotřeba desetistupňového piva z Přerova klesá, jedenáctistupňové pivo Gold a dvanáctka Premium jsou stále populárnější. Stejně tak nealkoholické pivo Free, kterého se loni prodalo dvojnásobně více.

Díky úspěšnému hospodaření si pivovar mohl dovolit také rozsáhlou rekonstrukci za 300 milionů korun. Modernizace podniku trvá už pět let a letos skončí posledními úpravami.

Zubru patří podle velikosti produkce 14. pozice mezi třiapadesáti českými pivovary. Přerovský pivovar je součástí 4. největší pivovarnické skupiny s výstavem necelého milionu hektolitrů piva ročně.

Autoři:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Češi proinvestovali v Dluhopisech Republiky přes tři miliardy

Alena Schillerová (13. prosince 2017)

Občané ČR se mohou od loňského prosince podílet na financování státního dluhu prostřednictvím nákupu tzv. Dluhopisů...

A nechcete náhodou garáž? Předkupní právo obyvatel domu může brzy skončit

Studenti zde mají garáž pro kola, stejně tak jako podzemní garáž pro auta.

Poslance čeká schvalování novely občanského zákoníku, která má zavést výjimku z předkupního práva pro garážová stání....

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Najdete na iDNES.cz