Zoo inovují a trhají rekordy v návštěvnosti. Letos jim ale chybělo seno

  5:05aktualizováno  5:05
Loni přišlo do šestnácti českých zoo přes šest milionů návštěvníků a letos možná padne rekord. Zároveň se ale prodražilo. Kvůli suchu musely české zoologické zahrady více utrácet za ovoce a zeleninu, největší zásah do rozpočtů tuzemských zoo však způsobily účty za seno.

Safari camp v ZOO Dvůr Králové | foto: Martin Veselý, MAFRA

Seno stálo i dvakrát víc než obvykle. „Téměř celé letní období jsme museli krmit senem vzhledem k nedostatku zeleného krmiva,“ říká Roman Končel, ředitel Zoo Ústí nad Labem.

I za vodu utratila zoo víc, a to i ­když mají vlastní vrt nebo jako ve Zlíně budují nádrže na dešťovku. „Nedostávalo se nám užitkové vody. Pro napouštění bazénů, na napájení a umývání zvířat, mytí expozic i zalévání rostlin jsme museli používat pitnou vodu,“ říká David Nejedlo, ředitel Zoo Liberec. Jeho zahrada má přitom podobně jako ty v ­Brně, Ostravě a Děčíně výhodu, že je umístěna převážně v lese, a ­tedy ve stínu.

Vstupné letos zvyšovala jen polovina z hlavních tuzemských zoo oslovených MF DNES – nejvýrazněji safari ve Dvoře Králové, a to o­ 35­ korun na lístek pro dospělého. Ve Zlíně zase letos v dubnu zavedli dva druhy vstupného. Kdo si vybere to dražší, přispěje konkrétní částkou na ochranu zvířat ve volné přírodě. Zatím se vybralo 800 tisíc korun.

Fotogalerie

Zhruba třetina zoo uvažuje, že vstupné zvýší příští rok. Tři zoo (Hluboká, Praha, Ústí) se pak chlubí tím, že už pět let vstupné nezvýšily. Vstupné přitom tvoří zpravidla čtvrtinu příjmů zahrady. Podstatnou část musí poskytnout zřizovatel (většinou město, v případě Dvora a Hluboké kraj) na provozních dotacích. Další peníze zahrady vydělávají samy prodejem občerstvení a suvenýrů.

Aby zoo obhájila svou dotovanou existenci, musí návštěvníky přilákat opakovaně. „Za úspěchem naší zoo stojí neustálé změny a novinky. Každé tři roky otevřeme větší novou expozici, každoročně nabízíme menší projekty, nové druhy zvířat, rozšíření návštěvnického servisu,“ vysvětluje Roman Horský, ředitel Zoo Zlín, po Praze druhé nejnavštěvovanější v Česku.

Ve Dvoře Králové nedávno otevřeli žirafí a lví safari, na Hluboké plánují noční pavilon, v Jihlavě lákají nově na komentované krmení krokodýlů, v Olomouci otevřou příští rok vlčí safari, v Brně chystají lanovku do horní části zoo a v Ostravě rozšíří parkovací plochy.

Velikost investice záleží na ochotě zastupitelů kraje či města a na možnostech jejich rozpočtů. Nejvíc se investuje v Zoo Praha – mimo jiné se tam aktuálně chystají dva nákladné pavilony po 200 milionech – jeden pro gorily a druhý výhledově pro pandy velké.

V Ostravě dokončují investici za 100 milionů do elektrifikace areálu. Menší zoo si mohou dovolit investice v řádu deseti milionů či jednotek milionů ročně. „Do konce roku rozšíříme a modernizujeme novou expozici pro charzy za dva miliony korun,“ říká Věra Fryčová, ředitelka Podkrušnohorského zooparku Chomutov, který od zřizovatele loni dostal na investice tři miliony korun.

Nejkrásnější opice v Chlebech

Dlouhodobým trendem v zoo je odbourávání plotů a mříží, aby návštěvníkům nepřekážely při pozorování zvířat. V Brně odstranili plot u velbloudů a nahradili ho příkopem. „V minulosti jedna návštěvnice plot přelezla a snažila se zachránit velblouda, o kterém si myslela, že je mrtvý, ve skutečnosti pouze spal,“ přidává historku ředitel brněnské zoo Martin Hovorka.

Tam, kde to jde, se expozice upravují na průchozí tak, aby se zvířata mohla pohybovat okolo návštěvníků. V ostravské zoo mají nově průchozí expozici Ráj lemurů, v soukromé Zoo Chleby průchozí výběh s daňky, v Olomouci a Ostravě rozšiřují části zoo pojaté jako safari a ­průchozí voliéry s ptáky jsou téměř ve všech zahradách.

Ve snaze co nejvíce napodobit přirozené prostředí se zoo snaží o zvětšování výběhů a snižují počet zvířat v nich. V Praze je to vidět například na vývoji výběhu pro slony od třicátých let. „Výběh, který tu v padesátých letech obývali dva lední medvědi, v dnešní době nevyhovuje ani pro jednoho dikobraza,“ podotýká ředitel liberecké zoo Nejedlo.

Jak si vedly české zoo v roce 2017

Hlavní tuzemské zoo sdružuje Unie českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO) a s výjimkou Vyškova jsou členy Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) nebo světové WAZA. To je zavazuje k účasti na projektech na záchranu ohrožených druhů a zároveň jim to otevírá možnost výjimečné druhy získat do svých expozic.

Koordinátoři asociace uměle řídí tok genů mezi těmito zvířaty, aby nedocházelo k příbuzenskému křížení nebo rozmnožování nevhodných jedinců. Zoo si tak mezi sebou každoročně bezplatně vyměňují stovky zvířat. 

Například lední medvědice Noria z Brna odjela žít do zoo v německém Rostocku, z Ostravy a Prahy putovaly žirafí samice do Varšavy a na Hluboké si velmi považují získání medvěda plavého, kterých je jen šest v Evropě. Středočeské Chleby se zase chlubí „nejkrásnější“ opicí langur duk z Číny.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Další z rubriky

Recyklace se musí vyplatit. Část plastů končí kvůli nákladům na skládce

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Některé plasty se nerecyklují, protože by to bylo drahé. Končí na skládkách či ve spalovnách. Nejznámější z...

Prodej nemovitostí se vleče, na kupce bytu lidi čekají i půl roku

Dům v Lidické ulici v Praze, ve kterém vlastní byt Stanislav Gross s manželkou...

Prodat byt v Česku je stále těžší. Téměř ve všech regionech se oproti loňsku prodloužila doba inzerce. Na kupce si...

Webový přenos hokejového utkání vyprovokoval hackery, zaútočili na web ČT

Čeští hokejisté (v bílém) se brání švýcarskému náporu.

Web České televize se v úterý stal terčem internetových útoků, které omezily jeho funkčnost. Hlavním cílem útočníků byl...

Najdete na iDNES.cz