Zoo inovují a trhají rekordy v návštěvnosti. Letos jim ale chybělo seno

  5:05aktualizováno  5:05
Loni přišlo do šestnácti českých zoo přes šest milionů návštěvníků a letos možná padne rekord. Zároveň se ale prodražilo. Kvůli suchu musely české zoologické zahrady více utrácet za ovoce a zeleninu, největší zásah do rozpočtů tuzemských zoo však způsobily účty za seno.

Safari camp v ZOO Dvůr Králové | foto: Martin Veselý, MAFRA

Seno stálo i dvakrát víc než obvykle. „Téměř celé letní období jsme museli krmit senem vzhledem k nedostatku zeleného krmiva,“ říká Roman Končel, ředitel Zoo Ústí nad Labem.

I za vodu utratila zoo víc, a to i ­když mají vlastní vrt nebo jako ve Zlíně budují nádrže na dešťovku. „Nedostávalo se nám užitkové vody. Pro napouštění bazénů, na napájení a umývání zvířat, mytí expozic i zalévání rostlin jsme museli používat pitnou vodu,“ říká David Nejedlo, ředitel Zoo Liberec. Jeho zahrada má přitom podobně jako ty v ­Brně, Ostravě a Děčíně výhodu, že je umístěna převážně v lese, a ­tedy ve stínu.

Vstupné letos zvyšovala jen polovina z hlavních tuzemských zoo oslovených MF DNES – nejvýrazněji safari ve Dvoře Králové, a to o­ 35­ korun na lístek pro dospělého. Ve Zlíně zase letos v dubnu zavedli dva druhy vstupného. Kdo si vybere to dražší, přispěje konkrétní částkou na ochranu zvířat ve volné přírodě. Zatím se vybralo 800 tisíc korun.

Fotogalerie

Zhruba třetina zoo uvažuje, že vstupné zvýší příští rok. Tři zoo (Hluboká, Praha, Ústí) se pak chlubí tím, že už pět let vstupné nezvýšily. Vstupné přitom tvoří zpravidla čtvrtinu příjmů zahrady. Podstatnou část musí poskytnout zřizovatel (většinou město, v případě Dvora a Hluboké kraj) na provozních dotacích. Další peníze zahrady vydělávají samy prodejem občerstvení a suvenýrů.

Aby zoo obhájila svou dotovanou existenci, musí návštěvníky přilákat opakovaně. „Za úspěchem naší zoo stojí neustálé změny a novinky. Každé tři roky otevřeme větší novou expozici, každoročně nabízíme menší projekty, nové druhy zvířat, rozšíření návštěvnického servisu,“ vysvětluje Roman Horský, ředitel Zoo Zlín, po Praze druhé nejnavštěvovanější v Česku.

Ve Dvoře Králové nedávno otevřeli žirafí a lví safari, na Hluboké plánují noční pavilon, v Jihlavě lákají nově na komentované krmení krokodýlů, v Olomouci otevřou příští rok vlčí safari, v Brně chystají lanovku do horní části zoo a v Ostravě rozšíří parkovací plochy.

Velikost investice záleží na ochotě zastupitelů kraje či města a na možnostech jejich rozpočtů. Nejvíc se investuje v Zoo Praha – mimo jiné se tam aktuálně chystají dva nákladné pavilony po 200 milionech – jeden pro gorily a druhý výhledově pro pandy velké.

V Ostravě dokončují investici za 100 milionů do elektrifikace areálu. Menší zoo si mohou dovolit investice v řádu deseti milionů či jednotek milionů ročně. „Do konce roku rozšíříme a modernizujeme novou expozici pro charzy za dva miliony korun,“ říká Věra Fryčová, ředitelka Podkrušnohorského zooparku Chomutov, který od zřizovatele loni dostal na investice tři miliony korun.

Nejkrásnější opice v Chlebech

Dlouhodobým trendem v zoo je odbourávání plotů a mříží, aby návštěvníkům nepřekážely při pozorování zvířat. V Brně odstranili plot u velbloudů a nahradili ho příkopem. „V minulosti jedna návštěvnice plot přelezla a snažila se zachránit velblouda, o kterém si myslela, že je mrtvý, ve skutečnosti pouze spal,“ přidává historku ředitel brněnské zoo Martin Hovorka.

Tam, kde to jde, se expozice upravují na průchozí tak, aby se zvířata mohla pohybovat okolo návštěvníků. V ostravské zoo mají nově průchozí expozici Ráj lemurů, v soukromé Zoo Chleby průchozí výběh s daňky, v Olomouci a Ostravě rozšiřují části zoo pojaté jako safari a ­průchozí voliéry s ptáky jsou téměř ve všech zahradách.

Ve snaze co nejvíce napodobit přirozené prostředí se zoo snaží o zvětšování výběhů a snižují počet zvířat v nich. V Praze je to vidět například na vývoji výběhu pro slony od třicátých let. „Výběh, který tu v padesátých letech obývali dva lední medvědi, v dnešní době nevyhovuje ani pro jednoho dikobraza,“ podotýká ředitel liberecké zoo Nejedlo.

Jak si vedly české zoo v roce 2017

Hlavní tuzemské zoo sdružuje Unie českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO) a s výjimkou Vyškova jsou členy Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) nebo světové WAZA. To je zavazuje k účasti na projektech na záchranu ohrožených druhů a zároveň jim to otevírá možnost výjimečné druhy získat do svých expozic.

Koordinátoři asociace uměle řídí tok genů mezi těmito zvířaty, aby nedocházelo k příbuzenskému křížení nebo rozmnožování nevhodných jedinců. Zoo si tak mezi sebou každoročně bezplatně vyměňují stovky zvířat. 

Například lední medvědice Noria z Brna odjela žít do zoo v německém Rostocku, z Ostravy a Prahy putovaly žirafí samice do Varšavy a na Hluboké si velmi považují získání medvěda plavého, kterých je jen šest v Evropě. Středočeské Chleby se zase chlubí „nejkrásnější“ opicí langur duk z Číny.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Levná data? Musíme porovnat skutečné ceny a mluvit s operátory

Ilustrační snímek

Česko má jedny z nejvyšších cen mobilních dat v celé Evropě. Podle posledních porovnání u nás ceny mobilních služeb...

Cestovatele Zikmunda s Hanzelkou uctí i nově vydaná speciální známka

Příležitostný aršík Století cestovatelů Hanzelky a Zikmunda.

Cestovatel Miroslav Zikmund slaví 100. narozeniny a ke gratulantům se přidává i Česká pošta. Od čtvrtka budou na...

Zdraví jednoho Čecha stojí ročně přes 36 tisíc, sám nejvíc zaplatí za léky

Ilustrační snímek

Zdravotní péče v Česku stála v roce 2017 v průměru přes 36 500 korun na jednoho obyvatele, přitom v roce 2010 to bylo o...

Najdete na iDNES.cz