Sdružení za poctivé české pivo podalo kvůli Zelenému pivu od Starobrna stížnost

Sdružení za poctivé české pivo podalo kvůli Zelenému pivu od Starobrna stížnost ke Státní zemědělské a potravinářské inspekci. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Znalci kritizují Zelené pivo od Starobrna. Barvu dělá chemie, tvrdí

  • 488
Zelené pivo od Starobrna čelí tvrdé kritice znalců. Sdružení za poctivé české pivo podalo na Heineken, pod nějž Starobrno spadá, stížnost ke Státní zemědělské a potravinářské inspekci. Podle sdružení totiž zelená barva piva pochází ze syntetických barviv, zatímco pivovar mluví o tajném bylinném výluhu.

"Jako oko v hlavě si naši sládkové střeží tajemství přídavku bylinného výluhu, díky kterému získává Zelené pivo svou zelenou barvu," uvádí Starobrno o svém speciálu v reklamách. Speciál dřívějšího starobněnského sládka Petra Hauskrechta je již sedm let chloubou pivovaru.

Když si však zákazník v libovolné restauraci požádá o víčko sudu, dozví se o složení Zeleného piva nečekané informace. "Pitná voda, ječné slady, upravený chmel, chmelové produkty, likér (cukr, líh, aroma, barvivo E133)," uvádí výrobce na víčku. Podle Sdružení za poctivé české pivo tak Starobrno milovníky piva klame.

"Pravým důvodem typické barvy Zeleného piva je tedy s největší pravděpodobností lidskému zdraví škodlivý emulgátor, vyráběný z uhelného dehtu, nazývaný také brilantní modř," uvádí ve stížnosti sdružení.

Starobrno chce s komentářem počkat až na vyjádření inspekce. "Zelenou barvu pivu dodává použitá technologie v kombinaci s bylinným výluhem a surovinami, které uvádíme na obalu," reagovala mluvčí pivovaru Kateřina Beute.

Běžný zákazník se ale k obalu piva nedostane, a může mít proto pocit, že pije pivo, jehož barvu způsobují byliny. "Obdivuji drzost Heinekenu, je to klasické klamání spotřebitele," řekl ke stížnosti předseda pražského sdružení, chemický technolog Jiří Žák.

Sdružení za poctivé české pivo podávalo v minulosti stížnost na Budějovický Budvar, ale neuspělo. "Tentokrát vycházíme z faktů - srovnáváme údaje, které se objevily v médiích a na víčku piva. Potravinářská inspekce s tím tentokrát již bude muset něco dělat," je přesvědčen Žák. Sdružení podalo stížnost ve čtvrtek, inspekce má teď třicet dní na její prověření.

"Taky používáme chemii. Ale neklameme lidi"

Zelený speciál s použitím syntetických barviv letos uvařil i brněnský minipivovar Richard. "Zkoušeli jsme dvě barviva, nakonec jsme použili E102, které je méně škodlivé než brilantní modř. Není to správné, příští rok už chceme pivo přírodní," komentoval sládek Milan Trávníček.

I podle něj může způsob, jakým Starobrno informuje o Zeleném pivu, konzumenty klamat. "Všude píší o tajné přísadě a bylinkách. My aspoň neklameme lidi," dodal sládek.