Změny v penzijním připojištění se každému nevyplatí

  10:06aktualizováno  10:06
- Novela zákona o penzijním připojištění, podle které začne od počátku příštího roku většina penzijních fondů uzavírat nové smlouvy,není pro všechny stejně výhodná. Pro toho, kdo o penzijním připojištění uvažuje jen jako o krátkodobém způsobu zhodnocení peněz nebo je m u více než padesát let, by bylo dokonce výhodnější, kdyby si pospíšil a uzavřel smlouvu podle zákona platného ještě nyní.
Novela sice přináší zvýšený státní příspěvek a možnost daňových úlev,ale zároveň výrazně - o deset let - prodlužuje věkovou hranici pro přiznání starobní penze. Z tohoto důvodu by neměli podepisovat novou smlouvu ani ti, kteří jsou již klienty fondů a na peníze nechtějí čekat až do šedesátky.

Nejvýraznějším vylepšením, které bude platit až pro nově uzavřené smlouvy, je zvýšený příspěvek státu po celou dobu spoření. Při měsíční úložce pěti set korun a více to znamená, že klient bude moci trvale počítat s maximálním příspěvkem státu ve výši sto padesát korun, zatímco dosud ho dostával pouze první dva roky a v dalším období to bylo už jen o třicet korun méně.

Tato částka je tedy jediná výraznější finanční újma, kterou pocítí účastník, který bude spořit i nadále podle starších penzijních smluv. Další výhodou, která však bude platit pro nové i staré klienty penzijních fondů, je možnost snížení daňového základu o částky spoření přesahující pět set korun měsíčně. Tak například účastník, který měsíčně bude penzijnímu fondu poukazovat tisíc korun, bude moci uplatnit za rok snížení daňového základu o šest tisíc korun.

Ostatní novinky se dají charakterizovat jako zpřísnění podmínek spoření - prodlužuje se výrazně věková hranice pro přiznání starobní penze a nárok na invalidní penzi má pouze klient, kterému je přiznána plná invalidita, nikoliv jen částečná, jako tomu bylo u mnoha fondů doposud. Na druhou stranu jsou přísněji vymezeny také mantinely pro fungování penzijních fondů, což by mělo zvýšit bezpečnost vkladů jejich klientů.
Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Veterináři našli 700 kilo polského masa se salmonelou. Dovozy se zpřísní

Ilustrační snímek

Do České republiky se dostala dodávka zhruba 700 kilogramů hovězího masa z Polska, které obsahovalo bakterii...

Moneta o miliardu snížila nabídku na převzetí Air Bank a Home Credit

Ilustrační snímek

Společnost Moneta Money Bank se rozhodla snížit nabídku na převzetí konkurenta Air Bank a českého a slovenského Home...

Najdete na iDNES.cz