V neděli se mění jízdní řády. Provoz zvolní, vlaky zdraží, část zrychlí

  8:40aktualizováno  8:40
V neděli, 15. prosince, začnou vlaky v Česku jezdit podle nových jízdních řádů. České dráhy omezí některé spoje, zdraží základní jízdné, přidají vozy pro vozíčkáře a zrychlí vlaky na trati mezi Ostravou a Prahou. Změny přichystali i soukromí dopravci Leo Express a RegioJet.

České dráhy přidají v novém jízdním řádu vozy pro handikepované. Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Na lepší spojení se mohou těšit zejména obyvatelé Zlínského kraje. K národnímu železničnímu dopravci, Českým drahám, totiž přibude soukromý Leo Express. 

Jízdní řády iDNES.cz na webu i v mobilu

On-line vyhledávač spojení můžete využívat:

Ten je začne nově vozit přímým spojem ze Starého Města u Uherského Hradiště do Prahy a zpět. Ze Slovácka bude vyrážet v 5:50 ráno tak, aby byl krátce před devátou v Praze, a odpoledne vyrazí z pražského hlavního nádraží v 16:28 a do Starého Města dorazí v půl osmé večer (více zde).

Nové spoje, hlavně na regionálních tratích, čekají také na cestující v Olomouckém kraji. Například na trati v úseku Hanušovice - Dolní Lipka budou soupravy Českých drah jezdit také o víkendu a v pátek přibude jeden pár vlaků. Mezi Prostějovem a Olomoucí  přibudou dva nové spěšné vlaky Plumlov a Kosíř. A na trati Nezamyslice - Prostějov - Olomouc - Zábřeh - Šumperk bude nasazena třetí souprava RegioPanter. 

Víc spojů pro vozíčkáře

České dráhy přidají v novém jízdním řádu vozy pro handikepované. Celkem jich bude 4 404, což je o 415 bezbariérových vlaků více než dnes

Příklady nově zavedených či rozšířených linek:

- Plzeň hl.n. – Domažlice

- Mariánské Lázně – Cheb

- Cheb – Karlovy Vary – Chomutov – Most

- Most – Teplice – Ústí nad Labem hl.n. – Děčín hl.n.

- České Budějovice – České Velenice    

- Pardubice hl.n. – Hradec Králové hl.n. – Jaroměř

- Šumperk – Zábřeh na Moravě – Olomouc hl.n. – Nezamyslice

- Kojetín – Kroměříž – Hulín – Valašské Meziříčí

Zdroj: České dráhy, Poznámka - týká se většiny spojů na těchto trasách

Milovníci komiksového výpravčího Aloise Nebela se navíc mohou těšit na to, že je vlak s tímto jménem začne vozit ze Zábřeha do Jeseníku (více zde).

Plzeňský kraj přivítá od neděle víc pendolin. Zatímco dosud na trati Plzeň, Stříbro, Planá u Mariánských Lázní, Mariánské Lázně, Cheb a Františkovy Lázně jezdila jedna jednotka denně, nově budou vozit pasažéry denně takřka po celý týden dvě pendolina za den. 

Jiné bude i cestování z Plzně do Domažlic, kde budou nasazeny nové vlaky RagioShark, které zkrátí dobu cestování mezi oběma městy o osm minut. Tyto soupravy doplní na této trase ve špičkách i klasické vlakové soupravy. Jednotky RegioShark začnou nově jezdit o víkendech také na trati Plzeň - Žatec a Rokycany - Plzeň - Mariánské Lázně. Kromě nich se bude v regionu pohybovat 15 nových souprav Regionova (více zde).

Středočeši se dočkají více spojů do Prahy. Lepší spojení do centra metropole budou mít ve špičce hlavně z Říčan, Berouna či Kladna.

Lépe by se mělo cestovat i lidem směřujících do Kolína a Kutné Hory. V Kolíně bude například nově zastavovat ranní vlak ze Zruče nad Sázavou. V Kutné Hoře začne fungovat nové vlakové propojení městské zastávky s hlavním nádražím (více zde).

Pardubice a Hradec Králové čeká omezení

Veselo však příliš nebude obyvatelům Pardubic a Hradce Králové. Zatímco dosud jezdilo na vytížené trati mezi oběma městy třiačtyřicet spojů denně, nyní jich bude o pět méně. Škrtnou se například vlaky, které z Hradce dosud vyrážejí v 6:15 a 6:45.

Život to zkomplikuje zejména cestujícím, kteří jezdí z Pardubic až do Trutnova. Mezi oběma městy totiž zaniknou přímé spoje a lidé tak budou muset přestupovat v Hradci Králové. Potěšeni nebudou zejména cestující dojíždějící za prací: některé nové spoje pojedou dřív, jiné později (více zde).

RegioJet bude nově zastavovat v České Třebové a v Zábřehu na Moravě, čímž se zlepší doprava v regionech a přidá několik spojů. Ve špičkových dnech (čtvrtek-neděle) vypraví v obou směrech nové večerní spoje. Z Prahy směrem na Ostravu vyjede vlak ve 20:44 a opačným směrem se vydá ve 20.45 z Ostravy. 

Žluté vlaky budou také nově zastavovat na zastávce Třinec-centrum. V této nové stanici bude RegioJet zastavovat jako jediný dálkový spoj, všechny ostatní vlaky končí v Třinci na nádraží. 

Na nejfrekventovanější tuzemské trati z Prahy do Ostravy také ubudou spoje. Týdně bude na této trase jezdit 241 vlaků oproti dosavadním 255. České dráhy však na trati o pár minut urychlí svá pendolina i dosavadní expresy. 

Zatímco dnes jezdí pendolina mezi oběma městy 3 hodiny a 2 minuty, nově se dostanou pod tři hodiny, přesně 2 hodiny a 59 minut. Průměrná cestovní rychlost tak stoupne na 118 kilometrů v hodině (více zde).

Většina jízdenek zdraží, někomu doprava zlevní

České dráhy od nového jízdního řádu zdraží své základní jízdné zhruba o dvě procenta. Víc peněz budou chtít i u speciálních nabídek. Nově však zavedou novou jízdenku IN100 pro druhou třídu. Ta může ušetřit pravidelně dojíždějícím až tři tisíce korun.

Současná verze za 22 990 korun platí v první i druhé třídě a nabízí neomezené cestování po celé síti Českých drah bez příplatku a ještě čtvrtinovou slevu na mezinárodní jízdenky. Nová jízdenka bude stát 19 990 korun. 

Zdražení základního jízdného se bude lišit podle kilometrových pásem. Vyšší cenu zaplatí cestující i za další jízdenky: například slevová tříletá karta IN 25 pro děti a mládež podraží z 330 na 490 korun, jednoroční jízdenka IN 50 na poloviční slevu z z 1 330 na 1 490 korun. Podobně zdraží i jízdenky pro seniory (více zde).

Jízdní řády se změnami počítají

Jízdní řády iDNES.cz už změny, které nastanou v dopravě od 15. prosince, obsahují. "Jízdní řády vlaků jsou ve vyhledávači dostupné již přibližně tři týdny a k aktualizacím datových souborů jízdních řádů dochází pravidelně minimálně jednou do týdne," řekl Bohumír Bednařík ze společnosti Chaps, jež pro iDNES.cz službu jízdní řády zajišťuje.

Ve středu byly podle něj do vyhledávače zveřejněny jízdní řády většiny MHD obsahující již změny platné od 15. prosince 2013. "Pokud jde o jízdní řády autobusů, tam většinou jízdní řády pro nové období platnosti přibývají do dat později a hlavně pomaleji než u vlaků, záleží na tom, jak jsou příslušnými úřady schvalovány," dodává Bednařík.

Jízdní řády iDNES.cz nabízí už od září na webu, v mobilech i tabletech informace o případném zpoždění vlaků. Uživatel ho najde rovnou ve výpisu vyhledaných vlakových spojů a zobrazuje se pro vlaky všech dopravců. Cestující se také dozví údaje o nástupišti a koleji, ze kterého jeho vlak odjíždí (více zde).

Autoři: ,

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Sencor svolává do opravy dva modely mobilní klimatizace, hrozí zkrat

Mobilní klimatizace Sencor, kterou společnost Fast ČR stahuje z trhu

Společnost Fast ČR, která je v tuzemsku autorizovaným distributorem spotřebičů Sencor, informuje o problému dvou modelů...

Realitní transakce vzrostly o 69 procent, nejvíc v ČR investují Korejci

Stavba budovy Main Point v Praze na Pankráci.

Objem realitních transakcí v Česku v prvním pololetí meziročně vzrostl o 69 procent na 1,74 miliardy eur (44,5 miliardy...

Pošta sice na pobočkách přijímá karty, složenky ale zaplatit nemůžete

Ilustrační snímek

Od začátku července mohou lidé na všech pobočkách České pošty (ČP) platit kartami VISA a MasterCard. Dlouho očekávanou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz