Změny v daních lidem do kapes příliš nesáhnou, výběr se má zjednodušit

  6:06aktualizováno  6:06
Od nového roku čekají Česko novinky v daňových zákonech. Stát však oproti minulým rokům nebude z lidí tahat více peněz a změny se budou soustředit spíše na sladění daní s novým občanským zákoníkem. Cílem je také zjednodušení výběru daní.
Změny v daních v roce 2014: Sladění s občanským zákoníkem a snažší výběr. Ilustrační snímek

Změny v daních v roce 2014: Sladění s občanským zákoníkem a snažší výběr. Ilustrační snímek

Zřejmě nejvíc pocítí lidé změny při nákupu nemovitostí – u novostaveb si připlatí, budou mít však možnost zbavit se ručení za daň. Dědicové si polepší, obdarovaní zpravidla pohorší. Stát si chce lépe ohlídat DPH, což dopadne na firmy.

Klienti developerů se koncem roku snažili chránit před zdražením novostaveb kvůli zavedení DPH z pozemků pod nimi. Museli zaplatit před koncem roku, protože DPH se vztahuje na okamžik platby. Zdražení je přitom jen vedlejší efekt, cílem zákonodárců bylo sladit daňové zákony s novým občanským zákoníkem účinným od 1. ledna 2014.

Novinky jsou také u daně z převodu nemovitostí, nově rozšířené na "daň z nabytí nemovitých věcí". Sazba 4 % zůstává, ale už není třeba dokládat znalecký posudek a také lze přenést její placení z prodávajícího (ten ji odvádí dnes) na kupujícího (ten za ni ručí). Pro nastávajícího majitele je to výhodné, protože se nemusí jistit tím, že by částku daně nechával v úschově u notáře či advokáta. A odpadá mu také ručení za daň. "Ve smlouvě musí být výslovně uvedeno, že nabyvatel je poplatníkem této daně," upozorňuje Petra Petlachová, mluvčí Generálního finančního ředitelství.

Faktické zrušení dědické daně

Daň se dosud platila z vyšší z částek – buď z kupní ceny, nebo z částky, na kterou zněl posudek. Nově to bude buď kupní cena, nebo 75 procent posudkové ceny, případně 75 procent "směrné hodnoty". To bude cena srovnatelných nemovitých věcí v místě a čase a určí ji finanční úřad. "Mělo by tak méně docházet k placení daně z nesmyslně vysokých částek," myslí si René Kulínský z poradenské EY.

Zarmoucené dědice potěší alespoň to, že se fakticky ruší dědická daň. Spolu s daní darovací se převádí do daně z příjmů a osvobozují se od ní všichni dědicové. V roce 2012 na ní stát vybral 71 milionů korun, takže se daňové správě nevyplatí jí věnovat pozornost. Naopak u daně darovací (stát na ní v roce 2012 vybral 3,4 miliardy korun) přitvrdí. Místo sazeb v rozmezí 1 % až 40 % bude jen jedna: 15 %.

Díky změnám darovací daně se zaměstnavatelům zlevní a zjednoduší poskytování bezúročných půjček coby benefitů svým zaměstnancům. "Dosud byly tyto půjčky striktně vymezeny, například na řešení bytové situace nebo při živelné katastrofě, nyní už je mohou zaměstnavatelé poskytovat bez omezení," říká Blanka Štarmanová, jednatelka poradenské TaxVision. Navíc bylo třeba vždy dopočíst úroky v obvyklé výši a zdanit je jako mzdu plus odvést z nich pojistné. Nic z toho už nebude potřeba.

Povinné elektronické přiznání pro firmy

Zaměstnanci, kteří alespoň v jednom měsíci překročili příjem 100 tisíc korun, poprvé v roce 2014 nebudou moci nechat zúčtování daně na zaměstnavateli a musí podat daňové přiznání sami – kvůli zavedení solidární daně od roku 2013. "Řádově se jedná o desetitisíce lidí, mnozí z nich budou přiznání podávat poprvé v životě," konstatuje Jana Bartyzalová z poradenské KPMG Česká republika.

Pro firmy chystá daňová správa nepříjemná překvapení, povinné elektronické daňové přiznání k DPH. "Už daňové přiznání za poslední čtvrtletí nebo za prosinec 2013 bude muset podat elektronicky," upozorňuje Štarmanová. Budou také muset ručit za DPH svých dodavatelů a dávat si pozor, jestli jim platí na správný (registrovaný) účet.

Investorů do nemovitostí se nepříjemně dotkne, že daň 4 % z nabytí nemovitých věcí se bude nově vztahovat i na vklad nemovitosti do firmy. "Státu se nemohlo líbit, když někdo prodával velkou nemovitost, zabalil ji do firmy, a tím obešel daň z převodu nemovitostí," konstatuje Lukáš Vácha, obchodní ředitel finanční společnosti Conseq Investment Management.

Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Další z rubriky

Nejsou lidé ani dřevo. Bednáři vymírají, ale zájem o jejich výrobky roste

A se všemi z nich umí pracovat.

Poslední český bednář se vyučil v 70. letech. V současnosti se ruční výrobě dřevěných sudů a dalších nádob věnuje pouze...

Klimatizované prostory má třetina malých a středních firem, ukázal průzkum

Ilustrační snímek

Právě teď nastavuje léto svou vlídnější tvář bez tropických teplot. Horký červen s řadou dnů, kdy teplota překročila...

Tři čtenáři vyhráli v soutěži iDNES.cz sběratelskou eurobankovku s Gottem

Karel Gott na pamětní eurobankovce, která se začne prodávat v den jeho...

iDNES.cz vylosoval trojici čtenářů, kteří správně odpověděli na otázku, kdy získal Karel Gott poprvé ocenění Zlatý...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz