Pondělí 20. ledna 2020, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. ledna 2020 Ilona

Změny v daních lidem do kapes příliš nesáhnou, výběr se má zjednodušit

  6:06aktualizováno  6:06
Od nového roku čekají Česko novinky v daňových zákonech. Stát však oproti minulým rokům nebude z lidí tahat více peněz a změny se budou soustředit spíše na sladění daní s novým občanským zákoníkem. Cílem je také zjednodušení výběru daní.
Změny v daních v roce 2014: Sladění s občanským zákoníkem a snažší výběr. Ilustrační snímek

Změny v daních v roce 2014: Sladění s občanským zákoníkem a snažší výběr. Ilustrační snímek

Zřejmě nejvíc pocítí lidé změny při nákupu nemovitostí – u novostaveb si připlatí, budou mít však možnost zbavit se ručení za daň. Dědicové si polepší, obdarovaní zpravidla pohorší. Stát si chce lépe ohlídat DPH, což dopadne na firmy.

Klienti developerů se koncem roku snažili chránit před zdražením novostaveb kvůli zavedení DPH z pozemků pod nimi. Museli zaplatit před koncem roku, protože DPH se vztahuje na okamžik platby. Zdražení je přitom jen vedlejší efekt, cílem zákonodárců bylo sladit daňové zákony s novým občanským zákoníkem účinným od 1. ledna 2014.

Novinky jsou také u daně z převodu nemovitostí, nově rozšířené na "daň z nabytí nemovitých věcí". Sazba 4 % zůstává, ale už není třeba dokládat znalecký posudek a také lze přenést její placení z prodávajícího (ten ji odvádí dnes) na kupujícího (ten za ni ručí). Pro nastávajícího majitele je to výhodné, protože se nemusí jistit tím, že by částku daně nechával v úschově u notáře či advokáta. A odpadá mu také ručení za daň. "Ve smlouvě musí být výslovně uvedeno, že nabyvatel je poplatníkem této daně," upozorňuje Petra Petlachová, mluvčí Generálního finančního ředitelství.

Faktické zrušení dědické daně

Daň se dosud platila z vyšší z částek – buď z kupní ceny, nebo z částky, na kterou zněl posudek. Nově to bude buď kupní cena, nebo 75 procent posudkové ceny, případně 75 procent "směrné hodnoty". To bude cena srovnatelných nemovitých věcí v místě a čase a určí ji finanční úřad. "Mělo by tak méně docházet k placení daně z nesmyslně vysokých částek," myslí si René Kulínský z poradenské EY.

Zarmoucené dědice potěší alespoň to, že se fakticky ruší dědická daň. Spolu s daní darovací se převádí do daně z příjmů a osvobozují se od ní všichni dědicové. V roce 2012 na ní stát vybral 71 milionů korun, takže se daňové správě nevyplatí jí věnovat pozornost. Naopak u daně darovací (stát na ní v roce 2012 vybral 3,4 miliardy korun) přitvrdí. Místo sazeb v rozmezí 1 % až 40 % bude jen jedna: 15 %.

Díky změnám darovací daně se zaměstnavatelům zlevní a zjednoduší poskytování bezúročných půjček coby benefitů svým zaměstnancům. "Dosud byly tyto půjčky striktně vymezeny, například na řešení bytové situace nebo při živelné katastrofě, nyní už je mohou zaměstnavatelé poskytovat bez omezení," říká Blanka Štarmanová, jednatelka poradenské TaxVision. Navíc bylo třeba vždy dopočíst úroky v obvyklé výši a zdanit je jako mzdu plus odvést z nich pojistné. Nic z toho už nebude potřeba.

Povinné elektronické přiznání pro firmy

Zaměstnanci, kteří alespoň v jednom měsíci překročili příjem 100 tisíc korun, poprvé v roce 2014 nebudou moci nechat zúčtování daně na zaměstnavateli a musí podat daňové přiznání sami – kvůli zavedení solidární daně od roku 2013. "Řádově se jedná o desetitisíce lidí, mnozí z nich budou přiznání podávat poprvé v životě," konstatuje Jana Bartyzalová z poradenské KPMG Česká republika.

Pro firmy chystá daňová správa nepříjemná překvapení, povinné elektronické daňové přiznání k DPH. "Už daňové přiznání za poslední čtvrtletí nebo za prosinec 2013 bude muset podat elektronicky," upozorňuje Štarmanová. Budou také muset ručit za DPH svých dodavatelů a dávat si pozor, jestli jim platí na správný (registrovaný) účet.

Investorů do nemovitostí se nepříjemně dotkne, že daň 4 % z nabytí nemovitých věcí se bude nově vztahovat i na vklad nemovitosti do firmy. "Státu se nemohlo líbit, když někdo prodával velkou nemovitost, zabalil ji do firmy, a tím obešel daň z převodu nemovitostí," konstatuje Lukáš Vácha, obchodní ředitel finanční společnosti Conseq Investment Management.

Autor:
  • Nejčtenější

Jazyková bariéra, jízda na červenou. Státu došla s Arrivou trpělivost

Dopravce Arriva se od prosince, kdy získal významný tržní podíl, potýká s problémy. Kromě častých zpoždění či...

E-shop s dálničními známkami uděláme zdarma. Na webu se objevila nová výzva

Zatím co ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík si za zakázkou na e-shop s dálničními známkami stále stojí, většina...

Ministerstvo nakreslilo 400 km nových dálnic. Okruh obkrouží střední Čechy

Ministerstvo dopravy připravuje novou koncepci dálnic, která by aktuálně plánovanou síť rozšířila o více než čtyři sta...

Roční plat za týden. Pohádkové mzdy ředitelů prohlubují sociální propast

Ředitelé britských společností, které patří do první stovky firem s nejvyšší tržní hodnotou a obchodují na londýnské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lepší je odpočatý bankéř. Spořitelna nadělila lidem 37 dní dovolené

Česká spořitelna vyslyšela volání bankéřů, kteří chtěli víc flexibility a volna. Od ledna jim ke standardním...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  • Další z rubriky

Kontroly burčáku loni dopadly nejhůř za čtyři roky, neprošlo deset výrobků

Konzumace burčáku se stává čím dál víc rizikovou záležitostí. Loni vzrostl počet prohřešků při jeho prodeji i závažnost...

Hypotéky loni zlevňovaly, teď už nebudou. Kdo dosáhne na bydlení?

Hypotéky loni proti očekávání zlevňovaly. To však teď končí. Už koncem roku začaly první banky zdražovat a postupně se...

E-shop s dálničními známkami uděláme zdarma. Na webu se objevila nová výzva

Zatím co ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík si za zakázkou na e-shop s dálničními známkami stále stojí, většina...

Ceny nemovitostí ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostly o 8,6 procenta

Meziroční růst cen domů a bytů v Česku ve třetím čtvrtletí loňského roku zpomalil na 8,6 procenta, o čtvrtletí dřív se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz