Změna. Pobočky České pošty se zatím neruší

  18:05aktualizováno  18:05
Česká pošta mění své plány. Zatím nebude rušit necelou dvoustovku svých poboček, jak oznámila před časem. Plány se změnily s ohlášením odchodu šéfa státního podniku Karla Kratiny.

Ilustrační foto | foto: Lenka HamšíkováMF DNES

Žádné definitivní rozhodnutí o tom totiž minimálně v nejbližších několika týdnech ani nepadne. "Tento proces je odchodem pana generálního ředitele Kratiny pozastaven," uvedl pro MF DNES prezident Hospodářské komory a člen dozorčí rady Pošty Petr Kužel.

Odcházející ředitel Kratina přitom před dvěma dny oznámil, že svou misi považuje za ukončenou. "Přes řadu nepopulárních kroků nutné vnitřní transformace je podnik stabilizován a základní privatizační projekt odevzdán," prohlásil Kratina. Zda abdikace souvisí s oznámením o zrušení poštovních poboček, není jasné.

Šéf státní pošty, která bude mít monopol na základní služby nejspíš až do roku 2012, včera nechtěl s médii komunikovat. Pouze prostřednictvím své mluvčí Dity Václavíkové vzkázal, že jeho odchod rozhodně s rušením 178 venkovských poboček nemá nic společného. "Nebylo to správně interpretováno směrem ke starostům obcí ani to nebylo dobře pochopeno médii, nicméně udělalo se z toho předvolební téma," uvedla Václavíková.

Poslední mohykán
Kratina, kterého do funkce dosadil ještě první ministr informatiky Vladimír Mlynář, byl přitom posledním mohykánem ve vedení pošty. Za poslední rok totiž ministerstvo vnitra, které poštu od zrušeného ministerstva informatiky převzalo, vyměnilo všechny Kratinovy zástupce.

Po prvních slovech o rušení poboček však přišla okamžitá reakce náměstka ministra vnitra Zdeňka Zajíčka. Podle jiných hlasů však ani ředitel, ani zástupci ministerstva netušili, jakou reakci zamýšlená redukce poštovních úřadů vyvolá.

"Pan ředitel je jen oběť," uvedl bývalý ministr vnitra František Bublan. Pověsti pošty, a tedy i jejího ředitele nepřidal ani březnový případ v Břeclavi, kde se na nádraží našly odhozené pytle s více než šedesáti tisíci zásilek, které někdo z pošťáků místo doručení prohledal a ukryl. Pošta tehdy přiznala, že kauza je největším selháním v její historii.

Tržní regulátor - Český telekomunikační úřad - zase kritizoval snížení kvality poštovních služeb v minulém roce. Vadila mu konkrétně snížená snaha doručovatelů donášet lidem zásilky až do bytů, pomalé odbavování klientů a pozdní doručování zásilek. V dubnu kvůli tomu ČTÚ s Českou poštou zahájil správní řízení.

Za Kratinova vedení uzavřela státní pošta i obchod s Poštovní spořitelnou, za kterou mateřská ČSOB poradcům a právníkům blízkým ČSSD vyplatila přes 300 milionů korun.

Vzniknou mobilní pošty
Ke zrušení některých pracovišť však časem stejně dojde. Pošta do budoucna rozhodně počítá, že část hůře dostupných lokalit bude obsluhovat mobilními poštami. "To, že se budou postupně nahrazovat, je jasné. Je to samozřejmě o penězích, ale také o tom, že tyto služby budou zákazníkům blíž," říká člen dozorčí rady pošty Petr Kužel.

Zákazníci si tak podle něho budou moci například objednanou zásilku e-mailem nebo pomocí SMS zprávy přesměrovat na aktuální místo pobytu. Nebo se s motorizovaným pošťákem dohodnout na čase, kdy se sejdou.

Zisk České pošty se loni navýšil o 140 procent na 794,5 milionu korun. Provozní výnosy stouply o 0,6 procenta na 17,646 miliardy Kč. Počet přepravených listovních zásilek se loni snížil o 9,5 milionu na 904,6 milionu. Naopak počet balíků vzrostl o sedm procent na 28,66 milionu.

Podíl standardních psaní klesl z 94 procent v roce 2006 na 89 procent, u expresních balíků byl pokles z 97 na 89 procent.

Autor:

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

PŘEHLEDNĚ: Peníze, nebo stravenky? Otázky a odpovědi na chystanou revoluci

Stravenky Cheque Déjeuner (ilustrační snímek)

Ministryně financí přišla s návrhem nabídnout zaměstnavatelům alternativu ke stravenkám: místo nich by mohli...

Kočičí hlavy ničí e-koloběžky. Firmy vymýšlejí, jak z turistů nevytřást duši

Praha, 12.10.2018 Elektrický skútr Lime-S (elektrická koloběžka), který je...

Po příchodu do Evropy začaly firmy nabízející elektrokoloběžky narážet na mnohé problémy. Lidé proti nim protestují,...

Nejen zelenina. Rychle zdražují desítky potravin včetně čaje, masa i sladkostí

Ilustrační snímek

Fakt, že potraviny rychle zdražují, začal vnímat skoro každý. Nejde ovšem jen o často zmiňované extrémy, kterými jsou...

Další z rubriky

Král 3D tiskáren Průša je v Guinessově knize. Rozehrál orchestr tiskáren

Zakladatel Prusa Research Josef Průša.

Jedna z nejúspěšnějších českých technologických firem současnosti Prusa Research se zapsala do Guinessovy knihy...

Nejzastaralejší IT systém státu nahradí nový. Vyjde až na pět miliard

Ilustrační snímek

Finanční správa rozjela riskantní hru. Otáčí se zády k zastaralému počítačovému programu na správu daní. Úhybný manévr,...

Muž, který přistihl Madoffa, viní z obřího podvodu General Electric

Harry M. Markopolos (na snímku z roku 2011) odhalil finanční podvody...

Je to větší podvod než Enron, pustil se americký finanční vyšetřovatel Harry Markopolos do koncernu General Electric....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz