Zemřel Sir František Lampl, významný byznysmen osmdesátých let

  20:04aktualizováno  20:04
Ve čtyřiaosmdesáti letech zemřel v Anglii Sir František (Frank) Lampl, bývalý generální ředitel obří britské stavební společnosti Bovis Lend Lease. Rodák z Brna zemřel ve středu. V osmdesátých a devadesátých letech patřil mezi nejvýše postavené Čechoslováky ve světovém byznysu.

František Lampl, slavný byznysmen osmdesátých a devadesátých let | foto: www.cbcc.org.uk

Informaci jako první přinesl britský server Construction Enquirer.

František Lampl udělal z Bovisu nadnárodní firmu a podílel se například na výstavbě finančního srdce Londýna čtvrti Canary Wharf. V roce 1990 jej královna Alžběta II. za zásluhy pasovala do rytířského stavu. Do erbu si zvolil cimbuří, které má symbolizovat věznění v jáchymovských dolech.

Tím totiž před opuštěním Československa v roce 1968 prošel kvůli obvinění z buržoazního původu. Narodil se v Brně do rodiny právníka a během druhé světové války byl vězněn v nacistických koncentračních táborech Auschwitz-Birkenau a Dachau, kde pracoval mimo jiné v podzemní továrně BMW u Mnichova. Po roce 1948 ho čekalo další vězení, odkud vyšel po pěti letech.

"Byl to muž, který měl díky svým životním zkušenostem obrovské pochopení pro lidi a jejich slabosti, zároveň ale očekával vždy nejlepší výsledky a uměl k nim podřízené dovést," zavzpomínal na něj Petr Palička, jeden z projektových ředitelů skupiny Penta Investments, který Lampla poznal v tuzemské pobočce Bovisu a v posledních letech se přátelili. Podle něj do Česka Lampl jezdil zhruba dvakrát do roka a staral se ještě o rodinný majetek, který měl v Mikulově a v Brně.

Z dozorčího na stavbě se vypracoval až na ředitele

Loni v únoru Lampl v rozhovoru pro Český rozhlas komentoval dopady krize na stavební průmysl a filozofoval také o nenasytnosti bankéřů a firem, která krizi do jisté míry odstartovala.

"Nenasytnost na jednu stranu přivedla světovou ekonomiku do krize, ale na druhou stranu je to otázka soutěživosti a otázka chtít mít víc a udělat víc. A tak je vlastně hybnou pákou a tím motorem kapitalistické společnosti. Teď samozřejmě můžeme říct, že nechceme kapitalistickou společnost, ale když se podíváme na socialistickou společnost, kterou jsme v Česku žili od osmačtyřicátého roku, tak ta nedává ani svobodu, ani nedává materiální základy," řekl tehdy Lampl, jemuž se po propuštění z vězení v roce 1953 při zaměstnání podařilo vystudovat Vysoké učení technické v Brně a do Británie tak sice odcházel jako stavební inženýr ovšem bez znalosti jazyka.

V Bovis tak začínal na pozici políra, z níž se během deseti let vypracoval na nejvyšší post, a řídil ji až do nového tisíciletí, kdy firmu Bovis dovedl do náručí společnosti Lend Lease. Kromě čtvrti Canary Wharf s nejvyšší budovou Evropy se Bovis pod vedením Lampla podílel na projektu olympijských sportovišť pro letní olympijské hry 1996 v Atlantě, na Eurodisneylandu u Paříže nebo na nákupním centru na Rudém náměstí v Moskvě. Firma se také částečně podílela na stavbě Petronas Twin Towers v Kuala Lumpuru.

Po roce 1989 navázal Lampl spolupráci s rodným Brnem a realizoval v České republice několik větších projektů. Princ Charles a Václav Havel jej jmenovali předsedou nadace Prague Heritage Fund, která měla mimo jiné za cíl zrekonstruovat a obnovit zahrady pod Pražským hradem či kostel svatého Bartoloměje na Starém Městě.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

Evropa napumpuje do Česka miliardy, půjdou na životní prostředí a výzkum

Lenka Dupáková, náměstkyně ministra financí pro finanční trh a mezinárodní...

Česko získá z Fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska do roku 2024 dalších zhruba pět miliard korun. Od...

Elektronické daňové přiznání nebude, úředníci zrušili tendr na daňový portál

Budova Generálního finančního ředitelství

Generální finanční ředitelství v úterý zrušilo zadávací řízení veřejné zakázky na zpracování portálu Moje daně. Z...

Další zářez v terénu. Veterináři našli v Praze páchnoucí neznámé maso

Ilustrační snímek

Sto třicet kilogramů masa s nejasným původem našla Státní veterinární správa při kontrolách v Praze 10. Páchnoucí...

Najdete na iDNES.cz