O co tedy půjde? Pokud zemědělci dostanou pokutu vyšší než 30 tisíc korun od inspekce práce, bude jim hrozit tříprocentní krácení všech dotací. Pokud je bude inspekce pokutovat za více než 300 tisíc korun, sebere se jim teoreticky až pět procent, sdělil MF DNES a iDNES.cz mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.
Ministerstvo s novou povinností nesouhlasí, je ale povinná kvůli evropské legislativě. V evropské legislativě se navíc píše o krácení dotace o deset procent, pokud jde o recidivu, a až o 15 procent, pokud by šlo o úmyslné nedodržení předpisů.
Dostali jsme nízké dotace na investice, stěžují si malí zemědělci |
Podle ředitele Svazu chovatelů masného skotu Kamila Maláta se tak podmínky pro získání dotací, které už nyní tvoří více než stovku požadavků, rozrostou o další desítky pravidel na sociální záležitosti. „Útěchou může být maximálně to, že by u zemědělců neměly inspektoráty bezpečnosti práce navyšovat počet kontrol ani měnit výčet kontrolovaných požadavků. Kontroly nebudou probíhat plošně,“ uvádí. „Státní zemědělský intervenční fond bude pouze přebírat pravomocné výsledky kontrol,“ dodává Malát.
Za co se tedy budou dávat pokuty? Jde o tři oblasti. První je správné informování o pracovním vztahu, kdy zaměstnanec musí mít přesné informace o maximální zkušební době či povinných odborných požadavcích. Druhou jsou požadavky na zlepšení ochrany zdraví a bezpečnosti při práci. Třetí je zajištění minimálních požadavků při používání pracovních zařízení. „Například povinnost zajistit, aby pracovní zařízení bylo vhodné pro práci vykonávanou zaměstnanci bez ohrožení bezpečnosti nebo zdraví,“ uvedl mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.
Nepůjde přitom podle něj o dvojí pokutu za jednu a tutéž věc – za nedodržení podmínek je možné ukládat pokuty jak podle české legislativy, tak podle evropských dotací.
Jinde to platí už dva roky
Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal tvrdí, že novinka je zbytečná. „Původním záměrem Evropské komise bylo řešit excesy, jako je například ‚otrocká práce‘, ke které dochází v souvislosti s nelegální migrací v některých jižních státech EU. Tato pravidla pro české zemědělce, kterých se podobné patologické jevy netýkají, zbytečně zvýší už tak enormní administrativní zátěž,“ vysvětluje.
Podle něj půjde o vyšší náklady a ztracený čas jak pro zemědělské podniky, tak pro kontrolory. „V praxi to může znamenat, že pokuta i za minimální porušení pracovněprávních předpisů, jako třeba chybějící cedule se zákazem kouření, od inspektorátu práce či jiných kontrolních orgánů, kterým je svěřena tato pravomoc, bude automaticky znamenat krácení dotací pro daný subjekt, a to jak z prvního, tak druhého pilíře v rámci Společné zemědělské politiky EU,“ prohlašuje.
Snížení dotací pro velké firmy by se stihlo jen na rok, váhá s prosazením ministr![]() |
Ředitel Zemědělského svazu ČR Jan Ulrich doufá, že nařízení vlády vyjmenuje, které konkrétní typy porušení a správních pokut budou spojené s krácením dotací.Agrární komora ČR se dříve obrátila na ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) i na ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku, jeho stranického kolegu, aby se model přehodnotil. Tiskové oddělení ministerstva ale sdělilo, že Česko mělo vyjednaný dvouletý odklad pro povinnost, kterou jiné členské státy zavedly už od roku 2023.
Komora by chtěla aspoň letos zavést nulové sankce za pochybení. Podle dotazníkového šetření, které komora provedla mezi skoro 380 firmami, se zjistilo, že problematiku vůbec nezná 28 procent respondentů a dalších 63 procent jenom částečně. Každopádně dotace by se měly krátit až u chyb zjištěných po novelizaci vládního nařízení.