Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha řekl, že mu lidé volají a ptají se, zda zemědělci pojedou na Prahu. „Zemědělci do Prahy nepojedou,“ řekl. Naopak ale počítá s tím, že hranice budou dočasně zablokované, zemědělci se na přechodech setkají se zahraničními kolegy.
Hlavní akce se uskuteční mezi 10. hodinou a polednem. Největší shromáždění by mělo být na jižní Moravě – na hraničním přechodu se Slovenskem Hodonín-Holíč. „Akce započne troubením traktorů,“ řekla mluvčí komory Barbora Pánková. Desítky traktorů pak budou v Plzeňském kraji na přechodu Folmava a pumpa Draženov, nebo také v Královéhradeckém kraji na přechodu Náchod – Kudowa Slone.
V Pardubicích pak bude demonstrace na Náměstí Republiky, zemědělci chtějí předávat své požadavky hejtmanovi. Traktory také budou putovat mezi kruhovým objezdem Hrocova Týnce a Ostrovem. V Karlovarském kraji budou farmáři na přechodu Pomezí – Cheb a Dolní Dvory, v Moravskoslezském kraji pojede zemědělská technika k přechodu u Krnova. Například v Ústí nad Labem dojedou traktory před krajský úřad. Ve Zlínském kraji se počítá s jízdou techniky od Navosu Kroměříž směrem na centrum města. V Libereckém kraji se počítá s tiskovou konferencí u Evropského domu.
„Protesty se uskuteční v celé Evropě, od Španělska po Polsko. Ale připojí se i Irsko, Rumunsko nebo třeba Pobaltí,“ uvedl prezident Agrární komory Jan Doležal.
Zemědělcům vadí zejména obchodní dohoda mezi EU a jihoamerickými státy ze sdružení Mercosur a bezcelní dovozy z Ukrajiny, protože ve zmíněných zemích podle nich nemusí farmáři dodržovat přísné normy jako v EU. Vyzývají vládu Petra Fialy, aby prosazovala spravedlivé podmínky na evropském trhu.
Čeští zemědělci se přidají k protestům proti jihoamerické konkurenci![]() |
Mezi požadavky zemědělců patří zrušení obchodní dohody mezi EU a státy Mercosur, nastavení nové dohody mezi EU a Ukrajinou, zajištění maximální ochrany trhu ze strany EU a zajištění rovných podmínek pro podnikání na evropském trhu.
Upozorňují, že v jižní Americe jsou povolené přípravky na ochranu rostlin zakázané v EU, či se tam používají i rakovinotvorné hormony při chovu zvířat. Navíc podle nich bude větší emisní stopa při zvýšených dovozech masa z Latinské Ameriky do EU, proti čemuž dlouhodobě EU bojuje. Produkty podle nich jsou sice dozorované například ze strany evropských veterinářů, ti ale zvládnou zkontrolovat jenom jednotky procent zboží.
Podle dřívějšího vyjádření zemědělců budou tvořit dovozy jenom zhruba procento trhu, i tak ale bude dopad na ceny citelný. Jako příklad dávají přebytky mléka z Nového Zélandu, které se exportují do Asie a přesto mají dopady na ceny v EU, i když jde jenom o tři procenta světové produkce. Navíc podle Pýchy jsou v EU kumulativní dopady právě třeba příchodu zboží i z Ukrajiny, po kterém se také nevyžadují stejné podmínky jako od evropských zemědělců.
Dále farmáři požadují snížit byrokracii a podporu evropské iniciativy Stop falšovaným potravinám, která usiluje o jasné uvedení původu každé potraviny na evropském trhu.
Ministr demonstrace nechápe
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) reagoval, že zemědělcům úplně nerozumí, protože všechna tato témata se zástupci komory i svazu v minulém týdnu spolu s premiérem Fialou probírali. „Nemám pocit, že bychom nebojovali za snižování byrokracie – a to jak na úrovni evropské, tak národní,“ řekl v pondělí ministr. Ve středu, tedy den před protesty, bude podle něj Senát schvalovat antibyrokratický balíček, který má přinést 35 opatření, jak sedlákům s papírováním ulevit.
Ohledně dohody s Latinskou Amerikou je pak připraven v případě, že kvóty by byly nedostatečné a dovozy ohrozily české zemědělce, spolu s předsedkyní zemědělského výboru Evropského parlamentu Veronikou Vrecionovou (ODS) pracovat na jejich posílení.
Farmáři protestovali několikrát také loni, na jedné z akcí se sjelo do Prahy asi 700 traktorů a další techniky, akce se zúčastnilo několik tisíc lidí.Zemědělci tehdy vyrazili na protestní průjezd městem a následně se přesunuli k úřadu vlády, před budovu jeden z nich vysypal hnůj. Protestující farmáři komplikovali dopravu, po městě se tvořily kolony.