Smlouva má pomoci evropským exportérům, zejména těm z oblasti průmyslu, naopak chovatelé skotu se obávají levnější konkurence. Pokud totiž členské státy Unie dohodu schválí, padnou dovozní a vývozní cla na obou stranách a zjednoduší se podmínky obchodu. České ministerstvo zemědělství dohodu podporuje.
Předsedkyně zemědělského výboru Evropského parlamentu Veronika Vrecionová doufá, že se ji povede stvrdit, ať už to bude nyní, za měsíc nebo třeba za rok. Chovatelé skotu se však obávají, že se do Unie začne ve velkém vozit levnější maso, které nemusí splňovat evropská nařízení.
Konec cukrové řepy do dvou let? Nové zákazy pesticidů straší české pěstitele |
Nedávný audit EU, o němž informovalo mnoho evropských serverů, například odhalil, že se v Brazílii používá hormon estradiol, který Unie považuje za karcinogen. Navíc používání hormonů v chovech je zakázáno už od 80. let minulého století. Od 5. listopadu se tak do EU a Velké Británie nesmí brazilské maso vozit vůbec.
Brazílie je největším vývozcem hovězího na světě. Export za letošní první pololetí podle agentury MercoPress dosáhl 1,3 milionu tun, což představovalo meziroční nárůst o 27 procent. Hodnota vzrostla o 17 procent na 5,7 miliardy dolarů (136 miliardy korun). „Podle auditu komise je v Brazílii v současné době povoleno 23 veterinárních léčivých přípravků obsahujících 17beta-estradiol a žádný z nich nemá na etiketě doporučení nepoužívat je u skotu určeného pro EU. Brazilské farmy také nemají povinnost vést záznamy o léčbě a ani se nekontroluje používání veterinárních léčiv,“ varuje předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.
Češi o protestech také přemýšlí
„Hlavním problémem je rozpor mezi evropskými ambicemi v oblasti ochrany klimatu. Zatímco Evropa chce pomocí Zelené dohody učinit své vlastní zemědělce udržitelnějšími a klade na ně neustále další požadavky, tak na straně druhé otevírá dveře výrobním procesům, které v mnoha ohledech zdaleka neodpovídají evropským standardům,“ popisuje ředitel Českého svazu chovatelů masného skotu Kamil Malát. „Kvůli tomu jsou jihoamerické výrobní náklady na kilogram hovězího masa neporovnatelně nižší a evropské hovězí činí nekonkurenceschopným,“ dodává.
Emise z dovozu čtyř potravin odpovídá znečištění 15tisícového města, říká studie |
Podobné je to podle něj s uhlíkovou stopou – zatímco vznik evropského steaku znamená 21 kilogramů ekvivalentu emisí oxidu uhličitého, brazilský vychází na více než dvojnásobek.
Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Doležala se dohoda ze zemědělského hlediska dotkne kromě hovězího také drůbežího masa, kukuřice nebo dovozu cukru. „Nevylučujeme zapojení farmářů z Česka na některém z příštích protestů,“ tvrdí.
„Zmíněná obchodní dohoda vyvolává i další otázky. Patří k nim zbytečné zvyšování uhlíkové stopy kvůli transportu zboží mezi kontinenty, kterou Evropská unie požaduje po svých farmářích naopak snižovat, dále subvence na podporu exportu ze strany jihoamerických vlád, které naši zemědělci nedostávají a byly by jistě hodnoceny jako nespravedlivá konkurenční výhoda,“ dodává Doležal.
Potravinářská komora má pak k dohodě neutrální stanovisko. „Na jedné straně podporujeme mezinárodní obchod, zároveň ale prosazujeme, aby se na dovozové výrobky vztahovaly stejné požadavky jako na unijní produkci,“ popsal mluvčí komory Marek Zemánek. Problémem pak podle něj jsou i tzv. plovoucí jatka. „Kde se zvířata porážejí na zaoceánských lodích. To je naprosto v rozporu s evropskými představami o životní pohodě zvířat,“ uzavřel.
V čem má naopak dohoda pomoci?
Podle dopadové studie, kterou pro ministerstvo průmyslu vypracovali odborníci z Technické univerzity v Liberci, by měl hrubý domácí produkt vyrůst o 0,24 procenta ročně po skončení všech přechodných období. Čeští vývozci by měli uspořit ročně až 2,2 miliardy korun na clech, na netarifních překážkách pak 7,7 miliardy korun ročně.
Čokoláda nejspíš zase zdraží. Kvůli omezování dětské práce |
Očekává se, že se zvýší vývoz ve strojírenství, elektrotechnice, v textilním a automobilovém průmyslu. „Nicméně pravděpodobně se mírně zhorší již nyní záporná bilance obchodu se zemědělskými a potravinářskými produkty, farmaceutiky a produkty hutního a těžebního průmyslu,“ dodává dokument.