Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Fotolia

Omezíme vzdělávání, říkají kvůli škrtům za desítky milionů myslivci a včelaři

  • 7
Ministerstvo zemědělství se rozhodlo snížit dotace pro nestátní neziskové organizace maximálně na dva miliony korun pro jednu z nich, změny mají začít platit od příštího roku. Podle myslivců, včelařů i chovatelů dojde k rozvratu systému vzdělávání, ale i veterinární prevence, uvedly organizace ve společné tiskové zprávě.

Podle pondělního vyjádření mluvčího úřadu Vojtěcha Bílého plánuje stát skutečně ušetřit zhruba 36 milionů korun, černé scénáře ale podle něj nehrozí, protože tyto zájmové skupiny získávají od státu i další peníze.

Českomoravská myslivecká jednota získala podle svého mediálního zástupce Vlastimila Waice ještě loni zhruba deset milionů korun na své činnosti. Nyní se obává, že bude muset v příštím roce omezit svou činnost.

„Pokud nedojde k navýšení prostředků na financování služeb včelařům, chovatelům a myslivcům, budou muset Český svaz včelařů, Český svaz chovatelů a Českomoravská myslivecká jednota objem svých aktivit snížit a rozvrátit tak zavedený systém vzdělávání, informování a veterinární prevence v oborech, které jsou sice na první pohled pouhými zálibami, ale ve skutečnosti mají významný celospolečenský i ekonomický dopad,“ tvrdí předseda jednoty Jiří Janota.

Podle něj je v zájmu státu zájmové organizace podporovat. „Vzhledem ke škodám, které v případě zanedbání vzdělávání či veterinární prevence hrozí, se jedná o velice dobře utracené prostředky státního rozpočtu,“ doplnil.

V příštím roce o 36 milionů méně než letos

Mluvčí ministerstva větší negativní dopady šetření odmítá. Krácené dotace podle něj můžou jít převážně na spolkovou činnost nebo na doprovodné aktivity jako jsou semináře. „Záleží jen na spolcích, čemu dají přednost,“ řekl serveru iDNES.cz Bílý. Stát tak podle něj chce v tomto dotačním programu v příštím roce vyplatit 50 milionů korun. Proti schválenému rozpočtu pro letošní rok jde o 10milionové snížení. Letos se ale ještě využily neutracené peníze z minulých let, letos tak organizace mohly získat až 86 milionů korun.

Bílý však akcentuje, že myslivci i včelaři a chovatelé získávají peníze z jiných programů. U myslivců jde o podporu na zvyšování lovu divokých prasat, kde se loni vyplatilo 42 milionů korun, podporu odchytových zařízení za více než milion korun, stát pak dal také kolem 10 milionů korun na zajištění skladování ulovené zvěře ve více než 320 chladicích zařízeních.

Kilo medu až za 250 korun, hlásí jihočeští včelaři po další slabé sezoně

Včelaři pak získávají podporu na zabezpečení opylování, kde se každoročně vyplácí kolem 103 milionů korun. „V rámci evropských podpor bylo v roce 2020 vyplaceno cca 50 mil. Kč, v roce 2021 se jednalo o více jak 57 mil. Kč na vybavení včelařů, jejich vzdělávání a stejně tak i na léčebné zásahy u onemocnění včel. Zajištění opylování v krajině tedy na snížení financování dotací na činnost nestátních neziskových organizací není závislé,“ uzavřel Bílý.

Myslivci v minulé lovecké sezoně odstřelili meziročně o 70 094 více divočáků. Celkem ulovili 230 905 kusů, což je narůst o 43,6 procenta a druhá nejvyšší hodnota po sezoně 2019/2020. Rekordní byl v minulé sezoně odstřel jelení a daňčí zvěře. Českomoravská myslivecká jednota sdružuje 55 000 myslivců, což je podle ní 80 % všech aktivních myslivců v ČR.