Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 1. prosince 2023 Iva

Zákaz pesticidů dopadl na pěstitele cukrovky. Končí navzdory rekordním cenám

  9:00
Evropští pěstitelé cukrové řepy od ní odchází, ačkoliv ceny cukru rostou na rekordní úroveň. Důvodem je rozhodnutí soudu EU, který zakázal členským státům schvalovat výjimky například právě pro pěstitele cukrové řepy, aby mohli používat osiva ošetřené neonikotinoidy.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Česká republika ale měla již v té době výjimku pro letošní rok schválenou, dopady soudního rozhodnutí tak přijdou až v příštím roce. Rozhodnutí se ale týká například pěstitelů ve Francii, kde již klesly pěstební plochy na nejnižší hodnoty za posledních 14 let, informuje agentura Reuters.

V EU stála tuna cukru od výrobce v červenci podle dat Evropské komise (EK) necelých 20 tisíc korun. Meziročně jde o zvýšení o 73 procent. Snížení produkce cukrovky může zvednout její ceny a potažmo cukru na nové rekordy. Začínají se tak střetávat dopady evropské zelené politiky a snahy snížit potravinovou inflaci.

Zemědělci se pro změnu plodin rozhodli poté, co v lednu Soudní dvůr Evropské unie rozhodl, že se na používání neonikotinoidů, které se využívají proti hmyzu, nesmí vztahovat výjimky ve členských státech. Sloučeniny na jednu stranu chrání třeba řepu proti chorobám jako je mozaikový virus, ale na druhou stranu jsou jedovaté pro včely a další opylovače, kteří jsou potřební pro produkci potravin.

„V naší oblasti jsme se plochy cukrovky snížily o 15 procent,“ řekl Reuters Alexandre Pele, který má 240hektarovou farmu ve střední Francii. Sám měl problémy s dodržením závazků vůči cukrovaru, protože mu úroda bez insekticidu klesla.

EU je světovým třetím největším producentem cukru a výpadky v jeho výrobě můžou zvýšit globální ceny. „Dostali jsme se do nových trendů ve výrobě cukru, nízké ceny jsou pryč. Světové zásoby jsou nízké, poptávka roste a nabídka je zranitelná po celém světě, protože se mění klima. Rozšiřování ploch je tak náročné všude, nejenom v Evropě,“ popsal analytik jednoho z největších světových cukrových obchodníků.

Důvody pro zákaz neonikotinoidů jsou ale jasné, poškozování opylovačů je podle agentury neoddiskutovatelné. V současnosti je ohrožená vyhynutím desetina včelích a motýlích druhů.

Česko pocítí dopady až příští rok

V Česku je zatím situace ohledně ploch cukrovky stabilní, farmáři ji zasadili na zhruba 60 tisících hektarech. Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha ale očekává, že dopady přijdou i do tuzemska. Výpadky úrody po napadení řepy virovou žloutenkou, kterou přenášejí mšice, dosáhly podle něj i 70 procent. „To je pak ekonomicky neudržitelné a nikdo si nemůže dovolit dlouhodobě pěstovat plodinu, na které bude prodělávat. To s sebou přinese tlak na růst ceny cukru a tím i na růst dovozů cukru ze třetích zemí, především latinské Ameriky, kde cukr dělají z cukrové třtiny a kácejí kvůli tomu mj. i deštné pralesy,“ připomíná.

Momentálně podle něj platí kvóty a cla na dovozy, což se může ale v brzké době změnit. „Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová slibovala uzavření dohody s Mercosurem do konce letošního roku, takže by ty dovozy mohly růst již v příštím roce. To by pak cenu zase snížilo,“ podotýká. Na druhou stranu, pokud by nedošlo k ratifikaci dohod, například ve Francii, tak by ceny cukru mohly znovu růst a pro zemědělce by i přes riziko znehodnocení velké části úrody mohlo být pěstování finančně zajímavé.

„Ale těžko se k cukrové řepě bude někdo vracet, spíše budou zvyšovat plochy ti, kteří u pěstování cukrovky zůstanou. Toto je ale těžké odhadovat. Každopádně tlak na růst ceny nejenom cukru kvůli zákazům přípravků na ochranu rostlin, bude u všech komodit,“ doplňuje Pýcha.

Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Doležala se dopady soudního rozhodnutí projeví v ČR už v příštím roce. „Současně zákaz osiv mořených neonikotinoidy může potenciálně přispět k vyšší environmentální zátěži produkce. Alternativou jsou přípravky na ochranu rostlin, které je třeba aplikovat několikrát a plošně a jsou potenciálně nebezpečnější pro cílové organismy včetně včel, které měl původně zákaz neonikotinoidů chránit. Zároveň má dojít ke zpřísnění pravidel erozní ochrany, což v oblastech, které budou pod tento přísnější režim spadat, znamená další náklady pro pěstitele,“ obává se.

Cukr v Česku zdražil skoro o sto procent, nejvíc v EU, říkají statistiky

EK očekává zvýšení dovozů cukru o zhruba 60 procent už letos. Její státy potřebují dovést zhruba 15 procent své spotřeby. Neonikotinoidy byly zakázané u řepy a dalších rostlin už v roce 2018, ale poté, co viry v roce 2020 zničily část úrody ve Francii a Velké Británii, dostaly členské státy možnost schvalovat výjimky z jejich zákazu.

Podle komise se nyní pěstebních ploch sníží o tři procenta proti pětiletému průměru. Od roku 2018 ale už její rozloha klesla o 17 procent. Francouzský farmář Pele prohlásil, že nesnížil své plochy, protože už investoval do jejich přípravy a do výsadby, ale že se výnos z jednoho z jeho polí snížil letos o 45 procent.

Autor:

Jak se změní účty za elektřinu

Podle návrhu cenových rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) zveřejněného poslední den v říjnu by měly regulované části ceny elektřiny vzrůst o 71 procent. Finální cenová rozhodnutí vydá úřad do konce listopadu. 

Ekonom: Češi musí tlačit na zvyšování mezd, jinak budeme za Západem zaostávat

  • Nejčtenější

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...

Švédské revoluční baterie míří na trh. Mohly by odstranit závislost na Číně

Levnější, udržitelnější a bez závislosti na Číně. Právě taková by měla být nová bezlithiová sodíko-iontová baterie, za...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kebab za 250? Největší výrobce tohoto masa v Evropě avizuje zdražování

Jeden z největších výrobců kebabového masa v Evropě oznámil, že v dohledné době významně zvýší ceny. Milovníci tohoto...

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

Šéfové potravinářských kontrol obhájili posty, ředitelé budou dalších pět let

Ústřední ředitel Státní veterinární správy (SVS) Zbyněk Semerád a ústřední ředitel Státní zemědělské a potravinářské...

V sobotu se rozjíždějí první vleky. Skipasy nakupte raději online

Již o víkendu se rozjedou první vleky tuzemských lyžařských areálů. Letošní příznivé podmínky tak umožní nejen brzké...

Bývalá šéfka pozemkového úřadu se vrací. Maradová znovu nastoupí od ledna

Svatava Maradová rozvířila svým prohlášením při odchodu z postu ústřední ředitelky Státního pozemkového úřadu v roce...

S půjčkou má zkušenost většina Čechů. Desetina dluží rizikově, říká průzkum

Velmi problematicky se podle České bankovní asociace zadlužuje jedenáct procent Čechů. O jeden procentní bod je tak...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...