Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bude čím krmit krávy? Farmáři se bojí nových protierozních opatření

Zemědělské obchodní družstvo Mrákov hospodaří na 3500 hektarů půdy několik kilometrů od Domažlic. Chovají skot jak na mléko, tak na maso, mají bioplynovou stanici a nikdy, přes větší svažitost terénu a pěstování kukuřice, neměli větší problémy s erozí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Eco Finance Group

Nyní se obávají, že budou muset v příštím roce snižovat stavy ze současných 1 100 dojnic, nebudou je totiž mít napřesrok čím krmit. Předseda družstva Jiří Schamberger hovoří o zmařených státem podporovaných investicích, agronom družstva Pavel Kupilík pak o tom, že ač se sebevíc snaží, nedokáže dostatek krmiv v příštím roce zaručit.

Proč? Kvůli novému zařazení půdy do vyššího erozního ohrožení, které začne platit od příštího července. Podle mluvčího ministerstva Vojtěcha Bílého nepůjde o žádné velké novinky, změna je v tom, že se plochy mírně erozně ohrožené rozdělily na dvě kategorie s přísnějšími a méně přísnými opatřeními. „Adekvátně k tomu byl rozšířen seznam půdoochranných technologií, které mohou zemědělci využít pro splnění podmínek. Uvedená opatření mají za cíl omezení škod způsobených erozí, kdy v současném nastavení byly erozní události ve značné míře právě na plochách osetých kukuřicí,“ doplnil Bílý.

Jak mají vypadat zemědělství a venkov po roce 2030? Víc brambor i prasat

Mezi zemědělskou veřejností se nyní šíří nervozita, skoro nikdo zatím přesně neví, jak se novinky jednotlivých pozemků dotknou. Tedy kromě toho, že agronomům naskočil na čele pot, když pozemky na webech státní správy zčervenaly (byly tedy zařazené do silného erozního ohrožení), nebo temně zoranžověly, spadly tedy do přísněji hodnocené vrstvy mírného erozního ohrožení, kde by se podmínky hospodaření měly také omezit.

Znění dvaatřiceti nových půdoochranných opatření, která můžou zemědělci jako preventivní nástroj proti erozi použít, zveřejnil na konci léta Výzkumný ústav monitoringu (dříve meliorací) a ochrany půdy (VÚMOP). I odborníci připouštějí, že je pro nervozitu zatím důvod, protože mezi zemědělskou veřejnost se zatím komplexní informace, ze kterých by si mohla odnést poznatky pro své vlastní pozemky, příliš nedostaly. Ministerstvo zemědělství ale uvádí, že akreditovaní poradci již proškolení jsou a informace by tak předávat měli. „Školení na nové nastavení erozní ohroženosti v těchto týdnech probíhá,“ doplnil mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.

Času prý bylo dost

O co tedy konkrétně jde? Blíží se už odkládané propojení tzv. protierozní vyhlášky s tzv. standardy dobrého zemědělského a environmentálního stavu půdy (DZES), bez jehož dodržení krátí stát i základní dotace.

Podle údajů ministerstva zemědělství je vodní erozí v Česku dlouhodobě ohroženo až šedesát procent zemědělské půdy, v ohrožených až nejohroženějších kategoriích je přibližně 35 procent území. Přípustné ztráty půdy erozí se zpřísní ze současných sedmnáct tun na hektar na hlubokých a středně hlubokých půdách na devět tun na hektar, u mělkých půd se sníží možný smyv ze čtyř tun na hektar na polovinu.

Třídy erozního ohrožení se rozšíří ze tří na čtyři, což je podle státu velký krok směrem k zemědělcům, jedna ze tříd středního ohrožení měla dříve spadnout do vysokého ohrožení, kde by se třeba kukuřice pěstovat nesměla na plochách nad dva hektary vůbec, stejně jako brambory, čirok, slunečnice, řepa a sója. U „mírného ohrožení s vyšším rizikem“ pak u ploch nad dva hektary budou povinná právě půdoochranná opatření.

Bruselské nařízení o odlesňování ani nezačalo platit a už ukázalo vliv na ceny

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) zdůrazňuje, že zemědělci měli dost času se na opatření připravit, protože se o nich mluví už dlouho. „Nové nastavení je již dostupné v LPIS (Land Parcel Identification System, portál pro identifikaci pozemků, pozn. red.) a zemědělci se na něj mohou připravovat. Implementace nových, resp. upravených půdoochranných technologií do LPIS probíhá, momentálně je možné v LPIS pracovat s novou půdoochrannou technologií osevní sled a vyhodnotit její efekt,“ doplnil Bílý.

„Bylo by dobré říct, že ze všech stran slyšíme, jak by bylo dobré podporovat živočišnou výrobu, aby bylo možné vracet půdě organickou hmotu. Akorát v souboru opatření chybí možnost tu organiku do půdy vracet, jak bychom si představovali,“ popisuje mrákovský agronom Kupilík.

Jsme si vědomi, že na začátku tohoto procesu bylo nekompetentní rozhodnutí bývalého ministra Nekuly, které se ministrovi Výbornému podařilo zmírnit pouze v dílčích parametrech

Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu ČR

Pokud by plány státu v současné podobě prošly, bude to podle Kupilíka znamenat omezení krmiv zejména pro dojnice, v menším pak i pro bioplynové stanice. Nákup kukuřice z okolních hospodářství nebude podle něj prakticky možný, se stejnými problémy se bude potýkat velká část farmářů. To se samozřejmě odrazí ve zvýšení nákladů na produkci mléka a výrobků z něj, kde už nyní například ceny másla atakují historické hranice.

Například Zemědělský svaz ČR neviní úplně současné vedení ministerstva. „Jsme si vědomi, že na začátku tohoto procesu bylo nekompetentní rozhodnutí bývalého ministra Nekuly, které se ministrovi Výbornému podařilo zmírnit pouze v dílčích parametrech,“ sdělil MF DNES předseda svazu Martin Pýcha.

Zemědělské organizace včetně Agrární komory ČR uvádějí, že je i v jejich zájmu chránit lépe půdu, v tomto případě však stát podle nich preventivní opatření přehnal. Podobného názoru je i prezident komory Jan Doležal. „Jako nejelegantnější řešení se stále jeví vyžadovat tzv. půdoochranné technologie pouze na plochách silně erozně ohrožených, na nichž je výskyt skutečné erozní události nejpravděpodobnější,“ říká.

Krávy údernice. Dojivost českého skotu stoupla za desetiletí o více než pětinu

Naopak ekologické organizace v posledních letech bijí na poplach, že jsou nová opatření stále oddalována. Letos za první polovinu roku bylo hlášeno podle Hnutí Duha přes 260 erozních událostí, což je víc než v posledních letech za celý rok. Ostatně tyto organizace už dříve uvedly, že by se spojení protierozní vyhlášky s DZES mělo spustit už dříve, třeba v přechodném režimu, aby se „vychytaly mouchy“, ne ho dále odsouvat.

Ministr Výborný pak opakovaně uvádí, že stát vlastně nemá přehled o všech erozních událostech, protože je spousta podniků ani starostů nehlásí a prakticky tak není, jak je zjistit. Chystá proto nyní spolu se Státním pozemkovým úřadem (SPÚ)nová opatření, aby statistiky byly více blízké realitě. „SPÚ na informovanosti starostů a veřejnosti o možnostech hlášení neustále pracuje a zdokonaluje ji,“ uzavřel mluvčí ministerstva Bílý.

Autor:

Fotovoltaikám hrozí kvůli vládě krach, tvrdí experti. Solární baroni jsou mýtus

  • Nejčtenější

Kolaps železniční dopravy na koridoru z Prahy na Moravu. Vlaky stály hodiny

Provoz na hlavním železničním koridoru v České Třebové v neděli večer zkolaboval. Způsobilo to poškození trakčního vedení trolejemi lokomotiv. První incident nastal kolem 16:30. Poté, co se provoz ve...

1. prosince 2024  17:44,  aktualizováno  23:30

Pošťačky oblékají nové outdoorové stejnokroje. Jedna uniforma přijde na 12 tisíc

Česká pošta začala oblékat své doručovatele a doručovatelky do nových outdoorových uniforem. Proti těm původním jsou světlejší a mají také výraznější bezpečnostní reflexní prvky. Výměna uniforem...

28. listopadu 2024  11:28

VIDEO: Obří Airbus A380 obnovil spojení s Emiráty, Praha ho vítala v mlze

Letecká společnost Emirates obnovila linku Praha-Dubaj. V neděli na ruzyňském letišti přistál kolem půl dvanácté dopoledne v husté mlze její Airbus A380-842, a to po čtyřleté pauze. Dvoupatrový...

1. prosince 2024  11:10,  aktualizováno  15:43

Trest smrti pro realitní magnátku platí, podílela se na rekordním podvodu

Vietnamský odvolací soud potvrdil trest smrti pro realitní magnátku Truong My Lan, a to za podíl na bankovním podvodu za 12,46 miliardy dolarů (299 miliard korun). Informují o tom tiskové agentury,...

3. prosince 2024  7:39

Až tisíc tun zlata za biliony. Našli jsme největší ložisko na světě, tvrdí Čína

Čína objevila největší naleziště zlata na světě s hodnotou asi 600 miliard jüanů, tedy téměř dvou bilionů korun. S odkazem na čínskou státní tiskovou agenturu o tom informují světová média. Má se...

1. prosince 2024  15:25

Evropská směrnice odkryje mzdy, téměř polovinu Čechů však plat kolegy nezajímá

Premium

Více než čtyřicet procent českých zaměstnanců nezajímá výdělek jejich kolegů. O maličko menšímu procentu lidí by se nelíbilo, kdyby naopak kolegové věděli, jak vysoká je jejich mzda. Zjistil to...

4. prosince 2024

Cena za pomalost. Nové dopravní PPP projekty citelně podražily

Za zhruba 14 dní se řidičům otevře nových 32 kilometrů dálnice mezi Příbramí a Pískem, první velká stavba postavená ve spolupráci soukromého kapitálu a státu (PPP). Když ji na začátku roku 2021...

4. prosince 2024

Veškerá práce je pryč. Zloději ukradli michelinskému kuchaři 2 500 koláčů

Neznámí pachatelé odcizili dodávku se zhruba 2 500 koláči britského michelinského šéfkuchaře Tommyho Bankse. Ten uvedl, že jeho zaměstnanci auto s chladicí jednotkou naložili koláči a nechali ji přes...

3. prosince 2024

Jihokorejský won klesl kvůli stannému právu na dvouleté minimum

Jihokorejský won (KRW) v úterý výrazně oslabil v reakci na zprávu, že prezident Jun Sok-jol v zemi vyhlásil stanné právo. Vůči americkému dolaru jihokorejská měna během dne sestoupila až na nejnižší...

3. prosince 2024  19:16

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Kvůli milence se rozvádět nebudu, nejsem blázen, říká Simona Krainová

Nepije alkohol, nejí přílohy, běhá a posiluje. Karel Vágner šel do sebe. Zhubl už víc jak deset kilo. Jeho manželka...

Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková

Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování v taneční...

Obraz zmaru Volkswagenu. Tisíce elektroaut smutně čekají na kupce

„Pacient Autoland Deutschland je nejen nemocný, má vysokou horečku,“ píše německý Bild. A jako důkaz diagnózy ukazuje...

Alena Zárybnická žije na čtyřech kolech. Obytňák využívá na práci i odpočinek

Česká meteoroložka a moderátorka Alena Zárybnická je doma ve Špindlerově Mlýně. Ke svému skromnému bydlení ve...

Profesionální společnice líčí strasti své práce, sexu je málo

Jade Blairová je profesionální společnicí. Muži si ji najímají, aby jim dělala společnost. Většina lidí si myslí, že...