Nejvíce peněz půjde na zlepšení životních podmínek v chovu hospodářských zvířat (1,4 miliardy korun), dále pak do nákazového fondu (přes miliardu korun) nebo na udržování genetického potenciálu hospodářských zvířat a na ozdravování polních a speciálních plodin.
Dalších 750 milionů korun by mělo jít do nástrojů v Podpůrném a garančním rolnickém a lesnickém fondu (PGRLF), dohromady se tak zemědělské rozpočty navýší o dvě miliardy Kč.
Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) by měly jít peníze prioritně do oblastí, které jsou na tom „nejhůře“. Jde tedy o živočišnou výrobu, u rostlinných komodit pak o podporu pěstování zeleniny či brambor. „Reagujeme také na klimatickou změnu v podpoře kapkových závlah,“ dodal na tiskové konferenci po jednání ministr. Na ně by mělo jít 35 milionů korun.
Konec cukrové řepy do dvou let? Nové zákazy pesticidů straší české pěstitele |
Nevládní zemědělské organizace meziroční zvýšení podpory uvítaly, dodaly ale, že právě současný kabinet tyto podpory dříve krátil, dostávají se tak nyní na úroveň před příchodem kabinetu Petra Fialy (ODS), bez započítání inflace. „Co se týká navýšení národních podpor o 2 mld. Kč, ke kterému se vláda zavázala, ty v návrhu jsou. To lze hodnotit pozitivně. Nicméně je třeba připomenout, že se nejedná o nové peníze, ale o prostředky, které v rozpočtu v minulých letech standardně byly a tato vláda je nejprve z rozpočtu národních podpor vzala a nyní je tam vrací,“ vysvětlil předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.
Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Doležala by pak bylo lepší, aby z peněz pro PGRLF šla další čtvrt miliarda do národních dotací. „Kráceno zde jsou především zpracovatelé a potravináři, což je ze strany vlády jednoznačně špatné rozhodnutí, protože cílem státu přece musí být zhodnocení primární produkce. K tomu zemědělce čeká mnoho nových povinnosti, které budou muset plnit a zvýší se jim produkční náklady,“ uvedl šéf komory.
Zároveň v úterý podpořil sněmovní zemědělský výbor rozpočet ministerstva, které by mělo hospodařit v příštím roce s 59 miliardami korun, což je proti letos schválenému rozpočtu o 5,3 miliardy korun více.
Kromě národních zemědělských dotací získávají zemědělci ještě evropské, kofinancované českým rozpočtem z 65 procent. Zde jde každoročně o zhruba 30 miliard korun.