Zemědělci sice letos dostanou o 740 milionů méně, ale více vydělají na komoditách.

Zemědělci sice letos dostanou o 740 milionů méně, ale více vydělají na komoditách. | foto: Profimedia.cz

Zemědělci přijdou na dotacích skoro o miliardu

  • 20
Stát letos rozdělí mezi české zemědělce o 740 milionů méně než před rokem. Dostanou celkem 28,92 miliardy korun. Tyto peníze k nim zamíří z českého rozpočtu i z prostředků Evropské unie. Ministerstvo ale letos musí celkem ušetřit téměř 1,3 miliardy.

Sdělil to ministr zemědělství Ivan Fuksa. Podle něj zemědělci na dotacích nezchudnou, protože letos stouply výkupní ceny komodit, což pro ně znamená vyšší zisky.

Například cena potravinářské pšenice se zvedla o 41,5 procenta, krmné pšenice o 39,8 procenta, cena řepky o 29,4 procenta. Povodně sice mají snížit jejich výnosy, ale hlavní zemědělské oblasti záplavy nepostihly. Navíc ještě není definitivní, že zemědělci dostanou na dotacích o zmíněnou částku méně. Jedná se o tom, že by se pro ně vzalo zhruba 500 milionů korun z pozemkového fondu.

Celkem resort letos musí ušetřit kvůli vládním škrtům 1,3 miliardy korun. Na úsporách na ministerstvech v celkové výši 10,2 miliardy korun se dohodla vláda v červenci. Kromě dotací zemědělcům se ušetří také 70 milionů korun na platech úředníků resortu a jeho podřízených složek a dalších 360 milionů na provozních výdajích ministerstva.

Na dotace západních kolegů zemědělci nedosáhnou

Dotace pro zemědělce plynou ze dvou zdrojů: větší část dává Evropská unie a ČR zpravidla dorovnává rozdíl na úroveň západních zemí. Tuzemští zemědělci kvůli rozdílům v dotacích, které si před lety prosadila Francie, dostávají dnes jen 75 procent plateb, které mají zemědělci starých členských zemí. Farmáři proti tomuto stavu dlouhodobě bojují.

Stát letos ale nedorovná českým zemědělcům dotace tak, aby měli stejně jako západní kolegové. Doplatí jim 3,2 miliardy korun, ale podle pravidel EU to mohlo být až o 2,3 miliardy více.

"Úspory dopadnou na každého. Všichni spotřebitelé zaplatí více na DPH. Méně peněz budou mít úředníci, studenti, pracující důchodci, lidé spořící si na stavební spoření. Věřím, že nikoho nepřekvapuje, že úspory dopadnou i na zemědělce," uvedl Fuksa.