Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 1. října 2023 Igor

Zemědělci bojují s pandemií i legislativou. Ztráty počítají na miliardy

Spotřebitelské ceny zemědělských plodin často ovlivňují export a import, ale i legislativní či klimatické změny. V loňském roce se na českém zemědělství také negativně podepsala celosvětová pandemie. Kvůli těmto faktorům letos experti očekávají výraznější cenový vývoj.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Zemědělství, podobně jako ostatní segmenty české ekonomiky, je pandemií a vládními nařízeními naprosto zásadně zasaženo. 

Vývoj cen brambor

Cena brambor ve sledovaném období leden 2020 a leden 2021 klesla o více než třetinu (o 34 procent). Celkový pokles ceny za kilogram brambor činil 6 korun 35 haléřů.

Zdroj: Agdata

„Zemědělci měli loňský rok vcelku zvláštní. Nejdříve byl problém se sezonními pracovníky v období výsadby v březnu a dubnu, protože byly zavřené hranice. Poté přišly vydatné deště, na které v posledních letech Česko není zvyklé. Závěrem došlo k poklesu výkupních cen u důležitých komodit jakými jsou brambory nebo vepřové,“ vysvětluje Lukáš Musil, konzultant ministerstva zemědělství a zároveň odborník na digitalizaci z české společnosti Agdata. 

Podle Musila jsou dalším negativním faktorem uzavřené restaurace a rovněž částečně školy a školky. Rostlinná a živočišná produkce je závislá na provozu restauračních a stravovacích zařízení. Proto farmáři utlumují výrobu, a to ovlivňuje i ceny.

Vinařství finančně vyčerpává covid, zálusk na ně mají investoři

„Podle našich dat a informací od klientů jsme vypočítali současné ztráty na zhruba půl miliardy týdně jen kvůli zavřeným restauracím a nižšímu odbytu. Vláda se snaží ztráty kompenzovat, ale současný lockdown situaci vůbec nepomáhá. 

Nejde ale pouze o farmáře specializující se na produkci masa. Mnohamilionové ztráty vykazují například menší vinaři, kteří v důsledku neustálého rušení akcí nemají možnost prezentovat svá vína. Těchto povolání je samozřejmě více. Farmáři jsou nuceni reagovat a utlumovat produkci, v současné době hovoříme až o 80 procentech,“ vysvětluje Musil.

Zemědělci krájí svá pole

Roky 2020 a 2021 jsou pro farmáře z hlediska legislativních změn zásadní. Jde především o opatření, která mají za cíl zadržení vody v krajině a zastropování polností. Velké farmy jsou nucené přemapovat svá pole, aby vyhovovala maximální výměře třiceti hektarů s rozdělovacími pásy širokými aspoň 22 metrů či jinými opatřeními. 

Ekologičtí zemědělci toto opatření aplikují již několik let a velmi se ho chválí. To potvrzuje také Martin Hutař, zakladatel a spolumajitel společnosti Probio. „V ekologickém zemědělství je nutné, aby naše pole měla menší výměru, nyní máme průměrnou velikost pozemku okolo čtrnácti hektarů. Důvodem je zajištění biodiverzity, tak aby nám opylovači, hmyz ptáci a další živočichové, mohli na poli pomáhat k zajištění rovnováhy.“ Tato a řada dalších opatření, která jsou v ekologickém zemědělství samozřejmostí a i zákonnou povinností, mj. významně snižují erozi půdy.

Vývoj cen vepřového masa

Cena ve sledovaném období leden 2020 a 2021 klesla o takřka třetinu (o 30 procent). Celkový pokles za kilo vepřového z jatečního prasete činil 11 korun 40 haléřů.

„Zatímco cena vepřového u výkupu klesla o třetinu, tak v obchodech je to zhruba o 10 až 15 procentech. Takže cena vepřového sice klesla vcelku výrazně, na pultech obchodníků se to tolik neprojevilo,“ říká Musil.

Zdroj: Agdata

„V loňském roce se zastropování týkalo pouze farem s erozně ohroženou půdou, v letošním roce se změny dotkly všech zbývajících. Vzhledem k tomu, že průměrná česká polnost má rozlohu stále přes sto hektarů, tak se tento zásah týká drtivé většiny středních i větších farem. Zemědělec musí zjednodušeně vzít své pole a rozkrájet ho tak, aby mělo maximálně třicet hektarů, s tím souvisejí větší náklady na zbudování mezí či rozdělovacích pruhů,“ uvádí Musil.

Vynucené změny se ovšem promítají do cen všech zemědělských produktů zejména v rostlinné výrobě. Náklady navíc jsou platné především pro tento rok, a proto by ceny měly ovlivňovat hlavně letos. 

Nové technologie v zemědělství

Zemědělství se neustále vyvíjí, a s ním i přístup k vlastní farmě. Platí, že čím více digitalizovaná farma, tím efektivnější vynaložení peněz na její provoz. I samotná Evropská unie si digitalizaci vytyčila jako jeden z hlavních cílů v následujícím programovém období 2021 až 2027. 

Farmy, které investují do moderních technologií, mají zpravidla vyšší produktivitu práce a jsou konkurenceschopnější než ty, které do precizního zemědělství neinvestují. 

Jako příklad lze uvést chytré hnojení, kdy výnosy z efektivně aplikovaného hnojení jsou vyšší (až o 5 procent) při stejné či nižší dávce hnojiva. To se promítá do samotné ceny vypěstovaných plodin.

Pandemie ohrožuje drobné pěstitele zeleniny, přišli o odbyt v restauracích

„Od našich farmářů víme, že se zapojením systému Agdata získají nástroj, jak se k půdě chovat šetrně a zároveň efektivněji. I to jim může pomoci přečkat krizi. Stále více českých farmářů si potřebu digitalizace uvědomuje, my v současné době evidujeme přes 2 500 uživatelů, kteří obhospodařují přes milion hektarů zemědělské plochy v Česku. 

Ze zpětných vazeb víme, že digitalizace pomohla nastartovat nejednu farmu, protože nejen že senzory hlídají každý kout pole, ale systém pomáhá farmářům i s administrativou, účetnictvím či žádostmi o dotace. Všechny tyto prvky se následně projeví v celkové ceně potravin. V tomto roce očekáváme další boom digitalizace v Česku. Kvůli pandemii a s tím spojeným lockdownům stále více farmářů totiž hledá cesty, jak pracovat co nejefektivněji,“ doplňuje Musil.

Autor:

Ekonom: Češi musí tlačit na zvyšování mezd, jinak budeme za Západem zaostávat

  • Nejčtenější

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kde si i miliardář připadá chudý. Ze Saint-Tropez je oáza superluxusu

Francouzské letovisko Saint-Tropez je možná jedinou rybářskou vesnicí na světě, kde je snazší koupit si kabelku za 25...

Vrací se příspěvek na obnovitelné zdroje, odmaže většinu zlevnění elektřiny

Na účty za elektřinu se českým domácnostem od ledna příštího roku vrátí poplatek za obnovitelné zdroje jako před...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ani 1,4 miliardy obyvatel by nezaplnilo prázdné byty v Číně, šokoval statistik

Ani 1,4 miliardy obyvatel by nestačilo na zaplnění všech prázdných bytů, které se nacházejí po celé Číně, prohlásil...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Statistici ubrali desetiny, ekonomika klesla o 0,6 procenta

Český statistický úřad ubral desetiny z ekonomického růstu. Ve druhém čtvrtletí tak ekonomika meziročně klesla o 0,6...

Odborář KOVO: Chci, aby lidi zvedli zadky a řekli si o peníze, které si zaslouží

České odbory musí být víc vidět. Měly by oslovit mladé a představovat stejnou sílu, kterou mají třeba ve Francii. V...

Cesta k úspěchu ve vedení? Musí vás to strašně bavit, říká šéfka Philip Morris

Premium „Práce vás musí především bavit a nabíjet pozitivní energií. Potom máte nejsilnější motivaci a chuť se posouvat. Každý...

Odborník: Deště na konci léta zachránily brambory, z obilí bude hlavně krmivo

Ze tří čtvrtin českého obilí sklizeného letos v létě bude krmivo pro zvířata, jeho kvalitu zhoršily deště. Na základě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...