Pátek 16. dubna 2021, svátek má Irena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 16. dubna 2021 Irena

Zemědělci bojují s pandemií i legislativou. Ztráty počítají na miliardy

Spotřebitelské ceny zemědělských plodin často ovlivňují export a import, ale i legislativní či klimatické změny. V loňském roce se na českém zemědělství také negativně podepsala celosvětová pandemie. Kvůli těmto faktorům letos experti očekávají výraznější cenový vývoj.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Zemědělství, podobně jako ostatní segmenty české ekonomiky, je pandemií a vládními nařízeními naprosto zásadně zasaženo. 

Vývoj cen brambor

Cena brambor ve sledovaném období leden 2020 a leden 2021 klesla o více než třetinu (o 34 procent). Celkový pokles ceny za kilogram brambor činil 6 korun 35 haléřů.

Zdroj: Agdata

„Zemědělci měli loňský rok vcelku zvláštní. Nejdříve byl problém se sezonními pracovníky v období výsadby v březnu a dubnu, protože byly zavřené hranice. Poté přišly vydatné deště, na které v posledních letech Česko není zvyklé. Závěrem došlo k poklesu výkupních cen u důležitých komodit jakými jsou brambory nebo vepřové,“ vysvětluje Lukáš Musil, konzultant ministerstva zemědělství a zároveň odborník na digitalizaci z české společnosti Agdata. 

Podle Musila jsou dalším negativním faktorem uzavřené restaurace a rovněž částečně školy a školky. Rostlinná a živočišná produkce je závislá na provozu restauračních a stravovacích zařízení. Proto farmáři utlumují výrobu, a to ovlivňuje i ceny.

Vinařství finančně vyčerpává covid, zálusk na ně mají investoři

„Podle našich dat a informací od klientů jsme vypočítali současné ztráty na zhruba půl miliardy týdně jen kvůli zavřeným restauracím a nižšímu odbytu. Vláda se snaží ztráty kompenzovat, ale současný lockdown situaci vůbec nepomáhá. 

Nejde ale pouze o farmáře specializující se na produkci masa. Mnohamilionové ztráty vykazují například menší vinaři, kteří v důsledku neustálého rušení akcí nemají možnost prezentovat svá vína. Těchto povolání je samozřejmě více. Farmáři jsou nuceni reagovat a utlumovat produkci, v současné době hovoříme až o 80 procentech,“ vysvětluje Musil.

Zemědělci krájí svá pole

Roky 2020 a 2021 jsou pro farmáře z hlediska legislativních změn zásadní. Jde především o opatření, která mají za cíl zadržení vody v krajině a zastropování polností. Velké farmy jsou nucené přemapovat svá pole, aby vyhovovala maximální výměře třiceti hektarů s rozdělovacími pásy širokými aspoň 22 metrů či jinými opatřeními. 

Ekologičtí zemědělci toto opatření aplikují již několik let a velmi se ho chválí. To potvrzuje také Martin Hutař, zakladatel a spolumajitel společnosti Probio. „V ekologickém zemědělství je nutné, aby naše pole měla menší výměru, nyní máme průměrnou velikost pozemku okolo čtrnácti hektarů. Důvodem je zajištění biodiverzity, tak aby nám opylovači, hmyz ptáci a další živočichové, mohli na poli pomáhat k zajištění rovnováhy.“ Tato a řada dalších opatření, která jsou v ekologickém zemědělství samozřejmostí a i zákonnou povinností, mj. významně snižují erozi půdy.

Vývoj cen vepřového masa

Cena ve sledovaném období leden 2020 a 2021 klesla o takřka třetinu (o 30 procent). Celkový pokles za kilo vepřového z jatečního prasete činil 11 korun 40 haléřů.

„Zatímco cena vepřového u výkupu klesla o třetinu, tak v obchodech je to zhruba o 10 až 15 procentech. Takže cena vepřového sice klesla vcelku výrazně, na pultech obchodníků se to tolik neprojevilo,“ říká Musil.

Zdroj: Agdata

„V loňském roce se zastropování týkalo pouze farem s erozně ohroženou půdou, v letošním roce se změny dotkly všech zbývajících. Vzhledem k tomu, že průměrná česká polnost má rozlohu stále přes sto hektarů, tak se tento zásah týká drtivé většiny středních i větších farem. Zemědělec musí zjednodušeně vzít své pole a rozkrájet ho tak, aby mělo maximálně třicet hektarů, s tím souvisejí větší náklady na zbudování mezí či rozdělovacích pruhů,“ uvádí Musil.

Vynucené změny se ovšem promítají do cen všech zemědělských produktů zejména v rostlinné výrobě. Náklady navíc jsou platné především pro tento rok, a proto by ceny měly ovlivňovat hlavně letos. 

Nové technologie v zemědělství

Zemědělství se neustále vyvíjí, a s ním i přístup k vlastní farmě. Platí, že čím více digitalizovaná farma, tím efektivnější vynaložení peněz na její provoz. I samotná Evropská unie si digitalizaci vytyčila jako jeden z hlavních cílů v následujícím programovém období 2021 až 2027. 

Farmy, které investují do moderních technologií, mají zpravidla vyšší produktivitu práce a jsou konkurenceschopnější než ty, které do precizního zemědělství neinvestují. 

Jako příklad lze uvést chytré hnojení, kdy výnosy z efektivně aplikovaného hnojení jsou vyšší (až o 5 procent) při stejné či nižší dávce hnojiva. To se promítá do samotné ceny vypěstovaných plodin.

Pandemie ohrožuje drobné pěstitele zeleniny, přišli o odbyt v restauracích

„Od našich farmářů víme, že se zapojením systému Agdata získají nástroj, jak se k půdě chovat šetrně a zároveň efektivněji. I to jim může pomoci přečkat krizi. Stále více českých farmářů si potřebu digitalizace uvědomuje, my v současné době evidujeme přes 2 500 uživatelů, kteří obhospodařují přes milion hektarů zemědělské plochy v Česku. 

Ze zpětných vazeb víme, že digitalizace pomohla nastartovat nejednu farmu, protože nejen že senzory hlídají každý kout pole, ale systém pomáhá farmářům i s administrativou, účetnictvím či žádostmi o dotace. Všechny tyto prvky se následně projeví v celkové ceně potravin. V tomto roce očekáváme další boom digitalizace v Česku. Kvůli pandemii a s tím spojeným lockdownům stále více farmářů totiž hledá cesty, jak pracovat co nejefektivněji,“ doplňuje Musil.

Autor:

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 byl posunut na 3. května 2021.

  • Nejčtenější

Firmy musejí vracet peníze z Antiviru. Kontrolou neprošlo přes 40 procent

V žádostech o podporu v rámci programu Antivirus, jímž stát přispívá podnikům zasaženým pandemií na mzdy, firmy značně...

Konec krátkých letů. Francie zakázala vnitrostátní leteckou dopravu

O víkendu francouzští poslanci hlasovali pro pozastavení vnitrostátních letů, které lze uskutečnit přímým vlakem za...

Nákladný nájezd ve zvláštní dobu? Křetínský chce britské supermarkety

Komentátorka agentury Reuters Aimee Donnellanová rozebrala počínání třetího nejbohatšího Čecha Daniela Křetínského. Ten...

Praha je třetím nejbohatším regionem EU, předběhla Hamburk i Brusel

Pražské HDP na obyvatele činí 205 procent unijního průměru. S takovou bilancí se tuzemské hlavní město umístilo na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Měl dar vidět v číslech to podstatné. Osobnosti vzpomínaly na ekonoma Mejstříka

Činorodý, laskavý, nadaný schopností ihned odhalit to skutečně důležité. Tak se v divadle Archa vzpomínalo na předního...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

VIDEO: Až 35 tisíc porcí denně. Škoda Auto má nejluxusnější kuchyň v Česku

Svou velikostí a vybaveností prý nemá v Česku konkurenci. V nové centrální kuchyni, kterou postavili v areálu...

Otevření obchodů není rebelie, ale nutnost, říká šéf Retailové asociace

Retailová asociace, která sdružuje několik desítek členů z různých odvětví retailu, oznámila, že už nechce čekat na...

Český Firo-tour přestal prodávat zájezdy. Klientům tvrdí, že jen dočasně

Jedna z největších tuzemských kanceláří, Firo-tour, přestala prodávat zájezdy. „Požadovaným kritériím neodpovídá žádný...

Podpořte kultivaci exekucí, vyzval Babiš poslance ANO

S neobvyklou prosbou se před hlasováním o exekucích obrátil na poslance hnutí ANO jeho předseda a premiér Andrej Babiš....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...

U takové svi.. nemusím být inteligentní. Ve Výměně se vyhrožovalo rozvodem

V jedné rodině pohoda, ve druhé napětí a tichá domácnost. Pavlovi s vyměněnou manželkou došlo, že doma může být dobře....