"Nepožadujeme nové peníze a Ministerstvu zemědělství ČR jsme navrhli způsob pomoci, který by zastavil pád mléčného skotu. Nemáme ale žádnou odpověď, nemáme žádnou reakci. Obáváme se, že stejně jako tomu bylo v případě odvětví chovu prasat, se ničeho efektivního od ministerstva zemědělství nedočkáme," upozorňuje Agrární komora ČR v prohlášení.
Předseda komory Jan Veleba přesně neřekl, za jakých okolností k vyhlášení stávky dojde. Naznačil ale, že by k tomu směřoval další vývoj, kdy by druhá strana nadále nereagovala na požadavky zemědělců.
Jedny z požadavků, které zemědělci chtěli, je dorovnání dotačních podmínek pro nové a staré členské země EU. Česko v současnosti dostává 60 procent prostředků, které z Unie získávají státy, jež vstoupily před rokem 2004.
Levné mléko ohrožuje chovy
Farmáři také žádali příspěvek 300 eur za každou krávu. Má jim to kompenzovat ztrátovou produkci mléka. Na jednom litru mléka tratí zemědělci někdy až dvě koruny.
"Příspěvek je v současné době nemyslitelný nejen z pohledu možností rozpočtu ministerstva zemědělství, ale i celkové vyváženosti v rámci sektoru," uvedl k tomu ministr zemědělství Petr Gandalovič.
V Praze 12. března protestovalo osm tisíc farmářů z České republiky a dalších zemí Evropy. - více čtěte Nechceme skončit jako chovatelé prasat
"Farmy mléčného skotu jsou ekonomicky devastovány, stejně jako byly před dvěma roky devastovány chovy prasat; následkem byl pád tohoto odvětví," upozorňují zemědělci.
V minulém roce podle nich bylo vybito přes dvacet procent stavů, soběstačnost ve vepřovém mase se snížila ze 129 procent v roce 2003 na 70 procent loni. Na konci tohoto roku jich podle farmářů bude jen 60 procent.