Zeman: Sankce proti Rusku nefungují, roste mýtus obklíčené pevnosti

  14:06aktualizováno  14:47
Proti ekonomickým sankcím vůči Rusku se na Žofínském fóru vyslovil prezident Miloš Zeman. Sankce podle něj posilují „mýtus obklíčené pevnosti“ a roste tak popularita ruského prezidenta Vladimira Putina. „Rusko se cítí obklíčené a domnívá se, že má nepřátele i tam, kde je nemá,“ prohlásil prezident.

Zeman vyjádřil přání, aby se podařilo realizovat dohody z Minsku, které za přítomnosti německé kancléřky Angely Merkelové uzavřel ukrajinský prezident Petro Porošenko se separatisty. Pokud by se to povedlo, mohly by se ekonomické vztahy mezi Českou republikou a Ruskou federací do roka až do dvou podle Zemana vrátit k normálu.

Prezident se také vyslovil pro odchod Řecka z eurozóny, nikoli z Evropské unie, protože podle něj přistoupilo k euru díky zfalšovaným statistickým datům.

Zeman chystá velkou debatu se Sobotkou a Babišem o euru

O přijetí eura připravuje Zeman „zásadní debatu“ s předsedou vlády a ČSSD Bohuslavem Sobotkou, ministrem financí a šéfem ANO Andrejem Babišem a se svým kandidátem do čela České národní banky Jiřím Rusnokem. I o tom Zeman mluvil na Žofínském fóru.

Místo „květnatých slov“ je podle prezidenta na místě racionální debata, která by měla napomoci i tomu, aby se podařilo změnit převažující negativní názor Čechů na přijetí eura místo české koruny, kdy jen asi 30 procent lidí je pro a zbytek je zdrženlivý, nebo přímo proti. Zeman připomněl, že otázka nestojí tak, zda Česká republika euro přijme, nebo ne, ale kdy se tak stane.

„Já bych si přál, aby politici vedli smysluplnou debatu, jak o výhodách, tak nevýhodách evropské měny, a lituji, že tato debata se zatím nevede. Proto s panem premiérem chceme takovou debatu iniciovat,“ řekl Zeman.

Prezident se vyslovil proti dalším intervencím ČNB proti koruně, které by oslabovaly její kurs vůči euru. „S nevýhodným kursem můžeme mít vážné potíže,“ řekl prezident. Zeman míní, že vysoká podpora Slováků euru vyplývá z toho, že se Slovensku podařilo před přijetím eura vylepšit kurs slovenské koruny.

„Nechci přeceňovat roli vládní hospodářské politiky,“ řekl Zeman s tím, že stejně tak nechce přeceňovat roli prezidenta. „Nedomnívám se ale, že by tato role byla zcela minimální,“ prohlásil. Koalice mezi Sobotkou a Babišem podle něj na „osmdesát procent“ vydrží.

Návštěvy mají smysl tam, kde rozhoduje prezident o všem

Prezident vysvětloval také to, podle čeho si vybírá cíle svých cest. „Politické návštěvy mají větší význam tam, kde prezident rozhoduje téměř o všem,“ řekl Zeman. Proto jsou podle něj důležité jeho cesty do takových zemí, jako jsou Kazachstán a Tádžikistán, kde již byl, či Ázerbájdžán, kam poletí v září a odkud je asi deset procent ropy, které odebírá Česká republika.

Tádžikistán označil Zeman za zemi, kde mají vynikající šanci se prosadit země, které se zabývají hydroenergetickým příslušenstvím. Proto s sebou na podobné cesty berou většinou 80 až 100 podnikatelů.

Dobývání nových trhů podle Zemana přitom neznamená, že bychom měli opouštět trhy tradiční. Zdůraznil význam ekonomické spolupráce s Čínou, která - jak řekl - bude do roku 2020 první ekonomikou světa. „Pronikání na čínský trh považuji za nesmírně důležité,“ řekl. Jako příklad jmenoval sklárnu Moser, která vyprodala kapacitu své výroby právě do Číny.

Autoři: ,

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Těžba lithia narazila na problém, ministerstvo nedalo Australanům povolení

Průzkumný vrt v Cínovci.

Ministerstvo životního prostředí neodsouhlasilo australské firmě European Metals Holdings (EMH) stanovení dobývacího...

Pošta sice na pobočkách přijímá karty, složenky ale zaplatit nemůžete

Ilustrační snímek

Od začátku července mohou lidé na všech pobočkách České pošty (ČP) platit kartami VISA a MasterCard. Dlouho očekávanou...

Rezervační portály hotelů a lázní koupili Maďaři, přivedou do ČR víc cizinců

Ilustrační snímek

Nově bude rezervace pro pobyt v hotelech a lázních přes portály Hotel.cz a Spa.cz spravovat nový vlastník, maďarská...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz