Prezident na tiskové konferenci poznamenal, že impérium miliardáře Zdeňka Bakaly porušilo minimálně ve dvou bodech privatizační smlouvu, na základě které získalo v roce 2004 přes 40 tisíc bytů OKD. Podle něj těžař nedodržel závazek sociálně šetrného útlumu těžby v Dole Paskov. Ten chce majitel zavřít do konce příštího roku. (více o uzavření dolu zde) Navíc podle Zemana Bakala nesplnil veřejný příslib o odprodeji podnikových bytů.
"Navrhl jsem proto při dnešním jednání, aby společnost, která získala poněkud podivným způsobem tento bytový fond, postoupila tento bytový fond například Moravskoslezskému kraji a aby z výnosů tohoto bytového fondů byl do roku 2016 financován onen zmíněný útlumový program," řekl Zeman po jednání na Hradě.
Bakala se k Zemanovu prohlášení zatím nechce vyjadřovat. Jeho mluvčí Tomáš Pavlík uvedl, že se nejprve bude muset seznámit se skutečným průběhem a obsahem schůzky. "Následně bude případně reagovat," sdělil iDNES.cz Pavlík.
Mluvčí OKD Marek Síbrt uvedl, že zástupci firmy na schůzce popsali situaci společnosti a její restrukturalizaci. "Zároveň jsme si vyslechli názory ostatních účastníků," uvedl. Firma podle něj očekává, že partnerem pro další jednání bude premiér a příslušní resortní ministři. "Slova pana prezidenta z tiskové konference nám dovolte nekomentovat," dodal Síbrt.
Zeman: Vyplacené dividendy měly zůstat v rezervním fondu
Prezident tvrdě zkritizoval hospodaření firmy NWR, která vlastní černouhelnou společnosti OKD. V NWR drží Zdeněk Bakala nepřímo třetinový podíl.
Podle Zemana nesvědčí o řádném hospodaření už prudký pokles akcií NWR na pět procent původní hodnoty. Zapochyboval i nad nedávným vyplacením dividendy 6 miliard korun. Peníze by podle něj měly zůstat v rezervním fondu.
"Vím, že tato společnost má dluhopisy v celkové výši 18 miliard korun a všechna tato fakta nesvědčí o jejím řádném hospodaření, zatímco ve stejném regionu jsou podniky, které hospodaří velmi dobře, například Vítkovice," dodal Zeman. Jednu z divizí strojíren (Vítkovice Machinery Group) vedl do roku 2013 Zemanův podporovatel a současný ministr vnitra Rusnokovy vlády Martin Pecina.
OKD v polovině září oznámila ukončení ztrátové těžby v Dole Paskov ke konci roku 2014. Na prodlužování těžby do dalších let by firma prodělávala 1,5 miliardy ročně. Většina z 2 500 horníků přijde po ukončení těžby o práci. Vláda s premiérem Rusnokem už dříve uvedla, že má zájem pomoci předcházet vzniku sociálních krizí na Ostravsku, ale nechce ani nemůže financovat ztrátovou těžbu soukromé firmě.
Rusnok hledá pomoc pro Ostravsko v zahraničí
Premiér Jiří Rusnok na schůzce oznámil, že jeho vláda hledá v zahraničí strategického investora, který by pomohl vyřešit problém nezaměstnanosti v Moravskoslezském kraji. Kvůli hledání partnera se prý za hranice státu vypraví ministr průmyslu Jiří Cienciala.
"Jednáme s několika potenciálními investory, nebudu je specifikovat," řekl Rusnok na tiskové konferenci. "Je to nadějné a věříme, že se nám podaří z některých těchto akcí dosáhnout reálného výsledku," dodal.
Vláda v předchozích týdnech zveřejnila materiál, který analyzuje možné scénáře vývoje na Ostravsku, kde se kvůli recesi přestalo dařit některým velkým firmám v těžkému průmyslu. Nejhorší z možností by znamenala propouštění až 71 tisíc lidí. Tak rozsáhlé propouštění by mohlo nastat v případě odchodu OKD a oceláren Mittal a Evraz (jaký záchranný plán vláda chystá, čtěte zde).