Zelené dotace čeká velká kontrola. Kvůli Japoncům

  3:01aktualizováno  3:01
Stát chystá jednu z největších kontrol příjmu státních peněz v historii. Během dvou až tří let budou najaté firmy kontrolovat až 25 tisíc domů, jejichž majitelé dostali peníze z programu Zelená úsporám. Vláda chce také brzy otevřít zateplovací dotace poprvé i pro veřejné budovy.

Izolování střechy. Ilustrační foto | foto: USS

"Je to požadavek japonské strany, která program z většiny financuje. Z jejich peněz se budou kontroly i platit," řekl šéf Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Petr Štěpánek. Japonsko totiž kupuje od Česka emisní povolenky a chce vědět, jak se s jeho penězi nakládá.

Fond předpokládá, že na zelené dotace přijde na 50 tisíc žádostí. Kontrolou tak projde každý druhý dům, který peníze od státu dostal.

SFŽP už začal hledat firmy, které budou kontrolu provádět. Hodnota zakázky je zhruba padesát milionů korun, za hodinu práce tak firma dostane kolem tisícikoruny. "Vzhledem k rozsahu je to napsané tak, abychom vybrali více firem, jediná by to asi nezvládla," dodal Štěpánek.

Kontrolory bude zajímat například to, zda se neliší celková obytná plocha nebo zda jsou skutečně použity materiály uváděné v projektu. Inspekce domu může proběhnout už při samotné stavbě.

Některé stavby zatím kontrolují přímo pracovníci SFŽP, hlavní nápor se dá ale čekat letos, protože žádosti o dotace se naplno rozjely až v závěru loňského roku. Proto si stát najme externí firmu, část ale budou dělat stále státní zaměstnanci. Ti budou namátkově kontrolovat i najaté firmy, zda dělají kontroly pořádně.

Kdo podvádí, přijde o dotaci

Procento chyb se podle Štěpánka pohybuje zatím v řádech desítek procent. "Je to relativně hodně, ale jde o zkreslený údaj. Jdeme po projektech, které jsme měli vytipované jako problémové," vysvětlil.

Příjemci dotací podvádějí nejčastěji dvěma způsoby: zahrnují si do obytné plochy, z které se počítá celkový objem dotace, i neobývané prostory. Nebo používají levnější a méně účinné materiály, které nakonec celkovou úsporu snižují.

"Z provedených kontrol vyplývá opakovaný nesoulad mezi projektovou dokumentací a reálným stavem, po přeměření byly zjištěny jiné rozměry místností a budov, než bylo uváděno ve výkresech," uvedla náměstkyně ředitele Státního fondu životního prostředí Irena Plocková. U solárního systému je častý problém v předimenzování s ohledem na počet obyvatel v domě.

Žadatelé při odhalení chyb mohou přijít o kompletní dotaci, problémy mohou mít také projektanti, kteří žádost chybně zpracovali. "Vyšší míra kontrol je důležitá, soutěžíme při prodeji emisních povolenek o důvěru kupců," dodal Štěpánek.

Po počátečním nezájmu už má fond dohromady 22 tisíc žádostí, celkový objem dotací už dosahuje šesti miliard korun. Většímu zájmu pomohlo otevření programu pro panelové domy i zmírnění podmínek.

Stát přesto chystá otevřít program ještě veřejným budovám, například školám či nemocnicím. Ty mají dostat zhruba čtyři miliardy korun. "Podmínky by měla ministryně vyhlásit v nejbližší době," řekla mluvčí ministerstva životního prostředí Jarmila Krebsová. Podle Štěpánka je ale jisté, že letos a příští rok budou peníze ještě stačit.

Rozdělení zelených dotací i veřejné správě může ale urychlit konec programu pro individuální žadatele. Podle Romana Šubrta z poradenské společnosti Energy Consulting by byla škoda, kdyby tak majitelé rodinných domků i ostatních bytových domů nemohli dosáhnout na dotace. "Veřejné budovy mají šanci získat peníze z Evropské unie, lidé v domcích ale ne. Přitom žádné jiné dotace, na rozdíl od panelových domů, stát majitelům domků na zateplení nikdy nedával," dodal Šubrt.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Slavná Íránka nenosila hidžáb, firma Nike jí ho přimalovala a sklízí kritiku

Íránská matematička Maryam Mirzakhaniová

Íránská matematička Maryam Mirzakhani si po celý život, který prožila v zahraničí, demonstrativně nevzala na hlavu...

Nenechte se podvést a koření kupujte vcelku, radí expertka na potraviny

Stres u zvířat snižuje kvalitu masa, říká auditorka bezpečnosti potravin Leona...

Nejen med a víno, často se se šidí také koření a ryby. „Podvádí se hlavně u mletého koření,“ říká auditorka bezpečnosti...

Další z rubriky

„Zdravějším“ verzím sladkých nápojů se daří, prodávají se čím dál víc

Ilustrační snímek

Většina vypitých limonád je sladkých, prodeje jejich nízkokalorických verzí ale rostou mnohem rychleji. Trendem jsou i...

Drahota žene Čechy do nájmu, ve městech je ale tvrdá konkurence

Ilustrační snímek

Přísnější hypotéky a drahé byty způsobily, že se mnohým Čechům vzdaluje sen o vlastním bydlení. Volí proto nájemní...

VIDEO: Z vyhozené lahve pásek. Takto se v ČR vyrábějí věci z odpadu

Z lahve, kterou vyhodíte do žlutého kontejneru, se stane drť, poté tavenina a...

Třídit plastové lahve se vyplácí. Je to kvalitní materiál, ze kterého firmy vyrábějí další výrobky. Například areál...

Najdete na iDNES.cz