Další miliardy na zelené bydlení. Stát podpoří výměnu kotlů i pasivní domy

  5:00aktualizováno  5:00
Stovky tisíc domácností stále topí uhlím v nevyhovujících kotlích a znečišťují ovzduší. Stát už na jejich výměnu v rámci kotlíkových dotací vynaložil téměř devět miliard korun, na všechny zájemce se však zdaleka nedostalo. Vláda chce proto na výměnu kotlů dát dalších 1,5 miliardy.

Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) včera uvedl, že peníze pokryjí část převisu poptávky nad nabídkou v krajích, kde je zájem nejvyšší. „Předpokládáme, že nový podprogram v rámci Nové zelené úsporám vznikne ještě do konce tohoto roku,“ řekl Brabec. Vyměněno by tak mohlo být dalších deset až 15 tisíc kotlů.

Stát zároveň chce, aby si na peníze z programu, ze kterého lze získat dotaci na zateplení či na výstavbu energeticky úsporných domů, mohlo sáhnout více lidí. Nově budou moci dostat státní garanci za renovační úvěry. Podporu má zároveň dostat i nákup bytů v pasivním standardu.

Finanční záruka podle ministerstva zvýší dostupnost úvěrů na renovaci, která bude spojena s úsporou energie v bytech či domech. Díky schématu, které úřad ve spolupráci s bankami připraví, budou půjčky na dofinancování renovace levnější.

Navíc odpadne jedna z největších současných bariér, kvůli kterým se lidé nechtějí pouštět do nákladnějších či komplexnějších renovací. Dosud totiž musí kvůli získání úvěru zastavit svou nemovitost a do toho se jim obvykle moc nechce.

„Nedostatek financí byl v průzkumu mezi vlastníky rodinných domů uváděn jako hlavní důvod, proč renovují postupně a méně kvalitně,“ říká Petr Holub, ředitel aliance Šance pro budovy. Podle něj to postupně navýší i čerpání dotací z Nové zelené úsporám. „Vnímáme to jako zásadní opatření, společně s půjčkou půjde o výhodný produkt, díky kterému si bude moci kvalitní celkovou renovaci dovolit více lidí,“ dodává Holub.

Pokud by jen část lidí, kteří dnes renovují po částech a méně kvalitně, udělala celkové renovace, mohlo by to podle něj navýšit čerpání dotací na renovace z NZÚ až o polovinu, tedy o 500 milionů až miliardu korun. A postupně to může růst.

Motivace k pasivním domům

Podporu nově získá také nákup rodinných domů či bytových jednotek v bytovém domě postaveném v pasivním standardu, který si energii sám vyrábí. „Podmínkou je, že podpora bude poskytována u budov, které nabudou stavební povolení až po včerejším schválení třetí změny dokumentace programu NZÚ vládou tak, aby byl zajištěn motivační efekt realizovat novostavby v pasivu,“ upozorňuje Dominika Pospíšilová z ministerstva životního prostředí.

Stát zatraktivnil podmínky už loni na podzim. Tehdy se mimo jiné zavedla možnost získat dotace i na zateplení svépomocí, i když s kontrolou stavebního úřadu. Či nově získala podporu výstavba domů v nízkoenergetickém standardu.

Na co je možné získat příspěvek v novém programu Zelená úsporám.

„Předešlá akcelerační opatření přinesla významné zvýšení zájmu o program a čerpání zdrojů programu NZÚ. Pro srovnání, od října 2018 do června 2019 stoupl objem alokace z podaných žádostí o 34 procent proti stejnému období předchozího roku 2017 až 2018,“ říká Pospíšilová. Podle Holuba se ve vyšším čerpání odráží i to, že program si mezi lidmi postupně získává podporu.

Šance pro budovy spočítala, že podpůrné programy přinášejí do stavebnictví zhruba 25 miliard korun ročně, jejich potenciál je však ještě dva a půl násobně vyšší. Aktuálně české programy na jednu vynaloženou korunu z veřejných rozpočtů vybudí tři koruny celkové investice, v Německu je tento podíl 1 ku 18.

Peníze z povolenek

Na dotace v Nové zelené úsporám jdou peníze z prodeje emisních povolenek. Z výnosů dražeb bylo dosud na tento účel vyčleněno maximálně šest miliard korun, ve Sněmovně ale leží zákon, který by tento strop – v souvislosti s plánovanými úsporami ve státním rozpočtu – posunul dolů na čtyři miliardy.

„Podle aktuálního vývoje přípravy státního rozpočtu na rok 2020 lze předpokládat, že celkové zdroje programu budou nižší, než je uvažováno v bilanci dokumentace programu,“ uvádí zpráva pro vládu, kterou má MF DNES k dispozici.

V rámci programu Nová zelená úsporám bylo do konce roku 2018 podáno více než 39 tisíc žádostí s požadovanou výší podpory 10,8 miliardy korun. Do konce loňska získalo podporu 24,6 tisíce žádostí v celkovém objemu 4,77 miliardy.

Podle Holuba by mohla jít na NZÚ také případně část peněz z nově vznikajícího Modernizačního fondu, z něhož získají chudší země EU peníze na snižování emisí skleníkových plynů. Česko by mohlo získat v letech 2021 až 2030 kolem 120 miliard korun. Větší část má jít na modernizaci elektráren i tepláren, zbývající prostředky například na renovace vládních budov.

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Další z rubriky

Konec ikonického loga? Česká pojišťovna se do konce roku propojí s Generali

Česká pojišťovna

Česká pojišťovna a pojišťovna Generali, propojí do konce roku své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se...

Luxusní byznys v Pařížské je spíše otázkou prestiže, úspěch přichází později

Pařížská ulice v Praze.

Úspěch na české ulici luxusu, Pařížské, slaví osvědčené nadnárodní módní značky jako Louis Vuitton, z českých...

Maláčová chce garanci minimální penze. Peníze by šly ze státního rozpočtu

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v diskusním pořadu...

Důchodový systém v Česku, kdy ekonomicky aktivní lidé financují penze obyvatel v důchodovém věku, naráží na stárnutí...

Moravský burčák z Maďarska. Inspekce rozjela kontroly na plný plyn

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce kontrolovali prodej...

Kontroly burčáku jsou v plném proudu. Inspektoři zatím navštívili sto prodejních míst, přičemž čtyřicet procent vzorků...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz