ŽEBŘÍČEK: Čeští miliardáři bohatnou, majetek bobtná díky růstu ekonomiky

  11:38aktualizováno  11:38
Oživení tuzemské ekonomiky přihrává miliardy korun nejbohatším lidem v Česku. Hodnota majetku prvních deseti podnikatelů českého žebříčku Forbes narostla za rok o 37,7 miliardy korun. Nejvíce - o dvacet miliard - si polepšil Petr Kellner, a to navzdory propadu byznysu Home Creditu v Rusku.

Petr Kellner (vpravo) s Karlem Komárkem vedli podnikatelský duel o ovládnutí Sazky. Svůj podíl Kellner nakonec prodal. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Nejbohatší Čech Petr Kellner si polepšil o deset procent (20 miliard) na 220 miliard korun. Hodnota jeho majetku se vrátila tam, kde byla zhruba před dvěma lety. Jeho Home Credit, který poskytuje spotřebitelské úvěry, sice v Rusku kvůli tamní krizi dál krvácí, pokles však vykompenzoval růst akcií O2.

„Po rozdělení původní O2 na dvě firmy, tedy ‚hardwarovou‘ Cetin a ‚obchodní‘ O2, které je na telekomunikačním trhu velmi ojedinělé, jejich hodnota rychle vzrostla,“ napsal tuzemský list Forbes.

Jeho bývalý společník Jiří Šmejc, který je akcionářem Home Creditu, a v žebříčku je na 12. místě, si však pohoršil o půl miliardy na 10,5 miliard korun.

Za Kellnerem se s velkým odstupem drží bratislavský rodák, majitel Agrofertu a v současnosti ministr financí Andrej Babiš. Jeho majetek Forbes změřil na 64 miliardy, polepšil si tak o čtyři miliardy korun. Agrofert je tuzemskou jedničkou v zemědělství a dvojkou v chemii. Skupině vzrostl loni konsolidovaný zisk o devět procent na 6,14 miliardy korun. Hlavním důvodem nárůstu zisku bylo podle firmy zlepšení hospodaření společností chemického sektoru, zvláště v Německu.

První trojici uzavírá realitní podnikatel Radovan Vítek, jehož majetek nabobtnal ze 43,2 na 47 miliard korun. Majitel skupiny CPI Property Group je považován za drsného nájezdníka na firmy, který se v minulých letech připomenul například skupováním pohledávek Sazky, jež balancovala na hraně přežití. Peníze v minulosti množil také například v privatizacích na Slovensku, známý je i nepřátelským převzetím družstva Včela v ČR v letech 1996 a 1997.

TOP 10 českých miliardářů
SpolečnostMajetek (mld. Kč)
1. Petr KellnerPPF220
2. Andrej BabišAgrofert64
3. Radovan VítekCPI Property Group47
4. Karel Komárek KKCG41
5. Pavel TykačCzech Coal 31
6. Zdeněk BakalaNWR, BXR22
7. Marek DospivaPenta17
8. Tomáš ChrenekTřinecké železárny, Agel13,5
9. Daniel KřetínskýEPH, EP Industries13,2
10. David BeranProfireal Group12,9
Zdroj: Forbes

CPI staví, financuje a spravuje komerční i rezidenční nemovitosti v hodnotě přes 86 miliard korun. Skupina prodává luxusní byty v centru Prahy i přepychové apartmány v zahraničí, mimo jiné ve francouzském letovisku Nice. Staví také kanceláře a hotely.

Energetika, zdravotnictví i média

Křišťálová Lupa 2015

Na 4. místě s majetkem 41 miliard korun je majitel skupiny KKCG Karel Komárek. Do jeho portfolia patří například loterijní Sazka, podíl v řecké loterii OPAP, cestovní kancelář Fischer a především Moravské naftové doly, které působí v oblasti těžby ropy a zemního plynu.

První pětici uzavírá Pavel Tykač, majitel uhelné Czech Coal. Polepšil si o 4,6 miliardy na 31 miliard. Šestý největší miliardář Zdeněk Bakala je v první desítce zároveň jediným, jehož majetek klesl - a sice o 0,8 na 22 miliardy korun. Bakala se v poslední době zbavuje v Česku majetku. Po prodeji dopravní firmy Advanced World Transport letos oznámil prodej 44 tisíc bývalých hornických bytů na Ostravsku, za což sklidil silnou kritiku.

Sedmé místo v žebříčku tuzemských miliardářů drží spolumajitel Penty Marek Dospiva. Jeho majetek nabobtnal z 13,5 miliard na 17 miliard. Penta ovládá například lékárny Dr. Max, sázkovou společnost Fortuna nebo zbrojovku Aero. Investuje také v realitách, velké plány má s Masarykovým nádražím, nad nímž se tyčí nová kancelářská budova Penty. V nejvyšších patrech má kanceláře Dospiva s druhým podílníkem Penty Jaroslavem Haščákem.

O 1,3 miliardy na 13,5 miliard vzrostl majetek osmého nejbohatšího muže - Tomáše Chrenka. Daří se nejen jeho Třineckým železárnám se šesti tisíci zaměstnanci, ale také rychle rostoucímu zdravotnickému impériu Agel.

Fotogalerie

Startovní číslo 9. v závodě tuzemských boháčů měl Daniel Křetínský. Majitel fotbalové AC Sparty, podílník v Energetickém průmyslovém holdingu a podnikatel v médiích (vyd. Ringier - titul Blesk) spravuje majetek za 13,2 miliardy korun. Meziročně narostl o necelou miliardu. Křetínský je jedním ze tří nejmladších miliardářů z padesáti lidí v žebříčku Forbes, narodil se v roce 1975. Nyní krouží kolem podílu ve společnosti Slovenské elektrárne.

Desítku boháčů zavírá David Beran s majetkem 12,9 miliardy. Mluví se o něm většinou v souvislosti ve sporu o akcie Vítkovice Machinery Group Jana Světlíka, od něhož by měl dostat vypořádání 1,8 miliardy korun. Beran je majitele splátkového koncernu Profireal Group.

Jediná žena v žebříčku

V žebříčku padesáti největších miliardářů v tuzemsku se umístila jediná žena - Jitka Cechlová Komárková. Majitelka skupiny Bonatrans ovládá majetek v hodnotě 8 miliard korun. Její továrna v Bohumíně vyrábí železniční kola a celé nápravy pro vagony, lokomotivy i metra. Firma, která zaměstnává 1 300 lidí, loni vydělala 1,5 miliardy korun.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Steaky nebyly z Argentiny. Další dvě restaurace klamaly, zjistila inspekce

Další dvě pražské restaurace klamaly s původem masa.

Další dvě pražské restaurace klamaly hosty záměnou masa. Na případy upozornila Státní zemědělská a potravinářská...

Elektronické daňové přiznání nebude, úředníci zrušili tendr na daňový portál

Budova Generálního finančního ředitelství

Generální finanční ředitelství v úterý zrušilo zadávací řízení veřejné zakázky na zpracování portálu Moje daně. Z...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Najdete na iDNES.cz