Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 29. května 2023 Maxmilián, Maxim

Testy pro zaměstnance zaplatí pojišťovny. Bude to stát miliardu, míní VZP

  12:00
Testy pro zaměstnance, které budou od poloviny ledna povinné, budou hradit pojišťovny. Částky na samotestovací sady budou uvolněny z fondů prevence, ze kterých pojišťovny přispívají na různá preventivní vyšetření. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) odhaduje náklady až na miliardu korun,

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Všichni zaměstnanci se budou od pondělí 17. ledna testovat pomocí antigenních samotestovacích sad. Testování bude probíhat dvakrát týdně. „Očekáváme, že toto opatření bude platit maximálně tři týdny,“zmínil ve středu ministr zdravotnictví Vlastimil Válek po zasedání vlády. Zároveň upřesnil, že testy uhradí zdravotní pojišťovny.

V karanténě u určitých profesí nebude zaměstnanec doma, ale v práci, řekl Válek

„VZP přispívá na antigenní samotesty ve firmách maximálně 60 korunami včetně DPH za test, pokud je cena testu nižší, hradí ji VZP celou. Předpokládáme, že se celková částka při této frekvenci testování (dvakrát týdně a u všech zaměstnanců) může vyšplhat k jedné miliardě korun,“ říká tisková mluvčí VZP Viktorie Plívová.

Jak dodává, celkové náklady samozřejmě záleží i na tom, zda toto testování nebude probíhat déle než avizované tři týdny. Ve vzduchu navíc zůstává otázka, kolik zaměstnanců do práce bude vůbec docházet, velká část z nich může začít pracovat z domova.

„Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR eviduje 594 823 zaměstnanců a 140 094 OSVČ, přičemž část z nich může mít souběh OSVČ a jiného zaměstnání, nebo aktuálně nemusí činnost vykonávat,“ vysvětluje Jana Schillerová, tisková mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra České republiky (ZP MV ČR).

Přírůstek nakažených s covid-19 za poslední týden

Pokud by se testovali úplně všichni, výdaje ZP MV ČR se budou pohybovat ve výši 34 milionů korun za měsíc při testování 4x měsíčně, 68 milionů korun za měsíc při navrhovaném testování 8x měsíčně.

Hledáte dobrého zaměstnavatele? Najděte ho na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz.

České průmyslová zdravotní pojišťovna čísla neuvedla. „Podmínky pro testování všech zaměstnanců pomocí antigenních testů jsou stále v procesu jednání, zveřejňovat odhady nákladů ZP by v tuto chvíli bylo předčasné,“ uvedla tisková mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.

Testy budou hrazeny z fondu prevence

Oslovené zdravotní pojišťovny uvádějí, že antigenní testy budou hradit z fondu prevence, z nichž svým klientům přispívají na různé preventivní programy, jako je například očkování, odvykání kouření nebo prevenci onkologických onemocnění.

Podle Plívové má VZP ve fondu prevence v současné chvíli dostatek prostředků. „Pokud by bylo v delším časovém horizontu potřeba jejich další navýšení převodem ze základního fondu, musel by toto navýšení schválit správní rada pojišťovny. Nepředpokládáme, že by k tomuto kroku v nejbližších měsících mělo dojít,“ doplňuje Plívová. Jak dodává, příspěvky z fondu prevence pro své klienty pojišťovna omezovat nebude.

„Aktuálně je zajištěná refundace těchto nákladů ze Základního fondu, samotného Fondu prevence a jednotlivých programů by se to dotknout nemělo. Je ale důležité mít se na pozoru, protože ani základní fond a možnosti profinancování nejsou nekonečné,“ upozorňuje Schillerová ze Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra České republiky.

„Pokud by takovéto extrémní náklady na samotestování ve firmách trvaly nepřiměřeně dlouho, dotkne se to spíše Základního fondu a úhrad dle úhradové vyhlášky,“ doplňuje Schillerová.

Ze základního fondu pojišťovny primárně vyplácí peníze zdravotnickým zařízením nebo lékařům za služby, které byly pojištěným pacientům poskytnuty.

Fondy zdravotních pojišťoven

  • Základní fond - nejdůležitější fond zdravotní pojišťovny, který primárně slouží k úhradě poskytnutých hrazených zdravotních služeb pojištěncům. Na tento fond směřují především všechny povinně odvedené částky ze zdravotního pojištění.
  • Provozní fond - využívá se k úhradě nákladů na činnost pojišťovny, tedy především k úhradě závazků souvisejících s její činností. Sem lze zařadit především platy zaměstnanců zdravotních pojišťoven nebo nákup běžného hmotného a nehmotného majetku.
  • Fond prevence -  umožňuje částečnou konkurenci zdravotních pojišťoven. Lze z něj hradit zdravotní služby nad rámec zdravotní péče. Čerpání je postaveno na dobrovolné bázi. Fond prevence je tvořen především příjmy z pokut a penále a přirážek pojistného a minimálním přídělem ze základního fondu.
  • Rezervní fond - slouží ke krytí schodků základního fondu a ke krytí hrazených služeb v případech výskytu hromadných onemocnění a přírodních katastrof. Je tvořen povinnými příděly ze základního fondu a zdravotní pojišťovna je povinna jej udržovat v zákonem stanovené výši.
  • Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví České republiky
  • Nejčtenější

Nové dámské plavky předvádí muž, lidé hrozí slavnému Adidasu bojkotem

Značka sportovního oblečení a obuvi Adidas představila ve spolupráci s jihoafrickým návrhářem Richim Mnisim novou...

Zákazníci zboží házejí na podlahu. Americký řetězec stahuje LGBT produkty

Výhrůžky ze strany zákazníků přiměly prodejny řetězce Target v USA stáhnout některé výrobky z každoroční kolekce zboží...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Haribo stahuje z Lidlu své produkty. Výpadek se dotkne i českého trhu

V prodejnách Lidl po celé Evropě v současné době docházejí gumoví medvídci a další výrobky značky Haribo. Podle lidí...

Soláry, co vydělávají i v noci. Do pěti let chceme na burzu, říká mladý šéf

Premium Fotovoltaika na střeše jde tak trochu proti přirozenosti člověka. Nejvíce elektřiny vyrábí, když to zrovna není moc...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlevněte, nebo nestavíte. Ministru Kupkovi došla trpělivost s cenami na železnici

Kilometr železniční trati pořizuje Česko dráž než kilometr dálnice. Zatímco na stavbě silnic se státu dlouhodobě daří...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Česku hrozí inflační spirála, mohou za to rostoucí mzdy, míní ekonom Holub

Česko se dostává do inflační spirály. Můžou za to stále rostoucí mzdy, které ovlivňují inflaci, uvedl člen bankovní...

Slunce přineslo záporné ceny elektřiny. Kdo má spotový tarif a baterku, vydělal

Během uplynulého víkendu nebyl nad střední Evropou ani mráček. Německé fotovoltaické elektrárny díky tomu vyrobily...

Miliardy na kompenzace za pandemii splnily účel, míní NKÚ. Odhalil i podvody

Více než 48 miliard korun vyplacených jako kompenzační bonus za covid-19 splnilo svůj účel. Vyplývá to z prověrky...

Místo sklípku daňový sklad. Člověk si na papírování zvykne, říká vinař

Debata okolo spotřební daně upozaďuje administrativní část, kterou by vinaři museli nově spravovat. Co všechno je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...