Pátek 27. listopadu 2020, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. listopadu 2020 Xenie

Zdaňte víc bohaté, volá Švejnarův think-tank. České daně jsou neprůhledné

  14:23
Daňová reforma toto volební období Česko mine. Příležitost tu ale je - české daně z příjmů jsou podle studie think-tanku ekonoma Jana Švejnara IDEA CERGE jedny z nejneprůhlednějších a také nejméně postihují bohaté.

Jan Švejnar. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

„Nejvyšší příjmy jsou zdaněny neprůhlednou kombinací daně z příjmů, sociálního a zdravotního pojištění a solidárního zvýšení daně, a k tomu ještě odlišně pro zaměstnance a živnostníky,“ konstatuje studie akademického pracoviště IDEA CERGE, jejímiž autory jsou Libor Dušek a Jiří Šatava.

Z práce bohatých jde v Česku do státní pokladny v průměru méně, než odpovídá jejich podílu na příjmech společnosti. Horní jedno procento nejlépe vydělávajících lidí (přes polovinu tvoří manažeři a zákonodárci, ze třetiny jde o specialisty a více než desetinu představují techničtí odborníci) se na celkových odvodech do státní kasy (daň z příjmů a pojistné z jejich práce) podílí 6,5 procenty, jejich příjmy však představují 6,8 procenta z celkových výdělků zaměstnanců a podnikatelů.

Český systém daně z příjmů je tak z tohoto pohledu nespravedlivý. Solidární přirážka, zavedená v roce 2013, aby pomohla naplnit státní kasu a snížit schodek rozpočtu, se navíc jinak počítá u živnostníků a jinak u zaměstnanců. A navíc se vůbec netýká těch, kteří mají vysoké výnosy z majetku, jako jsou příjmy z nájmu.

Akademici: Zvyšte sazbu na 40 procent pro bohaté

Studie akademického pracoviště IDEA CERGE uvádí, že v Česku je v mezinárodním srovnání poměrně malá nerovnost příjmů před zdaněním. Na deset procent nejlépe placených osob připadá 25,7 procenta všech příjmů, zatímco ve vyspělých zemích (Británie, Francie, Německo, Nizozemí, Švýcarsko, Švédsko a USA) je to i výrazně více - mezi 28,2 až 46,3 procenty.

Výzkumníci proto navrhují odbourat zdravotní pojištění nad příjmy ve výši čtyřnásobku průměrné hrubé mzdy (zhruba 106 444 korun měsíčně) a místo toho z těchto příjmů platit progresivní daň 40 procent. Daň ze superhrubé mzdy, takzvanou rovnou daň 15 procent navrhují vyměnit za sazbu 19 % z hrubé mzdy. A u živnostníků nastavit výpočet tak, aby platili do státní kasy vyšší daně než dnes.

„Asi by bylo konstrukčně jednodušší zavést další pásmo sazby a převést systém na progresi. Každá taková změna ale někomu ublíží, tak to v daních chodí,“ uvedla už dříve v rozhovoru pro iDNES.cz ekonomka Alena Vančurová, vedoucí katedry veřejných financí na Fakultě financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze. Od roku 2005 byla členkou poradních skupin pro daňovou politiku několika ministrů financí, včetně skupiny pro zdanění živnostníků.

„Ve svém výsledku navrhovaná reforma přibližuje daňový systém „rovné dani“ mnohem více než veškerá legislativa, která v Česku platila od roku 1989,“ konstatuje studie.

Babiš: Chceme firmám zlevnit pracovní sílu

Jenže k narovnání a zjednodušení daní se tato vláda nechystá. Dokonce upustila i od zavedení progresivního zdanění. Zachovala nicméně solidární přirážku, takže se z příjmů nad 1 277 328 korun ročně platí kromě klasické daně z příjmů (15 procent ze superhrubé mzdy) také solidární přirážka ve výši 7 procent z hrubého příjmu.

Tuto fakticky skrytou progresivní daň zavedla středopravicová vláda Petra Nečase. Letos se na ní vybralo 4,56 miliardy od 58 852 lidí, loni to bylo 4,23 miliardy korun od 55 103 lidí.

Babiš už letos odmítl, že by se pouštěl do překopávání systému daní z příjmů, i když koaliční smlouva mluví o zavedení progresivní daně z příjmů. Změny by podle něj znamenaly hlavně administrativní zatížení podnikatelů a firem, které za zaměstnance daně odvádějí. Už bez toho podnikatele čeká od 1. ledna 2016 nová povinnost podávat kontrolní hlášení o DPH a připravuje se pro ně také povinná elektronická evidence tržeb. Legislativa se aktuálně zasekla ve Sněmovně, opozice její schválení blokuje.

Tento týden ale na konferenci HN Club v Bratislavě se slovenským ministrem financí Peterem Kažimírem prohlásil, že chce určitě brzy snižovat daně na straně ceny práce. „Naším dlouhodobým cílem je snížení sociálního pojištění placeného zaměstnavatelem,“ upřesnil Babiš na dotaz iDNES.cz.

V tomto volebním období ale žádné záměry hýbat s daněmi z příjmů už nemá. „Snižovali jsme DPH u léků, knih, dětské výživy. Navrhujeme při zavedení evidence tržeb snížit DPH ve stravování z 21 procent na 15 procent. Vrátili jsme daňové slevy pracujícím důchodcům, zvýšili daňové slevy na druhé, třetí a další dítě, zavedli jsme slevu na školkovné,“ připomíná Babiš. Daně chce prý hlavně vybírat.

Evidence tržeb jako zbraň proti práci načerno

Evidování tržeb v hotovosti, pokud se ho podaří zavést, by mělo významným způsobem zatočit s šedou ekonomikou. Nejen co se týká odvádění DPH a daní z příjmů z podnikání, ale také by se tím výrazně omezily zdroje pro vyplácení lidí načerno.

Bylo by těžší vydělané peníze před finančákem schovat a nebylo by tedy z čeho vyplácet pracovníky. Veškeré výplaty zaměstnancům by se tak musely legalizovat. To by samozřejmě prospělo státnímu rozpočtu na straně příjmů a zároveň mu to ulevilo na straně dávek - k těm si dnes řada lidí načerno přivydělává.

Autor:
  • Nejčtenější

PŘEHLEDNĚ: Co mění daňový balíček. Spočítejte si úsporu

Sněmovna schválila balík daňových změn, který přináší nejzásadnější změnu ve zdanění výdělku od roku 2008, kdy se...

Stovky firem se pokusily zneužít program Antivirus, říká Maláčová

V rámci programu Antivirus se několik stovek firem pokusilo o jeho zneužití. V pořadu Otázky Václava Moravce České...

Letos bez šance, zlobí se zákazníci. Ikea nestíhá nápor online objednávek

Švédská nábytkářská firma Ikea je v probíhající druhé vlně pandemie nemoci covid-19 na hraně svých kapacit. Počet...

Spor o Dukovany. Piráti chtějí Zemanovu muži Nejedlému vzít diplomatický pas

Poslanec Pirátů Jan Lipavský vyzval ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD, aby odebral diplomatický pas Martinovi...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Společný podnik českých a německých zbrojařů ponese jméno Tatra

Společný podnik české společnosti Czechoslovak Group (CSG) s německým zbrojařským gigantem Rheinmetall bude sídlit v...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

Návrh důchodové reformy: méně nutných odpracovaných let i změna financování

Příliš krátká minimální délka pojištění, složitý výpočet, věk odchodu do důchodu i financování jsou hlavní námitky,...

Podnikatelů, kteří nedokážou splácet, bude málo, věří Juchelka z KB

Covidové podpůrné programy vnesly do krizové situace klid, míní ředitel Komerční banky Jan Juchelka. To, že fungují,...

Ať mohou podnikatelé zároveň čerpat 500 korun i Antivirus, chce opozice

Část opozičních poslanců prosazuje, aby drobní podnikatelé mohli čerpat vedle takzvaného kompenzačního bonusu 500 korun...

Zemědělci tepou ekologické ambice EU. Podle studií hrozí zdražení potravin

Evropská komise by měla co nejdříve zveřejnit dopadové studie nových zemědělských strategií, které mají například...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...