NKÚ se zaměřil na operační program Rybářství v letech 2007 až 2013, zkontroloval 33 projektů za 128,5 milionů korun. Největší problémy našel u projektu Ryba domácí. Marketingová kampaň spuštěná v roce 2008 a financovaná z větší části z eurodotací stála od svého vzniku 178 milionů korun, NKÚ u ní zkontroloval výdaje za 52,5 milionu korun.
"Nedostatky kontroloři odhalili už ve výběru projektů a jejich kontrole. V minimálně 25 případech například šly dotace na projekty, které při hodnocení dostaly nula bodů," uvedla mluvčí NKÚ Olga Málková.
Ministerstvo zemědělství tak podle NKÚ zaplatilo například 13 propagačních akcí včetně kuchařské show či 39 menších akcí při výlovech rybníků. "Jen najaté kuchařské vybavení vyšlo na 300 tisíc korun a výroba a oprava několika kol štěstí, na kterých si návštěvníci mohli vytočit drobné dárky, pak přišla na dalších 360 tisíc korun," upřesnila Málková.
"Tento projekt s jediným dodavatelem měl díky reklamní kampani zvýšit spotřebu sladkovodních ryb. Podle Českého statistického úřadu jejich spotřeba na hlavu ale od roku 2009 klesá," dodala mluvčí.
Z peněz na rybářství byla placena také infolinka s dotací devět tisíc korun na hovor. Projekt měl mimo to směřovat i k utracení peněz za pronájem anglického autobusu double-decker, nakoupeny měly být i filetovací nože, pepřenky nebo holínky.
Kritika pro mě není překvapením, tvrdí Jurečka
Ministerstvo se hájí, že celkově byl program Rybářství funkční. "Chyby, na něž NKÚ poukazuje, se vztahují v podstatě pouze k jedinému projektu z celkem 33 kontrolovaných, a to k projektu Ryba domácí," podotkl mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán.
Sám ministr zemědělství Marian Jurečka se podle něj navíc právě k tomuto projektu staví dlouhodobě negativně. Už v únoru proto také zastavil navazující kampaň Ryba sladkovodní za 60 milionů korun (více čtěte zde). "Není pro mě žádným překvapením, že NKÚ kritizuje projekt Ryba domácí. Osobně jsem měl vůči němu v minulosti velké výhrady," vyjádřil se ke zprávě NKÚ Jurečka.
Ministerstvo zároveň přislíbilo, že se při tvorbě pravidel pro navazující operační program v letech 2014 až 2020 vynasnaží, aby už se chyby v budoucnosti neopakovaly.